V Bratislave štartuje ďalšie rozširovanie obchodného centra Avion s predajňou nábytku Ikea. Ide už o štvrtú fázu expanzie, ktorá prinesie aj nové dopravné riešenie, nové parkoviská a ďalšie plochy. Investícia v prípade Avionu má dosiahnuť 11,5 milióna eur, rozšírenie nábytkového domu vyjde na 36 miliónov.

"Chceme vytvoriť priestor pre značky, ktoré zatiaľ v Avione nie sú," hovorí Barbora Kostrecová, riaditeľka centra. Vznikne pre ne ďalších 4 600 m2, ktoré už sú z väčšej časti obsadené.

Pribudnú značky ako Gant, Tommy Hilfiger, Benetton, Swatch, Etam a Gatta. Nová prístavba sa bude nachádzať v tesnej nádväznosti na centrum, po pravej strane vjazdu do areálu z Ivanskej. Zmení sa tým aj blízke okolie.

Nakoľko rozšírenie Avionu zaberie časť parkovísk, developer zväčší kapacitu podzemného parkoviska o 150 státí. Táto etapa má byť hotová budúci rok pred Vianocami.

Avion a Ikea - štvrté rozšírenie štartuje

Ešte viac narastie susedná Ikea. Z terajších 22-tisíc m2 sa po svojej ľavej a pravej strane i vpredu nafúkne na 36 700 štvorcov. Väčšie bude prízemie aj prvé poschodie a samoobslužný sklad. Kapacita reštaurácie, vyťaženej najmä zamestnancami z okolitých biznis centier vzrastie o 225 miest na 565.

Súčasťou expanzie je aj vybudovanie parkovacieho domu po ľavej strane centrálnej komunikácie tesne pri križovatke s Ivanskou. Objekt oproti 4. fáze Avionu bude mať jedno podzemné a štyri nadzemné podlažia s kapacitou 200 miest.

Avion a Ikea - štvrté rozšírenie štartuje

Avion Shopping Park Zdroj: Philip Darázs

Celkovo tak kapacita parkovísk v areáli narastie na 3 550 miest. Zmeniť sa má aj dopravná situácia, približne v mieste dnešnej odbočky do podzemných garáží vznikne veľký kruhový objazd.

Dôvodom rozširovania je podľa Niny Malákovej, riaditeľky obchodného domu Ikea, rastúci záujem zákazníkov. Predposledné roky rástlo ich množstvo u nábytkárov medziročne o dve percentá, vlani o tri. Prestavba s predpokladaným dokončením na jeseň 2012 má bežať počas plnej prevádzky.

Avion a Ikea - štvrté rozšírenie štartuje

Inter Ikea Centre Group ako developer obchodnej zóny ohlasoval aj expanziu do Košíc a prípadne ďalších slovenských miest. Podľa B. Kostrecovej veľa závisí od nájdenia vhodného pozemku. Dôležité bude aj nekanibalizovať na vlastných centrách v okolitých krajinách.

Bratislavský Avion je najväčším centrom na Slovensku a po svojom štvrtom rozšírení presiahne spolu s Ikeou hranicu 100-tisíc m2. Riaditeľka centra pre TRENDreality.sk pripúšťa priestor aj pre ďalšie rozrastanie. To súvisí so skôr avizovaným prepojením obchodných centier.

Centrum prvýkrát otvorilo v roku 2002, odvtedy niekoľkokrát narástlo. Oproti cez Ivanskú cestu sa nedávno začala výstavba novej nákupnej zóny Korzo Shopping Park od investorskej firmy P13 retail, s.r.o.

Vizualizácie - Inter Ikea Centre Group