Skupina kúpila územie s rozlohou vyše 80 hektárov vlani. Išlo o plochu, na ktorej mal vyrásť jeden z najväčších realitných projektov v histórii Bratislavy. Ešte v roku 2009 tu plánovala izraelská investičná spoločnosť Atlas Estate Investments spolu s domácim partnerom - skupinou Eastfield postaviť projekt Nové Vajnory.

Začínajú jazerom

Komplex počítal s vybudovaní novej mestskej časti, ktorá by ponúkla okrem športového a relaxačného vyžitia aj kancelárie, byty a obchody. Odhadovaný rozpočet prekonával všetky rekordy. Skupina predpokladala, že na území postupne preinvestuje 863 miliónov eur.

Česi chcú v Bratislave vybudovať nové jazero s piesočnatými plážami

Nové Vajnory Zdroj: Nordic Investors

Projekt však pôvodní majitelia neodštartovali. Vlani ho prevzala skpina českých investorov združených v Nordic Investors. „Je to jedno z najväčších ucelených území v Bratislave. Aj preto budú podrobnosti o tom, ako budeme pokračovať v projekte, jasnejšie až v priebehu niekoľkých mesiacov,“ vysvetľoval minulý rok Jan Petřík, partner developerskej spoločnosti.

Podrobnosti ďalšieho smerovania projektu prezrádza investor v týchto dňoch. „V súčasnej dobe pracujeme na projektových prípravách. Zabezpečujeme projekty pre všetky kľúčové prípojné body, siete, napojenie komunikácií, cyklotrasy, pešie komunikácie, vrátane projektu jazera,“ hovorí pre TREND Reality J. Petřík.

Relaxačná zóna

Podľa jeho slov majú v blízkom čase odstrániť staré stavby letiska, ktoré nie sú využívané a hromadia sa na nich odpadky. Prvou etapu novej zóny by mala byť výstavba jazera. „Naším cieľom v nasledujúcich rokoch bude vybudovanie dvojhektárového jazera, ktoré bude obklopené piesočnatými plážami, zelenými lúkami, mólom a schodmi. Tie budú slúžiť nielen ako prístup k vode, ale aj ako plocha pre odpočinok,“ vysvetľuje J. Petřík.

Česi chcú v Bratislave vybudovať nové jazero s piesočnatými plážami

Nové Vajnory Zdroj: Nordic Investors

Investor predpokladá, že vybudovanie jazera zabezpečí efektívne zadržiavanie vody v území tak, aby tu nevznikali zaplavené územia a mokrade, ktorými táto časť Vajnôr trpí. Okrem spomenutého jazera má projekt poskytnúť komplexnú občiansku vybavenosť, služby, reštaurácie, kaviarne, obchody, rezidenčné bývanie v podobe individuálnej i menšej bytovej výstavby, športové a odpočinkové aktivity, niekoľkohektárové jazero, cyklotrasy a pešie komunikácie.

Súčasťou projektu majú byť aj zdravotné zariadenia, kancelárie, školy a materské škôlky. Prvá etapa projektu by mala byť hotová do piatich rokov od získania potrebných povolení. „Treba však podotknúť, že projekt musí rásť pomaly a organicky. Celý je teda plánovaný na 15 až 20 rokov,“ naznačuje J. Petřík.

Nordic Investors je finančná skupina založená advokátmi Tomášom Otrubom a Janom Petříkom v apríli 2015. Skupina sa sústredí na projekty z odboru nehnuteľností a informačných technológií. Prvým projektom bola akvizícia Nákupného a spoločenského centra Géčko v Liberci. Neskôr sa skupina stala jediným vlastníkom projektu Nové Vajnory.