Koncom roka 2009 bolo v Európe zhruba 970 miliárd eur nesplatených úverov v segmente komerčných nehnuteľností. Z toho viac ako polovicu si pripísalo Nemecko a Veľká Británia, zhruba 24 a 34 percent celkového objemu.

„Najväčšou starosťou bánk sú pôžičky s vysokým LTV ukazovateľom (tzv. loan-to-value, pomer objemu úveru k zabezpečeniu),“ píše konzultačná spoločnosť CB Richard Ellis (CBRE). Takéto úvery predstavujú v Európe sumu 207 miliárd eur.

„V období rokov 2006 až 2007 sa v Nemecku a vo Veľkej Británii poskytovali jedny z najvyšších úverov. Preto v ich prípade existuje aj väčší predpoklad, že problémy sa prejavia vypuklejšie. Situáciu v Nemecku čiastočne ovplyvnila konjunktúra, počas ktorej sa domáci investičný trh zdvojnásobil,“ hovorí Natale Giostra z oddelenia financovania nehnuteľností CBRE.

CBRE: Bilión eur v úveroch

aktuálna skladba komerčných úverov (v miliardách eur)

Počas najbližších troch rokov sa má podľa agentúry splatiť takmer polovica celkového objemu, čo predstavuje ročne 155 miliárd eur. Problémom sú nekvalitné a sťažka obsaditeľné nehnuteľnosti, kde sa počíta so zvýšením počtu nútených predajov. Tieto sa však majú na trh púšťať v dlhodobejšom horizonte, preto nemajú hroziť predaje pod cenu.

„Banky budú preto aj naďalej celý proces kontrolovať a možno očakávať, že pôjde o riešenie dlhodobého charakteru, ktoré potrvá nasledujúcich desať rokov. Netreba však zabudnúť na zvyšok nehnuteľností terciárnej kvality, ktoré už pravdepodobne nenadobudnú pôvodnú hodnotu,“ hovorí Robin Hubbard, výkonný riaditeľ pre realitné financovanie v poradenskej spoločnosti.

Ukazovateľ loan-to-value (LTV) ukazuje, aké percento hodnoty založenej nehnuteľnosti tvorí úver. Financujúcej banke hovorí o tom, či a do akej miery pokryje predajom založenej nehnuteľnosti prípadný nesplácaný úver. V časoch krízy pomer úveru k hodnote stúpa, v niektorých prípadoch mohol prekročiť aj 100 percent, čiže úver je vyšší než trhová hodnota nehnuteľnosti.

Foto na titulke – Flickr

Graf - CBRE