Autobusová stanica v Banskej Bystrici by o dva roky mohla dostať novú podobu. S jej prestavbou by budúci rok na jeseň chcela začať bratislavská spoločnosť Jahn Development & Consulting, s.r.o. s rakúskym kapitálom, ktorá je projektantom. Investorom je bratislavská spoločnosť TM Real, s.r.o., ktorá stála ako developer napríklad za levickým City Parkom.
Súčasťou celkovej revitalizácie areálu stanice by bola výstavba nového autobusového terminálu a obchodného centra. Projekt s názvom Terminal Shopping Center Banská Bystrica je zatiaľ v úvodnej fáze. Dokumenty majú posúdiť úrady z hľadiska vplyvov na životné prostredie.
Práce by mali byť hotové na jeseň 2014. Nákupné centrum by malo byť po nich rozdelené na dve časti, autobusovú stanicu s obchodnou pasážou a obchodné centrum s parkoviskom. Obchodné centrum je naplánované ako jednopodlažná stavba s dvoma úrovňami. Na prvej úrovni na prízemí by boli priestory pre obchod a služby.
Druhou úrovňou by bolo strešné parkovisko prístupné z parkoviska spred obchodného centra pomocou kruhovej rampy. Celkovo by mali byť k dispozícii takmer štyri stovky parkovacích miest. Na streche sa počíta s kapacitou 234 stojísk, pred centrum 154 státí.
V rámci prípravy územia investor zbúra existujúcu autobusovú stanicu, teda časti nástupíšť, výstupíšť, prevádzkovú budovu, aj rozostavanú halu autobusovej stanice. Mesto Banská Bystrica určilo na dočasnú prevádzku stanice plochu parkoviska v časti mesta Uhlisko medzi riekou Hron a Mičinskou cestou.
Existujúca poškodená prevažne asfaltová plocha pred budovou železničnej stanice sa nahradí novou betónovou konštrukciou. V súčasnosti sa táto plocha využíva aj na parkovanie. Po výstavbe obchodné centra bude určená výhrade pre chodcov.
Aké budú celkové náklady na plánovaný projekt zatiaľ nie je známe. S výstavbou autobusovej stanice v Banskej Bystrici sa začalo ešte v roku 1983, nikdy však nedošlo k jej dokončeniu, a tak už desaťročia chátra. Rozostavaná stavba sa nachádza vo východnej časti autobusovej stanice.
Prestavbou by mala prejsť v najbližších rokoch aj bratislavská autobusová stanica pod taktovkou developerskej spoločnosti HB Reavis v rámci väčšieho projektu Twin City. Ten má priniesť do lokality Mlynských Nív aj administratívu či obchody. Na obchody v rámci prestavby už roky čaká aj bratislavská železničná stanica.
Foto a vizualizácia – Jahn Development & Consulting