Prevažná väčšina centier podnikových a zdieľaných služieb počas pandémie ochorenia Covid-19 pokračovala vo svojich aktivitách bez výraznejších obmedzení a väčšina týchto centier, a to 84 percent, nežiadala o žiadnu formu vládnej pomoci. Tretie najväčšie priemyselné odvetvie na Slovensku rastie, počet zamestnancov v bizniscentrách sa zvýšil oproti minulému roku o 3,5 percenta. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu Americkej obchodnej komory (AmCham) v SR medzi členmi jej platformy BSCF (Business Service Center Forum).

Pracovný trh v tomto sektore je aj vzhľadom na hospodársku situáciu stabilný, pričom asi tri z desiatich bizniscentier plánujú ďalší nábor vyššieho počtu zamestnancov vzhľadom na rast centier v najbližších mesiacoch. Na druhej strane desatina bizniscentier na Slovensku pripúšťa redukciu stavov.

SERVIS: POŽIČOVŇA KARAVANOV
Neprehliadnite

Pandémia priala biznisu s karavanmi a českému kempingovému projektu

Zamestnávatelia v tomto sektore aj naďalej podporujú flexibilitu výkonu práce a technologické riešenia. Stráca sa závislosť na konkrétnej lokácii zamestnanca a fyzickej prítomnosti na pracovisku. Viac ako 40 percent spoločností uviedlo, že v budúcnosti očakáva tri až štyri dni práce z domu a jeden až dva dni v kancelárii. Ďalších 28 percent preferuje plnú flexibilitu podľa potrieb pracovných tímov. Práca z domu vyžaduje menej dochádzania a redukciu kancelárskych priestorov. Najväčšou výzvou sektora v najbližších rokoch bude dostupnosť talentov s vysokou kvalitou digitálnych zručností na trhu práce a zvyšovanie nasadzovania automatizácie a robotizácie procesov.

Predseda Fóra centier podnikových služieb v rámci Americkej obchodnej komory SR Gabriel Galgóci ocenil, že bizniscentrám sa na Slovensku darilo aj v čase pandémie. ,,Spoločnosti dokázali odolnosť voči negatívnym vplyvom a schopnosť adaptovať sa na zmenené podmienky," uviedol Galgóci. Ak chce Slovensko byť naďalej atraktívnou destináciou pre investorov, musí však podľa Galgóciho radikálne zmeniť štruktúru vzdelávania, zjednodušiť proces prijímanie cudzincov a zmeniť systém daní a odvodov, ktoré neúmerne zvyšujú mzdové náklady na strane zamestnávateľov.