Už aj tak rastúcu výstavbu hál bude naďalej poháňať obrovský rozmach nakupovania cez internet a rôzne nové služby predajcov potravín. Spoločnosť Forrester predpovedá nárast objemu online predaja zo 112 na 234 miliárd eur počas najbližších troch rokov.
Podľa vedúceho oddelenia priemyselných a logistických nehnuteľností v Savills Richarda Sullivana by sa mohlo zdať, že nájomcovia sa sústredia na veľké priestory v centrách krajín a kontinentov.
„Stretávame sa však s nárastom dopytu zásielkových služieb po menších priestoroch na okraji mestských aglomerácií, keďže zápasia s logistikou v mestách,“ dodáva s tým, že až 40 percent tovaru kúpeného cez internet zákazníci vracajú, čo vytvára úplne nový druh zariadení vo forme centier vráteného tovaru.
30 miliárd eur
Perspektívu logistického sektora si už všimli aj investori. Vlani sa objem investícií do tohto segmentu v Európe podľa Savills zvýšil medziročne o 29 percent na 30 miliárd eur. Výsledok sa blíži rekordnému roku 2007 s logistickými transakciami v hodnote 39,9 miliardy.
Vlani väčšina z týchto miliárd skončila v západnej Európe. Podiel Veľkej Británie a Nemecka dosiahol spolu 54 percent. Savills však upozorňuje na súvislosť ekonomického rastu s nárastom tržieb a dopytom po logistických priestoroch.
Dominancia západnej Európy sa tak môže čoskoro skončiť, keďže deväť z desiatich krajín s najvyšším hospodárskym rastom je vo východnej a strednej Európe. „S nárastom tržieb v strednej a východnej Európe budú musieť obchodníci prispôsobiť svoje zásobovacie reťazce,“ hovorí Kevin Mofid, riaditeľ komerčného výskumu v Savills.
Krajiny s nízkym objemom investícií a dobrým výhľadom rastu ako Bulharsko, Rumunsko alebo Pobaltské štáty sa tak môžu stať zaujímavými hráčmi na európskom logistickom trhu.
Nástup strednej a východnej Európy
V strednej Európe narástla plocha priemyselných a logistických nehnuteľností za posledných desať rokov štvornásobne – na 18 miliónov štvorcových metrov. Priblížila sa tak veľkým západoeurópskym trhom ako Nemecko (22 mil.), uvádza poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield.
Napriek veľkému nárastu plochy sú haly v regióne zahŕňajúcom Poľsko, Česko, Maďarsko, Slovensko a Rumunsko prenajaté na vyše 92 percent. Pred piatimi rokmi bolo voľných 15 percent plochy.
Na Slovensku sú neobsadené iba štyri percentá plochy. „V najbližšej dobe sa uskutoční nielen výstavba pre klientov, ale aj výstavba špekulatívna, ktorú trh momentálne požaduje,“ hovorí Martin Hudák, konzultant priemyselného tímu v Cushman & Wakefield na Slovensku.
Logistické nehnuteľnosti v regióne čoraz viac lákajú aj investorov. Vlani dosiahli investície do tohto segmentu podľa Cushman & Wakefield 1,77 miliardy eur, čo bol takmer päťnásobok priemeru za posledných päť rokov a takmer štvrtina z celkového objemu realitných investícií v strednej a východnej Európe.
Do logistiky smerovala aj vôbec najväčšia realitná transakcia v regióne – kúpa 11 logistických parkov v Česku z portfólia VGP firmou P3 za 523 miliónov eur.