Aktualizácia z 11. januára 2008:

Výšková budova na Chalupkovej od spoločnosti Hrivis je bližšie k realizácii. Developer zverejnil na svojej internetovej stránke vizualizácie a doplňujúce informácie k projektu. Podľa nich by mala jedna veža mať približne 30 poschodí v komplexe s celkovo úžitkovou plochou 38 258 m2. Pre byty plánujú vyhradiť 19-tisíc štvorcov, čo môže znamenať okolo 200 bytov.

Bottova cieľom pre Hrivis (aktualizácia)

S výstavbou plánuje spoločnosť Hrivis začať v lete 2008, tento termín však zatiaľ nie je istý. Bratislavské Staré mesto totiž vydalo na územie stavebnú uzáveru a pripravuje územný plán zóny.

V utorok 8. januára bol vyhodnotený jediný prihlásený súťažný návrh na riešenie územia. Víťazom sa tak stala domáca spoločnosť Jela, s.r.o., ktorej konateľka Jela Plencnerová sa podieľala aj na vypracovaní urbanistickej štúdie zóny Chalupkova - Landererova. Podľa hovorkyne mestskej časti Aleny Kopřivovej sa v súčasnosti pripravuje zmluva na vyhotovenie plánu, kde budú spomenuté aj konkrétne termíny.

Bottova cieľom pre Hrivis (aktualizácia)

Vizualizácie - Hrivis

Pôvodná správa z 10. mája 2007:

Zóna v priestore bývalej rafinérie Apollo na okraji centra Bratislavy dostane ďalší významný projekt. Developerská spoločnosť Hrivis Developing, s.r.o., zo skupiny Hrivis Holding plánuje pri Bottovej ulici vybudovať rôznorodý komplex objektov. Zo západu bude susediť so zrekonštruovanou starou továrňou firmy Design factory, cez ulicu je Obchodné centrum Bottova. Z južnej strany bude susedom pozemok, na ktorom sa spoločnosť Pressburg Finance Group chystá vybudovať ďalší polyfunkčný objekt nazvaný Chalupkova.

Developer plánuje začať stavať na pozemku s rozlohou takmer osemtisíc štvorcových metrov v marci 2008, celú stavbu by mal dokončiť v máji nasledujúceho roka. Zatiaľ však pre ňu podľa Stavebného úradu mestskej časti Staré Mesto nebolo vydané územné rozhodnutie.

Bottova cieľom pre Hrivis (aktualizácia)

Projekt predložený štátnym orgánom hovorí o dvoch variantoch riešenia. Celkové náklady na výstavbu variantu A s podlahovou plochou približne 43-tisíc m2 odhaduje spoločnosť na 890 miliónov korún, variantu B s rozlohou 49-tisíc m2 na zhruba miliardu korún.

Polyfunkčný objekt by malo tvoriť niekoľko funkčne prepojených budov, ktoré spolu vytvoria charakter vnútrobloku s átriom. Základná budova by mala byť osemposchodová s ďalšími dvoma uskočenými podlažiami. Zvyšná časť sa podľa navrhovaných variantov líši.

Podľa prvého variantu by mal developer zo základnej 10-podlažnej budovy zdvihnúť vežu do výšky 15 poschodí. Spoločnosť plánuje vybudovať od piateho až do najvyššieho poschodia 140 jedno- až päťizbových bytov. Majitelia bytov by potom bývali na ploche zhruba 17-tisíc m2. Na prízemí a druhom poschodí by mali na ploche takmer 6-tisíc m2 vzniknúť obchodné priestory, na treťom a štvrtom poschodí by mali na približne rovnakej ploche sídliť firmy a ateliéry. Súčasťou objektu by mali byť aj tri podzemné podlažia s rozlohou 14-tisíc m2 so štyristo parkovacími miestami.

Druhý variant sa od prvého líši veľkosťou obytnej plochy. Developer by podľa tejto verzie postavil nie 15, ale 30-poschodovú obytnú budovu so 170 bytmi s celkovou rozlohou 21-tisíc m2. Rozdiel by bol aj v počte parkovacích miest, v tomto prípade by ich vybudoval viac ako pol tisícky. Vo veži by na každom poschodí mali byť dva štvorizbové byty s nadštandardným vybavením. Z navrhovaných verzií spoločnosť uprednostňuje druhý variant s vyššou vežou. Ponúka totiž viacero bytov a tým aj efektívnejšie využitie zastavanej plochy.

V zóne bývalej rafinérie medzi Košickou, Landererovou, Továrenskou ulicou a Mlynskými nivami sa plánuje niekoľko veľkých projektov, ako napríklad Lipový park so zhruba 400 bytmi, či projekt Chalupkova. V blízkosti má stáť obrovské obchodno-zábavné centrum Twin City od HB Reavisu za 17 mld. Sk. Jeho súčasťou budú aj kancelárie, hotel a bývanie. Za Landererovou ulicou majú vyrásť obytné dvojčatá Panorama City a buduje sa nábrežná zóna Eurovea. Do piatich rokov by tak na spustnutom a ropou zamorenom území mala vzniknúť nová moderná bratislavská štvrť.  

Hrivis plánuje postaviť aj ďalšie budovy, ako napríklad na Dunajskej ulici v centre Bratislavy, či obytný dvojvežiak v Dúbravke, o ktorom eTREND 98723 target=blank>informoval minulý týždeň. Skupina Hrivis Holding doteraz zrealizovala najmä logistické a obchodné centrá pre značky Lidl a Kaufland, v súčasnosti pripravuje výstavbu priemyselných parkov v Hurbanove, Leopoldove, Nemšovej či Michalovciach. Zapojila sa aj do zrušenej verejnej súťaže o pozemky za Starým mostom a angažuje sa pri výstavbe polyfunkčnej haly pre Majstrovstvá sveta v hokeji, ktorá má vyrásť na petržalskom brehu Dunaja medzi Prístavným mostom a Mostom Apollo.

Vizualizácia – Hrivis Developing

Autorka je spolupracovníčkou eTRENDu.