Mesto pre všetkých! Desaťtisíce ľudí pokrikujú na jednom z mnohých protestných zhromaždení v uliciach Belehradu. Pochodom vyjadrujú nesúhlas s plánovanou rozsiahlou výstavbou na brehu rieky Sávy, ktorá má premeniť obľúbenú kreatívnu štvrť pri železnici na luxusný dištrikt.
Obávajú sa, že vychýrená umelecká scéna a nočný život by sa postavením anonymných nablýskaných polyfunkčných objektov a následným zvýšením nájmov úplne vytratila.
Protesty v Belehrade - pochod v sobotu bol už niekoľkým v poradí Zdroj: FB Nedavimo Beograd
Protesty v Belehrade sú stále početnejšie Zdroj: FB Nedavimo Beograd
„Nikto nemá právo uzurpovať si mesto a národný rozpočet pre profit pár jednotlivcov,“ vyhlasujú na facebookovej stránke zástupcovia iniciatívy Ne da(vi)mo Beograd (Belehrad si nedáme alebo Belehrad neutopíme), ktorá protesty organizuje.
Symbolom odporu sa stala veľká gumová kačička (v srbčine kačka znamená tiež penis). Iniciatíva zastrešuje rôzne záujmové skupiny, ktorých cieľom je „zastaviť degradáciu Belehradu megalomanskými architektonickými projektami“.
Protesty v Belehrade - symbolom sa stala kačička Zdroj: FB Nedavimo Beograd
Protesty v Belehrade - pochodujúci s transparentmi "Belehrad si nedáme" Zdroj: FB Nedavimo Beograd
Perzský záliv na Balkáne
Projekt Beograd Waterfront, ktorého podoba je známa už viac ako dva roky, má najžiadanejšiu oblasť v meste - nábrežie rieky - zmeniť na modernú štvrť s kanceláriami, luxusnými bytmi, hotelmi a nákupným centrom. Všetko pre solventnejších klientov.
Investícia má pôvod v Dubaji a aj výrazom pripomína opulentné siluety arabských metropol. Novej belehradskej štvrti má dominovať mrakodrap - najvyšší medzi Viedňou a Istanbulom, štvrtinová zmenšenina veže Burž Chalífa.
Predbežné odhady investície hovoria o takmer troch miliardách eur. Podrobnosti založenia spoločnej developerskej firmy dubajského realitného magnáta Muhamada Alabbara a štátu, ktorý do projektu vložil pozemky na pravom brehu Sávy, sú však nejasné.
Protesty v Belehrade kritizujú projekt Belehrad na vode Zdroj: belgradwaterfront.com
Kritizovaný projekt nevzišiel z architektonickej súťaže, nebol konzultovaný s odborníkmi. Mesto na oblasť nemalo vypracovaný ani územný plán. Na podozrivý obchod upozornila aj Transparency Serbia.
Aj keď niektorí vidia v novej podobe nábrežia príležitosť, napríklad na zvýšenie zamestnanosti, mnohí projekt a praktiky okolo neho ostro kritizujú.
Vlnu protestov odštartovala najmä bizarná udalosť, ktorá sa odohrala pred vyše mesiacom v jednej z dotknutých štvrtí. Uličku Hercegovačka v oblasti Savamala počas volebnej noci 24. apríla zrovnala so zemou skupinka zamaskovaných mužov s bejzbalovými pálkami. Naznačili, že stánky a rodinné reštaurácie majú uvoľniť priestor plánovanému projektu.
Nelegálna demolícia prebehla v noci, zomrel pri nej jeden človek. Na ráznu reakciu úradov sa čakalo márne. Srbský ombudsman Saša Janković upozornil, že polícia vraj dokonca naschvál ignorovala núdzové volania poškodených.
Bez povolení, bez obyvateľov
Incident posilnil vlnu protestných zhromaždení verejnosti, ktoré premiér Aleksandar Vucič označil len za cirkus zorganizovaný opozíciou. Spomedzi politikov je do kauzy zapletený aj primátor Belehradu podozrivý z korupcie pri zapezpečovaní dohody s investormi z Emirátov.
Na vážne porušenia územnoplánovacej legislatívy upozorňuje spomenutá iniciatíva Ne da(vi)mo Beograd už dlho. Jeden z jej hlavých predstaviteľov Dobrica Veselinović verí, že v aprílovej demolícii majú prsty aj predstavitelia mesta. Pre Guardian povedal, že začatie výstavby nábrežnej promenády prebehlo bez vydania stavebného povolenia.
Protesty v Belehrade sa týkajú kreatívnej štvrti Savamala Zdroj: travelvoyagevacation.com
V priebehu prípravných prác došlo aj k násilnému vysťahovaniu celých rodín, ktoré museli ujsť pred nelegálnym búraním svojich domov. Najväčším hendikepom projektu je podľa iniciatívy ignorovanie potrieb obyvateľov Belehradu.
„Návrh tiež neberie do úvahy potreby spoločnosti a ekonomický či urbánny kontext mesta,“ vyjadril sa D. Veselinović. Projekt ani okrajovo nepočíta napríklad so sociálnym bývaním či zachovaním aspoň časti pôvodnej štruktúry.
Dotknutá štvrť Savamala sa za posledných pár rokov preslávila ako srdce srbskej kultúrnej scény. Kreatívcom, ktorí tu pôsobili, sa podarilo zlepšiť obraz Belehradu – zo zbombardovaného mesta na okraji európskej kultúry na živé centrum Balkánu.
Viacero internetových sprievodcov potvrdzuje, že Savamala, oblasť plná reštaurácií, barov a kultúrnych centier okupujúcich staré skladové priestory, sa stala novým turistickým cieľom, esenciou sociálnej a kultúrnej vrstvy Belehradu, ktorá vznikla zdola a nemožno ju minúť.
Protesty v Belehrade sa týkajú kreatívnej štvrti Savamala, takto vyzerá dnes Zdroj: failedarchitecture.com
Otázka princípov
Protestná iniciatíva, ktorá bráni bývalú industriálnu štvrť, hovorí aj o ochrane občianskych princípov ako takých. Dôvodom odporu je všeobecná kríza inštitúcií, kto a ako našim mestám vládne; ako a v koho záujme sa mesto rozvíja.
Účastníci série demonštrácií, ktoré sa začali už pred rokom, poukazujú na porušovanie ľudských práv priamo v centre hlavného mesta a zodpovedných žiadajú o rezignáciu. Politickú zodpovednosť za situáciu neprevzal ešte nikto.
Na protesty podľa organizátorov chodia aj obyvatelia iných miest. „Je to univerzálny problém, keď povieme naše mesto, myslíme všetky verejné prostriedky uvoľnené pre mestskú populáciu. Hlavnou otázkou pre všetkých musí teda byť, kto a ako s nimi nakladá,“ dodáva D. Veselinović.