Komplex s názvom Projekt pod Demänovskou horou je rozdelený do dvoch lokalít. Prvá má vyrásť tesne vedľa cesty z Demänovej do lyžiarskeho strediska Jasná, južne od záchytného parkoviska. Druhá lokalita má byť situovaná na pozemkoch na svahu nad parkoviskami.

Investor chce využiť synergický efekt, ktorý vzniká využívaním záchytného parkoviska. „Spodná lokalita sa nachádza v rušnejšej a exponovanejšej polohe a má polyfunkčný charakter. Horná lokalita na lúkach nad parkoviskom má charakter pokojnej chatovej oblasti,“ vysvetľuje investor v zámere, ktorý posudzujú úrady.

V prvej zmienenej časti má vyrásť centrum služieb. Jeho ústredným bodom má byť polyfunkčný dom s vybavenosťou v parteri. Investor počíta s prítomnosťou kaviarne, predajne s lyžiarskymi potrebami či infostánkom. Celkovo má budova vytvoriť  951 štvorcových metrov. Na druhom nadzemnom podlaží má vzniknúť osem mezonetových obytných buniek.

Liptovské drevenice

Občiansku vybavenosť tejto lokality má doplniť remeselný dvor zložený z troch menších jednotiek situovaných pozdĺž turistického chodníka. Každý z nich má zastavanú plochu 63 štvorcových metrov, keď v nich má sídliť dvor s ukážkami remesiel, galéria či tvorivé dielne.

Druhú lokalitu má tvoriť súbor dvadsiatich dreveníc. Každá z nich má mať zastavanú plochu 75 štvorcových metrov a ponúkne tri obytné izby. Dominantou tejto časti má byť 12-metrová zvonica postavená v tradičnom štýle.

Boom v Jasnej pokračuje, pribudnúť má 26 nových objektov

Parkovisko na ceste do Jasnej. Zdroj: Google Street View

Celková plocha riešeného územia je 60 195 štvorcových metrov, 26 objektov by malo zabrať 2 283 štvorcových metrov. Stavať by predkladateľ návrhu chcel už v septembri. Otvárať by mal celý komplex už pred letom 2019. Investor vyčíslil náklady na realizáciu celého projektu na dva milióny eur.

Množstvo projektov

Projekt nie je jediný. V Jasnej a jej okolí pripravujú projekty dve desiatky rôznych investorov a firiem. Veľké plány ohlásila spoločnosť Tatry Mountain Resorts (TMR), ktorá chce v Jasnej vybudovať nové centrum. Päťhviezdičkový rezort má v stredisku postaviť aj spoločnosť Damian Jasná.

Rozvoju pomáha aj to, že mnoho investorov sa osmelilo a je ochotných investovať aj do prenajatých pozemkov. „Legislatíva je nastavená tak, že si urbársky pozemok nemôžete kúpiť, ale len prenajať. A veľká časť investorov má strach stavať na prenajatých pozemkoch. Aj v prípade, že si ho prenajme na 50 či 100 rokov,“ vysvetľoval pred časom pre TREND Reality hlavný problém šéf TMR Bohuš Hlavatý.

Navyše, podporu pre rozvoj ubytovacích kapacít i občianskej vybavenosti vyjadrila aj samotná obec. „Predpokladáme, že pribudne 800 až tisíc nových lôžok. Urbanizovať by sa mali časti Repiská, Lúčky, centrálna Jasná,“ uviedla pred časom starostka obce Demänovská Dolina Ľubomíra Klepáčová.