Samospráva Vajnor minulý rok zaujala kvalitne obsadenou architektonickou súťažou na návrh športovej haly v areáli Alviano na Rybničnej ulici. Z dvanástich prihlásených návrhov vyhral projekt štúdia Hantabal architekti.

Mestská časť však nemala jasno vo financovaní ani v termínoch výstavby. „Prebieha proces geologického prieskumu a následne budú ďalšie kroky projektovania,“ hovorí o postupe Igor Kňazovický zo sekretariátu mestskej časti Vajnory.

Mestská časť sa však začala zaoberať aj ďalším projektom športovej haly. Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) oslovil radnicu s návrhom na spoluprácu pri výstavbe vzorovej športovej haly určenej pre školy, mládež, kolektívy a verejné korčuľovanie približne osem mesiacov v roku. Na základe podkladov od Vajnor zväz zaradil mestskú časť medzi 117 úspešných žiadateľov.

Miestne zastupiteľstvo tento mesiac schválilo uznesenie k návrhu partnerského modelu spolupráce s budúcim prevádzkovateľom SZĽH Infra. Hala bude postavená podľa „vzorového“ projektu prispôsobeného na lokálne podmienky. Predpokladané náklady sú okolo 1,2 milióna eur.

Halu by postavil SZĽH a prevádzkovala by ho spoločnosť SZĽH Infra. Obec by garantovala, že si bude halu prenajímať na sedem hodín denne v cene 60 eur. Mestská časť vyhodnotila tento model ako výhodnejší než súčasnú sezónnu prevádzku vonkajšej ľadovej plochy.

„Uznesenie umožňuje starostovi vyvolať rokovanie so SZĽH o ďalšej spolupráci vo veci Projektu športových centier pre deti a mládež za účelom vybudovania hokejovej haly. Ak by bolo úspešné, bol by to obrovský prínos pre šport a obyvateľov našej mestskej časti,“ dodáva I. Kňazovický.

V Bratislave pribudnú nové športové haly

Nová športová hala v Záhorskej Bystrici Zdroj: MČ Záhorská Bystrica

V rovnakom čase rozhodla o vybudovaní multifunkčnej športovej haly za 1,2 milióna eur aj mestská časť Záhorská Bystrica. Miestni poslanci schválili čerpanie bankového úveru vo výške šesťstotisíc eur na 15 rokov. Zvyšných 520-tisíc eur z vysúťaženej sumy dofinancuje mestská časť z vlastného rozpočtu.

Výstavba haly pre základnú a materskú školu by sa mala začať už v máji a trvať má 14 mesiacov. „Športová hala nám tu chýba, veľmi pomôže našim športovcom, medzi ktorými sú aj florbalisti hrajúci extraligu, ktorí musia v súčasnosti hrať domáce zápasy v Stupave. Novú telocvičňu zároveň potrebuje aj naša škola,“ povedal pre TASR starosta mestskej časti Jozef Krúpa.