Takáto suma by prekonala aj minuloročný rekord s predpokladaným objemom investícií tesne nad tri miliardy. Podľa poradenskej spoločnosti CBRE rokujú investori o 50 transakciách, ktoré by mohli byť uzavreté do konca roka 2017.

Takmer polovica sumy by mala pripadať na kúpu obchodných priestorov a viac ako tretina na kancelárie. Viac ako polovica nehnuteľností v hľadáčiku kupcov je mimo Prahy. Medzi najzaujímavejšie môžu patriť nákupné centrá Olympia Brno, Avion Shopping Park Zličín či podiel v OC Nový Smíchov.

Česko čaká rekordný rok, pozrite si nové nákupné centrá a kancelárie

Centrum Chodov Zdroj: Centrum Chodov

Po slabších rokoch sa rozbieha aj výstavba komerčných nehnuteľností. Už tento rok je podľa poradenskej spoločnosti Cushman & Wakefield v pláne otvorenie siedmich nových či zrekonštruovaných nákupných a retailových centier s plochou približne 78-tisíc štvorcových metrov. Je to viac ako za posledné dva roky spolu.

Kým vlani pribudol iba prvý český Aupark v Hradci Králové od pôvodom slovenského developera HB Reavis a šesť malých nákupných parkov, tento rok otvorí Central Jablonec, rozšírenia centier Chodov v Prahe, IGY v Českých Budějoviciach a Retail Parku Třinec a tri nové retailové parky v Chebe, Horných Měcholupách a Písku. Otvoriť sa má aj dlho plánované outletové centrum Prague The Style Outlets pri pražskom letisku.

Česko čaká rekordný rok, pozrite si nové nákupné centrá a kancelárie

Trimaran Zdroj: Trimaran Praha

Začať by sa mala aj výstavba troch nákupných centier Bořislavka a Palác Stromovka v Prahe a Avion Shopping Park v Brne, vymenúva Cushman & Wakefield. V Česku teraz funguje 120 nákupných centier a 180 nákupných parkov s celkovou predajnou plochou 3,3 milióna štvorcových metrov.

Oživenie sa očakáva aj na kancelárskom trhu. Podľa Hospodářských novin by mali developeri v Prahe odovzdať 15 nových administratívnych budov s celkovou plochou 178 800 m2, teda asi päťkrát viac ako minulý rok. K najväčším projektom patria Main Point Pankrác od developera PSJ Invest, Rustonka od J&T Real Estate, Mechanica od Penty a Trimaran od rakúskej S+B Gruppe.