Dlhé roky nevyužívané miesta nie sú udržiavané a často sú nebezpečné pre tisíce ľudí, ktorí chodia denne okolo. „Vybrané lokality sa vyznačujú prázdnom, nevyužitou šancou dočasne sa postarať o opustené územie,“ povedal architekt a urbanista Peter Žalman pri vyhlásení ankety o najschátranejšie miesto v Bratislave, ktorú začiatkom roka vyhlásila občianska iniciatíva Bratislava – mesto kde chcem žiť.

O pozemky by sa mali postarať predovšetkým vlastníci, keď sa to však nedeje, na rade je mesto. Po celom svete by sme našli množstvo príkladov, keď na voľných pozemkoch súkromných investorov vznikli dočasné parky, ihriská, cvičiská pre psy, komunitné záhrady a farmy, kontajnerové kaviarne, reštaurácie, knižnice či obchody alebo pódiá pre kultúrne podujatia.

Bratislava dostala milióny na skrášlenie, najschátranejšie miesta však nerieši

Chátrajúca Bratislava - pred rokmi zbúraný areál Gumonky v Ružinove Zdroj: Maňo Štrauch

V niektorých prípadoch ide o občiansku iniciatívu a následnú dohodu s investorom, ktorý odložil výstavbu na neurčito. Takou bola dve sezóny aj mobilná záhrada na Sasinkovej ulici. Príkladom nepochopenia, že mesto a jeho verejné priestory patria obyvateľom, bolo zrušenie oceňovaného projektu Kontajnery na Šafárikovom námestí novým starostom Starého Mesta.

Bratislava dostala milióny na skrášlenie, najschátranejšie miesta však nerieši

Chátrajúca Bratislava - rozsiahle pozemky medzi Bajkalskou ulicou a Mlynskými nivami ležia ladom Zdroj: Miroslava Spodniaková

Mnohé mestá, naopak, aktívne vyzývajú investorov, aby pozemky neponechali ladom a aspoň na nich vysadili zeleň, než sa výstavba rozbehne. Niektoré mestá si vytvorili predpisy, ktoré im umožňujú dočasne využiť spustnuté pozemky aj bez súhlasu majiteľa, ktorý sa o ne nestará.

Bratislava dostala milióny na skrášlenie, najschátranejšie miesta však nerieši

Chátrajúca Bratislava - Tehelné pole sa zatiaľ nového štadióna nedočkalo Zdroj: Maňo Štrauch

V ankete iniciatívy Bratislava – mesto kde chcem žiť označili obyvatelia za najschátranejšiu lokalitu bývalú železničnú stanicu Filiálka, na ďalších miestach skončili bývalé kúpalisko Lido v Petržalke, areál Jurkovičovej teplárne, Zimný prístav a Jaskový rad.

Bratislava dostala milióny na skrášlenie, najschátranejšie miesta však nerieši

Chátrajúca Bratislava - PKO už zmizlo z nábrežia Zdroj: Miroslava Spodniaková

„Čo sa týka Filiálky, primátor má záujem o obnovenie železničnej stanice v tejto lokalite, rokoval o tom aj s bývalým ministrom dopravy, nakoľko rozvoj železničnej dopravy je v kompetencii ŽSR,“ reaguje hovorkyňa primátora Ivana Skokanová. Na otázku o možnosti dočasne upraviť priestory magistrát neodpovedal.

Bratislava dostala milióny na skrášlenie, najschátranejšie miesta však nerieši

Chátrajúca Bratislava - dunajská promenáda sa začína rekonštruovať Zdroj: Miroslava Spodniaková

Dôležitých a frekventovaných lokalít, ktoré už roky hyzdia mesto, je však oveľa viac. Či už zbytočne zbúraný Gumon, PKO, bývalé depo dopravného podniku na Einsteinovej ulici, Tehelné pole zatiaľ márne čakajúce na výstavbu nového štadióna, len postupne ožívajúca zóna Čulenova, priestory pod Prístavným mostom alebo Hlavná stanica.

Bratislava dostala milióny na skrášlenie, najschátranejšie miesta však nerieši

Chátrajúca Bratislava - zóna Čulenova by sa mala začať stavať už tento rok Zdroj: Martina Brunovská

Nové cesty, zeleň, lavičky aj technológie

V rámci príprav na predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ opraví Bratislava do júla 37 kilometrov ciest za 11,5 milióna eur. Po rokoch nejde o opravy výtlkov, ale o celistvú obnovu dlhších frekventovaných úsekov. Osvetlenie dostane desiatka prechodov pre chodcov a pribudnú nové cyklotrasy. Opravy sa dočkajú aj chodníky, zábradlia na mostoch, podjazd pod Hodžovým námestím, podchody pod Trnavským mýtom a na Kozej.

Novú zeleň získa trinásť lokalít, v ďalších pribudnú alebo sa obnovia lavičky. Čistiť sa budú postriekané plochy od graffiti a dostanú antigraffiti náter. V centre pribudnú verejné toalety. Opravovať sa budú aj mestské budovy ako Mirbachov palác, Radničná veža, kostol Klarisky, Primaciálny palác a Nová radnica.

„Mesto taktiež investovalo do oblasti čistoty - nákup nových smetných košov, granty pre organizácie pracujúce s ľuďmi bez domova, ktorí sa starajú o čistotu verejných priestranstiev, odstraňovanie graffiti, úpravy predstaničného námestia a podobne,“ dopĺna hovorkyňa mesta Ivana Skokanová. Skultivovať sa podľa nej má priestor pod Mostom SNP podobne ako bolo vlani upravené námestie pred Hlavnou stanicou.

Investície pôjdu aj na marketing do propagačných materiálov, eventov a mediálneho servisu. Zlepší sa aj vybavenie informačnými technológiami – zariadenie v Primaciálnom paláci, nová mobilná aplikácia o meste a turistický okruh s navigáciou, obnoví sa svetelná signalizácia. V Starom Meste vznikne voľná wifi zóna.

Opatrenia odštartovalo mesto už vlani z vlastného rozpočtu. Peniaze na opravy vyčlenilo aj na tento rok. Okrem toho však primátor Ivo Nesrovnal vyrokoval od vlády dotáciu vo výške 14 miliónov eur, ďalší milión dostane mestská časť Staré Mesto. Na dotáciu sa rozhodnutím vlády poskladalo osem firiem so stopercentnou majetkovou účasťou štátu.