„Presný termín otvorenia ešte spresníme, bude to ale v novembri,“ pre TREND Reality približuje Milan Klégr, managing director centra Bory Mall. Podľa neho je dnes projekt zaplnený na deväťdesiat percent, čo motivovalo developera pre rozhodnutie otvoriť už tento rok. Pôvodne sa totiž zvažoval aj termín jar 2015, predvianočné nákupy sú však tradične vhodnejšie pre otvorenie.

Centrum prinesie 54-tisíc m2 prenajímateľnej plochy a približne 190 obchodov. Oproti pôvodným plánom ide o mierne nafúknutie priestorov i vytvorenie menších prevádzok na základe záujmu nájomcov. Potvrdené sú napríklad značky H&M, C&A, Reserved, Lindex, Terranova, SportsDirect, Nay Elektrodom, Billa, ako aj hračky All Toys a Dráčik.

Voľnočasové priestory zaplní bowlingová zóna, detský kútik Buppi a už skôr ohlásené fitnes centrum Golem na 1 600 štvorcových metroch. Penta tu otvorí aj niekoľko ambulancií svojho zdravotníckeho zariadenia ProCare, pribudne aj pobočka pošty a najväčších bánk. Priamo v centre vznikne otvorená záhrada, ktorú volajú Tornádo.

Počíta sa aj s najväčším multiplexom v Bratislave vrátane 3D kina Imax, ktorý bude fungovať pod hlavičkou spoločnosti Cinemax zo skupiny Arkon. Otvorenie kín je naplánované na jar 2015.

Bory Mall otvorí Penta v novembri

Otvorená záhrada v Bory Mall má názov Tornádo Zdroj: Penta

„Bory Mall budeme prevádzkovať sami,“ hovorí M. Klégr. Podľa neho dáva ďalšie obchodné centrum v preplnenej Bratislave zmysel z pohľadu širokej a početnej spádovej oblasti, ako aj štruktúry okolitého obyvateľstva a jeho príjmov. Na severozápade Bratislavy existuje jedno väčšie stredisko, a to Galéria Lamač. Charakter je ale odlišný.

Bory prinesú vyše 2 400 parkovacích miest a pripravené je aj rozšírenie o ďalších 10-tisíc m2. Závisí však od vývoja návštevnosti v prvých mesiacoch a rokoch, presný termín štartu nie je zatiaľ stanovený. Celkové investičné náklady na Bory Mall vrátane pozemku dosahujú približne 150 miliónov eur. Architektúru navrhol Massimiliano Fuksas.

Mall je súčasťou obrovského územia Bory, v rámci ktorého Penta pripravuje dopravnú infraštruktúru. Okrem samotného obchodného centra vyrástli samostatné big boxy, kde pribudla čerpacia stanica Shell, obchod Merkury Market, Metro, Hornbach a podľa starších informácií sa počíta aj s predajcom športových potrieb Decathlon.

Bory Mall otvorí Penta v novembri

Vizualizácia celého územia Bory Zdroj: Penta

Výhľadovo je v zóne naplánované aj bývanie, skupina má pri diaľnici D2 k dispozícii celkovo 220 hektárov. Z toho len polovicu zaberú spomínané obchodné prevádzky, zvyšok zaplnia iné funkcie, bližšie termíny a plány zatiaľ nie sú známe. Počíta sa aj s potiahnutím električky z Dúbravky, jej realizácia je však stále nejasná. Potrebné je totiž zapojiť aj hlavné mesto.

Bory sú známe aj niekoľkými novovzniknutými kruhovými objazdmi, ktoré pribudli v rámci výstavby a rekonštrukcie ciest. Dnes je vo výstavbe jeden spájajúci Záhorskú Bystricu a Lamač, jeho dokončenie plánuje firma na jeseň.

Poznámka: Vydavateľstvo TREND Holding vlastní spoločnosť V3 Media Holdings patriaca k finančnej skupine Penta.