V zrekonštruovanom hoteli pribudne pamätná izba cisárovnej Sisi, luxusný apartmán, výťah a kapacita sa zvýši o 26 nových lôžok. Práce sú realizované pod stálym dohľadom Krajského pamiatkového úradu v Prešove, informuje ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková.

Obnova hotela Alžbeta sa začala 25. januára a potrvá do 1. júla, teda necelých päť mesiacov. „Rekonštrukciou sa hotel dostane z nuly na úroveň troch hviezdičiek. Vybavenie izieb a recepcie bude na ešte vyššej úrovni, ale bez vlastnej reštaurácie hotel viac hviezdičiek nemôže dostať,“ vysvetľuje T. Šatanková.

Okrem nového výťahu, ktorý doteraz v budove chýbal, bude súčasťou stavby aj rekonštrukcia podkrovia, kde vznikne pri zachovaní krovov 26 nových lôžok. Na prízemí bude recepcia a pamätná izba cisárovnej Sisi. Luxusný apartmán s týmto menom vznikne na druhom nadzemnom podlaží.

„Práce prebiehajú pod dohľadom pamiatkarov tak, aby bol čo najviac zachovaný historický charakter budovy, vrátane pôvodných materiálov a farieb,“ upozorňuje ekonomická riaditeľka.

Základom sú žltá, okrová farba a prírodné materiály. Podlahy budú drevené, rovnako ako okná, ktoré sú už vymenené.

Kúpele spolupracujú s akademickým sochárom, ktorý robí odliatky na zachovanie pôvodných štruktúr a detailov. Krokvy v podkroví budú všetky vymenené, ale bude zachované ich pôvodné umiestnenie a konštrukcie.

Dvojposchodový hotel Alžbeta sa nachádza za kúpeľným parkom, pri kúpeľnom dome, s ktorým je prepojený presklenou chodbou. Okrem ubytovania je v ňom aj soľná jaskyňa prístupná všetkým návštevníkom kúpeľov.

Bardejovské kúpele obnovujú historický hotel Alžbeta

Hotel Alžbeta - nová izba v podkroví Zdroj: Bardejovské kúpele

,,Hotel Alžbeta bol postavený v 19. storočí a pôvodne sa volal Deák. V roku 1895 v ňom bola počas trojtýždňovej liečby v Bardejovských kúpeľoch ubytovaná cisárovná Alžbeta, nazývaná Sisi, manželka Františka Jozefa I.,“ približuje históriu T. Šatanková.

Cisárovná prišla do kúpeľov, ktoré vteda patrili k najprestížnejším a najlepšie vybaveným v Uhorsku a celej strednej Európe, ako 58-ročná 1. júla 1895 a zotrvala tu do 22. júla. V hoteli pre ňu vybudovali špeciálny bočný vchod a bývala v izbe, ktorá má dnes číslo 218, s krásnym výhľadom na kúpeľný areál. V kúpeľnom parku pred hotelom je v súčasnosti jej socha.

Rekonštrukcia Hotela Alžbeta nadväzuje na obnovu historických objektov kúpeľného areálu. V januári tohto roka otvorili kúpele štvorhviezdičkový hotel Alexander, ktorý vznikol komplexnou prestavbou bývalého hotela Minerál za približne 6,6 milióna eur. Ponúka 75 izieb a 300 kongresových miest.

Rekonštrukcia čaká aj na ďalší historický hotel zo začiatku 20. storočia, ktorý naposledy niesol meno Dukla. Bardejovské kúpele investovali do obnovy areálu za posledných osem rokov vyše 10 miliónov eur. V hlavnej sezóne majú kapacitu tisíc lôžok, vlani ich navštívilo vyše 22-tisíc ľudí, z toho osem percent zo zahraničia.