Nákupné centrum Avion v Bratislave sa konečne púšťa do rozšírenia o 4. fázu. Už tento rok by sa centrum malo predĺžiť smerom k obchodnému domu IKEA a k vjazdu do parkovacej garáže. Za zhruba 120 mil. eur by malo vzniknúť viacero nových  predajní na ploche 6-tisíc m2. Novú časť chce developer Inter IKEA Centre Group (IICG) otvoriť na jeseň 2012.

Property manažér IICG Luboš Rumian hovorí, že dôvodom je stály záujem nájomníkov o priestory v Avione, najmä z kategórie obchodníkov s módou. Tej má byť venovaná nielen nová fáza, ale aj priestory, ktoré vytvorí ďalšia investícia – prestavba časti existujúceho hypermarketu Hypernova. Ten sa má o zmenšiť a uvoľnenú plochu rozdelí IICG 15 novým nájomníkom.

Zväčšiť by sa mal aj obchodný dom s nábytkom IKEA, ktorý sa rozrastie celkovo až o 11-tisíc m2 na dvoch podlažiach. Zaberie časť parkoviska po pravej i ľavej strane obchodného domu, tieto miesta má nahradiť parkovací dom medzi Ikeou a Avionom. Mal by mať päť podlaží, z toho jedno podzemné. To by malo byť prepojené s podzemnou garážou Avionu. IKEA by tak mala mať k dispozícii až 1 300 parkovacích miest.

Avion a IKEA sa prepoja

IICG si pochvaľuje návštevnosť svojich centier v tomto roku, ktorá je podľa L. Rumiana vyššia ako v rokoch 2009 a 2010. Obrat obchodníkov je však nižší, zákazníci podľa neho šetria a kupujú cez internet. Výsledkom je najmä zmenšovanie veľkých predajní.

Developer a správca nehnuteľností zatiaľ nenašiel riešenie pre rozvojovú zónu na druhej strane Galvaniho ulice, kde pôvodne plánoval postaviť samostatný obchodný dom s módou. „Hľadáme optimálne využitie, mysliteľná je výstavba, prenájom i predaj na výstavbu samostatnej prevádzky,“ vysvetľuje L. Rumian. Podobné si pri Avione v minulosti vystavali napríklad Hornbach alebo Kika.

Konečné riešenie nenašiel developer ani v prípade výstavbe Avionu a Ikey v Košiciach, kde stále nekúpil pozemky. Riaditeľ pre expanziu Vladimír Bereš potvrdzuje, že majú o Košice záujem, podobne ako o iné mestá, hľadajú však vhodnú lokalitu. V Českej republike výrazne rastie zóna Avion Ostrava-Jih a IICG intenzívne hľadá tretiu lokalitu v Prahe, ako aj v priestore medzi Pardubicami a Hradcom Králové vo východných Čechách.   

Avion a IKEA sa prepoja

L. Rumian hovorí, že v posledných mesiacoch dávajú väčší dôraz na energetické úspory a zelené technológie. V osvetlení zaviedli úsporné zdroje, pohybové senzory v podzemných garážach, či zlepšenie triedenia odpadu. Pripravuje sa zriadenie dobíjacích staníc pre elektromotory na parkoviskách Avionov v spolupráci s dodávateľmi elektriny. Zákazníci si budú môcť dobiť batérie zadarmo. Elektromobily sa majú používať aj ako rozvážkové automobily, ktoré bude na vypožičanie ponúkať IKEA.

Avion v Bratislave ponúka zhruba 84-tisíc m2 predajnej plochy s vyše 150 obchodmi. Ďalších  zhruba 50-tisíc m2 má sám obchodný dom Ikea. Avion sa rozšíril najprv o módnu časť smerom k Ivánskej ceste, neskôr pribudla časť so športovými potrebami a elektrom, či poschodím s reštauráciami a fitnes centrom smerom k diaľničnému obchvatu. Prvú fázu nákupného centra pri diaľničnom obchvate na okraji Bratislavy otvorili v apríli 2002.  

Vizualizácie - IICG