Bálna Budapest, ako sa centrum v maďarčine volá, bola otvorená v novembri 2013 blízko slávnej centrálnej tržnice a oproti kúpeľom Géllert. Budapeštianska radnica si od novej dominanty peštianskeho nábrežia sľubovala zopakovanie „Bilbao efektu“, teda turistického a ekonomického rozmachu španielskeho mesta po otvorení Guggenheimovho múzea.
Lenže rovnako ako za úspechom Bilbaa nebola len skvelá budova, ani Veľrybe zatiaľ nepomohla kvalitná a oceňovaná architektúra. Priestory nie sú zďaleka plne obsadené a nájomcovia sa sťažujú na pomalé odstraňovanie nedostatkov novostavby.
Problémy sa vlečú s Veľrybou od začiatku. Medzinárodná architektonická súťaž prebehla už v roku 2006 a stavať sa začalo o tri roky neskôr. Otvorenie plánované na rok 2010 sa poriadne oneskorilo. Pôvodný hlavný dodávateľ totiž dlžil subdodávateľom a zanechal stavbu nedokončenú.
Projekt sa podarilo dokončiť až keď ho prevzalo mesto. Pôvodne sa malo centrum volať CET. Názov odkazoval na stredoeurópsky čas aj na latinský názov pre veľryby (cetacea). Napokon však dostalo poetickejšie meno.
Bálna Budapest prepája modernú architektúru s historickou Zdroj: Daniel Suchý
Projekt spája historické budovy s novou sklenenou konštrukciou pripomínajúcou chrbát vynárajúcej sa veľryby. Pasáž dlhá 150 metrov prepája dva historické prístavné sklady z roku 1881. Štvorpodlažné centrum má podlahovú plochu 26-tisíc štvorcových metrov, z toho 12-tisíc m2 sú priestory na prenájom a ďalších dvetisíc štvorcov sú vonkajšie terasy.
Budova je aktuálne obsadená na 70 percent, uviedol pre portál Nol.hu ekonomický námestník budapeštianskej radnice Gábor Bagdy. Plnú obsadenosť sľubuje do konca roka, keďže mesto vyhlásilo ďalšiu súťaž na prenájom priestorov.
Ešte vlani v októbri bolo podľa portálu obsadených len 4 700 m2 vrátane terás. Lepšej obsadenosti však pomohlo aj presťahovanie mestskej galérie či dočasné umiestnenie časti expozície zatvoreného múzea dopravy.
Veľryba tak stále prerába. Vlani dosiahli prevádzkové náklady takmer 400 miliónov forintov (1,3 mil. eur). Mestu však priniesla príjmy len vo výške 388 miliónov forintov (1,25 mil. eur). Z toho 40 miliónov je nájomné. Avšak tretinu budovy obsadili mestské organizácie.
Bálna Budapest prepája modernú architektúru s historickou Zdroj: Daniel Suchý
V centre sú reštaurácie, kaviarne, galérie, obchodíky s dizajnom, umením a starožitnosťami, butiky, je tu vystavený obrovský drevený model centra Budapešti z roku 1965. Okrem toho sa tu konajú pravidelné farmárske a bio trhy či trhy starožitností a umenia.
Mimo týchto akcií má však Veľryba prázdne útroby. Zapĺňa ich aspoň plný kalendár podujatí – konajú sa tu koncerty, festivaly, konferencie, workshopy a kurzy. Koncom augusta tu bude Svetový tanečný festival. Veľryba je aj populárnym miestom na svadobné fotografovanie.
Nájomníci sa však sťažujú na nerovnaké podmienky, keď sú značné rozdiely vo výške nájmu pre rôznych prevádzkovateľov. Predajcovia tvrdia, že ledva zarobia na plat pre predavačov a preto obmedzujú otváracie hodiny. Neziskové organizácie dostávajú od mesta výrazné zľavy pri organizovaní akcií. Aj tie majú pomôcť prilákať stálych nájomníkov a zákazníkov.
Maďarské médiá píšu aj o problémoch s vlhkosťou spôsobujúcou padanie omietky a zaprášenie tovaru. Nájomníkom sa nepáči liknavý prístup prevádzkovateľa, ktorému dlho trvajú úpravy priestorov, čo ich núti odkladať plánované otvorenie prevádzok, hoci musia platiť nájomné.
Bálna Budapest je novou dominantou peštianskeho nábrežia Dunaja Zdroj: Daniel Suchý