V Banskej Bystrici minulý týždeň otvorili prvé zábavno-obchodné centrum v meste s názvom Europa Shopping Center. Napriek zdržaniu sa teda centrum podarilo otvoriť ešte pred Vianocami napriek tomu, že časť je ešte nedokončená. Výstavba bude stáť približne 2,4 mld. Sk, čo je oproti pôvodným plánom zhruba o tretinu viac. Susedné Europa Business Center (EBC), ktoré majú otvoriť v auguste 2007, bude stáť zhruba 400 miliónov Sk.

Konateľ investora, bystrickej spoločnosti VAV invest, s.r.o. Peter Valach označuje za dôvod predraženia množstvo vyvolaných investícií, napríklad výstavbu oporného múra, prekládku sietí, či stavbu nového kruhového objazdu. Podľa informácií TRENDu predraženie a zdržanie zavinili najmä náročnejšie geologické podmienky, ako sa predpokladalo, čo si vyžiadalo drahšie a náročnejšie zakladanie. Stavbu financuje Istrobanka, dodávateľom stavebných prác je bratislavská spoločnosť Hornex.

Nákupné centrum Europa leží na okraji centra krajského mesta smerom k veľkým sídliskám Fončorda a Radvaň. Poskytuje zhruba 30 tisíc štvorcových metrov predajnej plochy s vyše stovkou obchodných jednotiek. Z nich je obsadených zhruba 90 percent. Z reštaurácií s rýchlou obsluhou napríklad počas víkendu fungovala zatiaľ iba jediná, ostatné vrátane dlho očakávanej Kentucky Fried Chicken ostali zatiaľ zatvorené. Kiná, zariadenie pre oddych a šport plánujú v Europe sprístupniť na jar budúceho roka.

V Banskej Bystrici sa už nakupuje v Europe

Prevádzkovateľom obchodného domu je česká firma Euro Mall Centre Management, pre ktorú je ten banskobystrický pätnástym na Slovensku a v Česku. Najväčším obchodom v centre je hypermarket Terno s plochou približne tritisíc m2. Medzi ďalšie patrí 50 obchodov s oblečením, tucet s obuvou, ale aj športové obchody ako Intersport alebo EXIsport, či s elektronikou Datart. Svoje pobočky tu zriadilo viacero bánk.

Návštevníci majú k dispozícii tisíc parkovacích miest, ku ktorým neskôr po dokončení pribudne ďalších štyristo na streche centra. Budova je postavená v štýle dvojkrídlovej dvojpodlažnej lode s galériami na druhom podlaží a kruhovým trojpodlažným dómom v strede medzi jednotlivými krídlami. Tento priestor je silno presvetlený, čo dáva budove slnečný charakter s „nebom nad hlavou“.

Neďaleké administratívne centrum EBC bude so svojimi 87,5 metrami najvyššou budovou v Banskej Bystrici. Na spodnom podlaží bude ponúkať obchodné a kongresové priestory, tretie až 16. poschodie zaberú kancelárie a na 17. a 18. podlaží sa budú nachádzať štyri apartmánové byty. Najvyššie - 19. a 20. poschodie obsadia reštaurácie a kaviarne s vyhliadkovou terasou. Výstavbu administratívneho centra sčasti financuje OTP Banka, zvyšok pochádza z vlastných zdrojov spoločnosti.

Foto - Europa Shopping Center