Temná minulosť tohto miesta uvádza do rozpakov berlínsky fond nehnuteľností, ktorý spravuje všetky budovy patriace mestu a ktorý si chce ponechať kontrolu nad vilou tak, že by ju dlhodobo prenajal.
„Skutočne sa obávam, aby sa vila nestala pútnickým miestom pre nacistov. Myslím si, že toto riziko by sme podstúpiť nemali,“ zdôrazňuje generálna riaditeľka fondu Birgit Möhringová.
Rozľahlá rezidencia stratená uprostred lesov v Brandenbursku leží na brehu jazera Bogensee. Nacistický pohlavár ju používal ako vidiecke sídlo, kam sa vždy uchýlil pred zhonom veľkomesta. Berlín je odtiaľ vzdialený len 40 kilometrov, hovorí Christian Breitkreutz z fondu nehnuteľností.
Ministrovi ponúklo v roku 1936 pozemok a pôvodný malý dom mesto. Goebbelsa miesto nadchlo a dal tu postaviť rozľahlú vilu s finančnou podporou filmovej spoločnosti UFA, ktorej bol absolútnym vládcom.
Hniezdočko pre milenky aj súdruhov
Luxusné sídlo v tvare U malo súkromnú kinosálu a priestranné izby s výhľadom na jazero. Goebbels tu prijímal filmové hviezdy, významné osobnosti a milenky, vrátane českej herečky Lídy Baarovej.
Veľké okná, obklady a mramorové obloženie, rovnako ako kúpeľňa a to, čo malo byť knižnicou, zostali v pôvodnom stave, opisuje Roberto Müller, ktorý tu od roku 1984 pracuje ako strážca. Vila sa však nepoužíva, takže vlhkosť a zima robia svoje.
Berlínsky fond nehnuteľností sa v posledných rokoch niekoľkokrát pokúšal budovu predať. Posledný pokus v podobe konkurzu skončil vlani v decembri neúspechom. Nikto sa totiž neprihlásil.
Goebbelsova vila pri Bogensee Zdroj: Wikimedia/Ranofuchs | CC BY-SA 3.0
Goebbelsova vila je tým skôr nepohodlným majetkom, že tento pozostatok neslávnej nemeckej histórie nie je možné využiť novým spôsobom – úrady bývalej NDR tu po vojne nechali postaviť rozsiahly komplex.
Budovy postavené v stalinskom štýle zo začiatku 50. rokov poskytovali priestory vzdelávaciemu stredisku kádrov mládežníckej organizácie východonemeckých komunistov Slobodnej nemeckej mládeže. Bývali tu aj mládežníci z bratských strán Vietnamu, Kuby, Afriky a Európy.
Štyri hlavné budovy postavené po vojne mali izby, konferenčné sály a reprezentatívne priestory s celkovou rozlohou asi 1 400 štvorcových metrov. Všetko dnes podlieha skaze.
Radšej by ju zbúrali
„Dnes tu nefunguje kúrenie, netečie voda, poškodené sú fasády a strechy a aj vnútri by toho bolo treba veľa opraviť,“ hovorí B. Möhringová a pripomína, že náklady by boli obrovské. Zároveň sa však domnieva, že táto dedina duchov, ktorá sa len zriedka využíva na nakrúcanie filmov, môže mať budúcnosť.
„Zaujíma nás len to, aby niekto prišiel s inteligentnou koncepciou, aby sa ujal správy alebo prenájmu týchto miest plných histórie,“ citovala ju agentúra AFP. Ako príklad B. Möhringová uvádza vzdelávacie centrum alebo hotelové využitie.
Zostáva problém Goebbelsovej vily, ktorá bola spolu so štyrmi hlavnými budovami komunistickej univerzity vyhlásená za historickú pamiatku. B. Möhringová si želá odvolanie pamiatkového statusu.
„Obhajujem dôležitosť toho, aby sme stále cítili prítomnosť dejín. Musíme sa však podľa môjho názoru pýtať, či je správne ponechávať niektorým stavbám štatút historickej pamiatky,“ vysvetľuje. Ak by bola ochrana nad vilou zrušená, nechala by ju zbúrať.