V Žiline dnes developer HB Reavis otvára svoje tretie nákupné centrum Aupark. Komplex s takmer 25-tisíc štvorcovými metrami obchodných priestorov, ktorý začali stavať v lete 2007 zatiaľ nie je skolaudovaný. HB Reavis však našiel cestu, ako chýbajúce odobrenie stavebného úradu obísť – stavbu za zhruba 66 mil. eur môže otvoriť na základe povolenia na predčasné užívanie od Ministerstva vnútra.

Riaditeľ pre komunikáciu a PR HB Reavisu Roman Karabelli vysvetľuje, že povolenie na predčasné užívanie je z pohľadu spustenia prevádzky rovnocenné s kolaudáciou. Niektoré stavby na Slovensku takto fungujú roky, napríklad US Steel Arena v Košiciach. Dôvodom, pre ktorý nechce mesto Aupark skolaudovať je nedobudovanie okolitej infraštruktúry.

Ide o niektoré cesty a koordináciu dopravného systému. HB Reavis sa pôvodne zaviazal preinvestovať do nich zhruba 1,7 milióna eur. Výstavbe však bráni samo mesto, keď na ňu stále nevydalo stavebné povolenie pre spory s developerom o platnosť územného rozhodnutia a stavebného povolenia pre celé nákupné centrum.

Aupark Žilina otvorili predčasne

R. Karabelli hovorí, že v súčasnosti Stavebný úrad mesta Žilina odročil vydanie stavebného povolenia na infraštruktúru do 15.12., dokedy má developer doplniť projektovú dokumentáciu. Podľa jeho odhadu by sa mali potom v prípade vydania povolenia chýbajúce objekty dobudovať do konca 1. polroka 2011. Potom sa uskutoční kolaudácia Auparku a začne sa plná prevádzka.

K najvýznamnejším nájomníkom 120 prevádzok Auparku patria samoobsluhy Billa, 101 Drogérie, elektro Datart, kníhkupectvo Panta Rhei, hračky Alltoys, obchod Superzoo, či športový reťazec ExiSport. Z módnych značiek sa do obchodného domu nakoniec podarilo pritiahnuť Hennes&Mauritz, Takko, Mango, Levi´s, Newyorker, Bushman, Adidas, Nike, Hilfiger alebo Tom Tailor. Z obuvníckych reťazcov sú to Deichmann, Robel, Humanic alebo Baťa.

Okrem obchodov si priestory prenajali aj štyri banky, cestovné kancelárie alebo služby, fastfoody Subway, Panda či štyri kaviarne. Podľa R. Karabelliho je prenajatých zhruba 90 percent priestorov, čo v súčasnosti považuje za úspech. Niektorí nájomníci však zatiaľ neotvorili, keďže nestihli dokončiť svoje prevádzky do termínu otvorenia. Príkladom je reťazec Baťa, či prevádzky rýchleho občerstvenia Nordsee alebo Burger King.

Aupark Žilina otvorili predčasne

Ďalší ohlasovaní nájomníci sa naopak s developerom napokon nedohodli, ako napríklad holandský módny reťazec C&A. Oproti pôvodným plánom v žilinskom Auparku chýba aj multikino, diskotéka, či bowlingové dráhy, najvyššie podlažie tak ostalo zatiaľ neobsadené. Ich príchod bol jedným z hlavných argumentov výstavby obchodného domu v centre krajského mesta.

HB Reavis v Auparku postavil 850 parkovacích miest, okrem obchodov ponúka na prenájom aj dvetisíc štvorcových metrov kancelárskej plochy. Celkovo by v komplexe malo pracovať 600 ľudí. Výstavba žilinského nákupného centra je od začiatku predmetom sporov medzi magistrátom mesta a developerom.

Aupark Žilina otvorili predčasne

Primátor Ivan Harman si položil za cieľ znemožniť jeho výstavbu už v predvolebnej kampani a odmietal diskusiu o jeho vzhľade a veľkosti. K výstavbe konkurenčného centra Mirage v historickom centre Žiliny sa naopak stavia kladne. I. Harman svojmu predchodcovi Jánovi Slotovi vyčítal lacný predaj pozemku na námestí Ľ. Štúra HB Reavisu a vydanie územného rozhodnutia pre objekt v rozpore s územným plánom.

HB Reavis doteraz otvoril rovnomenné nákupné centrá v Bratislave a Piešťanoch, vo výstavbe je Aupark v Košiciach, pripravuje sa aj v Trenčíne, Ružomberku a niekoľkých českých mestách. Polovičným majiteľom bratislavského obchodného domu je najväčší európsky realitný investor Unibail-Rodamco, ktorý sa má podobne podieľať aj na košickom projekte. Pôvodný záujem o polovičné vlastníctvo Auparku Žilina Francúzi nakoniec nepotvrdili, jediným majiteľom je tak HB Reavis Group.

Aupark Žilina otvorili predčasne

Foto - TASR