Keď v roku 2009 predstavila developerská skupina Iuris projekt Beethovenova alej,  mnohých prekvapila. V čase hospodárskej krízy kreslila na pozemku s rozlohou tridsať hektárov na kopci pri liečebnom ostrove v Piešťanoch rozsiahly komplex. Okrem rodinných a bytových domov mal lákať aj na akvapark, dvojicu hotelov, amfiteáter, tenisové kurty či ďalšie oddychové zóny.  

Investor rozdelil rozsiahle pozemky na dve časti – prvá s rozlohou 15 hektárov bola určená pre byty a domy, druhá pre rekreáciu a športové vyžitie. Pred ôsmimi rokmi prebehla zmena plánu aj urbanisticko–architektonická súťaž, kde návrhy predstavilo sedem architektov. Termín realizácie odhadol investor na roky 2011 až 2013.

V roku 2010 investor rozbehol súťaž, ktorej cieľom bolo vybrať najvhodnejšie architektonické riešenie relaxačnej zóny zloženej z akvaparku, apartmánového hotela a chatiek. „Hlavným lákadlom bude vodný svet, ktorého ročnú návštevnosť predpokladáme na úrovni 150- až 200-tisíc návštevníkov,“ uviedol v roku 2010 Ľ. Čema, konateľ Iuris Investu.

S pribúdajúcim časom však developer plány vylepšoval a termín menil. „Naším zámerom je vybudovať dovolenkový rezort s množstvom služieb, ťažiskom má byť celoročne využiteľný akvapark,“ hovoril koncom roku 2011 pre Hospodárske noviny Ľ. Čema.

V tom čase investor vyčísľoval rozpočet celého projektu na 46 miliónov eur  a predpokladal, že brány otvorí v roku 2015. „Ideu ,oddych v zeleni‘ sa snažíme uplatniť aj v takých detailoch, ako je vylúčenie áut z centra rezortu. Rozvoz batožiny a hostí plánujeme riešiť ekologickou formou prepravy,“ predpovedal v tom čase Ľ. Čema.

Banka poslala pozemky megaprojektu Beethovenova alej do dražby

Beethovenova alej Zdroj: Beethovenova alej

V roku 2013 informovali miestne noviny Hlásnik obce Banka, že developer získal stavebné povolenie pre inžinierske siete. „Javí sa, že sa konečne pristúpi k novej výstavbe na Červenej veži. Problémom pre úplné začatie všetkých prác je doriešenie prístupovej komunikácie na Červenú vežu novou cestou vedľa cintorína. V súčasnosti prebiehajú rokovania s dopravným inšpektorátom, projektantmi a investormi výstavby na Červenej veži,“ písalo miestne periodikum pred štyrmi rokmi.

Rozbeh celého projektu však neprichádzal. Napriek tomu, že investor koncom minulého roka inštaloval na pozemkoch tabule, ktorými ohlasoval začiatok výstavby, na otázky TRENDreality.sk nechcel odpovedať. „Momentálne nemôžeme podať konkrétne informácie, keďže projekt aktívne riešime,“ reagoval. Projekt sa stále nerozbehol, až vo februári tohto roka došla trpezlivosť financujúcej banke.

UniCredit Banka sa rozhodla uplatniť záložné právo a pozemky poslala do dražby. Kým koncom apríla skúšal dražobník nájsť nového majiteľa za 3,8 milióna eur, o necelé tri týždne klesla vyvolávacia cena na 2,85 milióna eur. Záujemca, ktorý by bol ochotný pozemky kúpiť, sa však nenašiel.

Banka poslala pozemky megaprojektu Beethovenova alej do dražby

Beethovenova alej Zdroj: Beethovenova alej

Majiteľa pre rozsiahle pozemky bude dražobník hľadať aj na tretí pokus. Tentokrát klesla cena na najnižšiu možnú úroveň. Vyvolávacia cena pozemkov bude 1,9 milióna eur, čo je polovica hodnoty, ktorú určil znalec. O osude celého projektu sa môže rozhodnúť 30. júna, keď sa dražba uskutoční.

Investorom projektu bola pôvodne spoločnosť BA Realitná, neskôr jej právne nástupníctvo prevzala firma Beethovenova alej. V oboch prípadoch sú však spoločníci rovnakí. Väčšinovým majiteľom pozemkov je spoločnosť Iuris Invest, ktorá patrí do skupiny Iuris Group. Developer pritom v Piešťanoch už jeden projekt realizoval, stál za medializovaným projektom Centroom, ktorý mal problémy so statikou.

Beethovenova alej v plánoch

REZORT – rekreačný a hotelový komplex

  • 3+* hotel so 110 izbami 
  • akvapark s bazénmi a toboganmi 
  • športový areál a ihriská 
  • 138 rekreačných chatiek 
  • reštaurácie a bary

REZIDENCIA – rezidenčná časť

  • 164 stavebných pozemkov v štádiu stavebného konania 
  • výmery od 440 do 972 štvorcových metrov 
  • možnosť výstavby rodinného domu na kľúč 
  • inžinierske siete na každom pozemku