„Práce na Novom Apolle napredujú. Na základe búracieho povolenia postupne rozoberáme celú budovu Apollo 1, aby sme sa po získaní všetkých ostatných potrebných povolení mohli hneď pustiť do výstavby nového projektu, na ktorý sa môžeme tešiť v roku 2022,“ informuje investor.

 

Prípravná a čistiaca fáza asanácie pozostáva z postupného odstraňovania vnútorných priečok, kabeláže či rozoberania zariadení a vstavaného nábytku.

Postupne sa tiež odstraňujú technológia zo strechy a okná. Búracia fáza je podľa investora viditeľná v súčasnosti zo strany Mlynských nív.

Autá čaká menšia obchádzka

Bager budovu postupne ‚hryzie‘ nožnicami, začal objektmi bližšie k pumpe a bude pokračovať ďalej zo strany Mlynských nív tak, aby zo strany Prievozskej ostala zachovaná čo najväčšia možná časť,“ približuje developer s tým, že následne sa bager presunie na druhý objekt smerom k Turčianskej ulici.

Investor zároveň od začiatku recykluje materiály, každý z nich je skladovaný a odvážaný osobitne. Zrecyklovať by mal takmer všetko.

„Niektoré veci sme už stihli poskytnúť OZ Cvernovka, ktorým sme zo starého Apolla odovzdali napríklad dvere, zárubne či serverové racky,“ poznamenáva investor.

Recykluje tiež kovy, ako meď, hliník či oceľové konštrukcie, ale tiež sklo, kamenné dlažby, štrk zo strechy, technologické zariadenia, káblové rozvody či betón, ktorý sa dá napríklad rozdrviť a použiť na stavbu chodníkov.

Práce na objekte prinesú dočasné obmedzenia v časti ulice Mlynské nivy, kde aj kvôli príjazdom a výjazdom vozidiel zo stavby zaberie stavebník jej časť. Prejazd pre osobné autá bude možný obchádzkovou trasou cez parkovisko.

Búranie Apolla napreduje, práce prinesú dopravné obmedzenia

Nové Apollo (vizualizácie) Zdroj: HB Reavis

Developer tiež predpokladá, že na Turčianskej ulici dočasne zaberie jeden jazdný pruh, doprava však bude naďalej plynúť v rovnakých smeroch.

 
 

Zmenami prejde v blízkej dobe aj autobusová zastávka Novohradská na Prievozskej ulici, ktorá sa presunie pred budovu Apollo 2 a z bezpečnostných dôvodov sa zároveň uzavrie chodník na uliciach Mlynské nivy, Prievozská a Turčianska.

Budova sa nevyužíva od roku 2015

V roku 2015 zistili v biznis centre Apollo 1 problémy so statikou objektu, ktoré boli také závažné, že budovu bolo potrebné uzatvoriť a prestať používať. Medializované informácie v tom čase hovorili o preťažení budovy na viacerých miestach o 50 percent, na jednom mieste až o 250 percent.

Vlastník centra pôvodne uvažoval o tom, že po realizácii potrebných stavebnotechnických opatrení obnoví jeho prevádzku začiatkom roka 2016.

Búranie Apolla napreduje, práce prinesú dopravné obmedzenia

Búranie biznis centra Apollo 1 (december 2019) Zdroj: TASR

Následné statické posudky však preukázali závažné poškodenie statiky objektu a odporučili objekt asanovať. Stavebný úrad v Ružinove prijal žiadosť o asanáciu v polovici septembra 2018. Tá bola v septembri a októbri doplnená a po doručení všetkých podkladov oznámil stavebný úrad v polovici októbra 2018 začatie konania verejnou vyhláškou.

Stavebný úrad v Ružinove vydal koncom januára 2019 búracie povolenie.