V rebríčku najdrahších ulíc sveta sa bratislavské centrum umiestnilo na 49. mieste. Vlani lokalite patrila 50. priečka, v rebríčku bola doteraz zaraďovaná ako Obchodná ulica.

Tentoraz analytici pomenovali nákupnú lokalitu „centrum mesta“, nielen Obchodnú. Reflektujú tým na to, že najdrahšie obchody nie sú na tejto ulici, hoci práve tá je považovaná za jediný nákupný bulvár v meste.

Obchodná sa však za posledné roky pretransformovala na domov prevažne gastro prevádzok a lacnejších obchodov. Pod centrom sa podľa analytikov rozumejú ulice ako Laurinská či Ventúrska. 

Kraľuje Hongkong 

Bratislava je historicky najvyššie v rebríčku, ktorý poradenská spoločnosť zostavuje zo 448 lokalít na 68 trhoch po celom svete.

„Nájomné je relatívne stabilné, vďaka tomu, že medzi jednotlivými obchodnými centrami prebieha konkurenčný boj. Súčasný trh je preto priaznivý pre nájomcov,“ hodnotia analytici v správe o najdrahších uliciach. Celkovo hodnotia stav na Slovensku pozitívne s priaznivou prognózou. 

Rebríčku najdrahších nákupných ulíc, ktorý zohľadňuje ceny za prenájom, kraľuje hongkonská ulica Causeway Bay. Tá minulý rok ukončila päťročnú nadvládu newyorskej Upper 5th Avenue a v roku 2019 svoju pozíciu obhájila s výškou ročného nájomného 25 965 eur za štvorcový meter.

Upper 5th Avenue je na druhom mieste s nájmom 21 295 eur. Na treťom mieste svetového rebríčka sa umiestnila londýnska New Bond Street, kde ročné nájmy stúpli o 2,3 percenta na 16 222 eur. 

Najväčší nárast v nájmoch spomedzi prvej desiatky zaznamenala Pitt Street Mall v Sydney, kde nájmy za uplynulý rok stúpli o 17,9 percenta na 10 185 eur. 

Bratislavské centrum je oproti Causeway Bay zhruba 43-krát lacnejšie. Priemernú cenu nájmu v centre vyčíslil Cushman & Wakefield na 600 eur za štvorcový meter. Je tak na rovnakej úrovni ako Ledas Street v cyperskej Nikózii a Calea Victoriei v rumunskej Bukurešti.

Medziročný nárast oficiálne slovenskej metropoly nie je známy – vlani Bratislava vo zverejnenom rebríčku nebola, ale podľa dostupných informácií bol priemer za minulý rok na úrovni okolo 540 eur. 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa