Vzdušnejšie átrium, pasáže bez nutnosti obchádzať kaviarne, väčší food court aj nové značky. Tak by mal bratislavský Aupark vyzerať v roku 2015. Najväčší európsky prevádzkovateľ nákupných centier Unibail-Rodamco investuje do modernizácie svojho jediného slovenského majetku ďalších vyše 40 miliónov eur.

Nákupné centrum už má za sebou prvú fázu trojročného projektu – modernizáciu podzemnej garáže za 3,5 milióna eur. Najväčším projektom v rámci modernizácie Auparku bude prebudovanie vstupného átria, ktoré sa začne ešte tento rok.

„Súčasné schodisko s fontánou je síce efektná stavba, ale nie je najpohodlnejšia pre zákazníkov,“ opisuje Markus Pichler, riaditeľ Unibail-Rodamco pre Rakúsko a Slovensko. Presklené schodisko preto nahradia pohyblivé schody, ktoré prepravia zákazníkov oveľa rýchlejšie.

Zámerom premeny átria je aj lepšie prepojenie obchodného centra so Sadom Janka Kráľa. O niektorých detailoch dizajnu átria sa ešte diskutuje, ale chceme ho presvetliť, zmeniť schodisko a otvoriť výhľad na park, opisuje M. Pichler. Aktuálne prebieha tender na generálneho dodávateľa.

Aupark sa vynoví, pozrite si ako

V budúcom roku sa modernizácia presunie do nákupných pasáží. Unibail-Rodamco má podľa regionálneho šéfa jasnú predstavu, ako má Aupark vyzerať, ale presný priebeh prác nie je možné naplánovať, keďže sa budú robiť počas plnej prevádzky. Okrem toho ovplyvnia výslednú podobu centra aj nové značky, ktoré sa podarí pritiahnuť.

S tým súvisí ďalšia zmena, ktorá sa už v Auparku začala, a to reštrukturalizácia predajní. Niektoré sa presťahujú v rámci centra, ako napríklad Muziker, ktorý sa už presunul do väčších priestorov, alebo kaviarne, ktoré zákazníci nebudú musieť obchádzať na poschodí. Jedna z nich je už na terase na prízemí.

„Na jednej strane sme cítili, že usporiadanie nebolo dobré pre návštevníkov, ktorí museli tieto ostrovčeky s kaviarňami obchádzať. Druhým dôvodom je zmena legislatívy o ochrane nefajčiarov,“ komentuje zrušenie otvorených kaviarní na poschodí M. Pichler.

Presuny predajní vytvoria priestory pre príchod nových značiek, ktoré ešte na slovenskom trhu nie sú. „Rovnako ako vo Viedni a v každom ďalšom našom obchodnom centre, modernizácia neznamená len nový dizajn, ale aj rozšírenie značiek,“ sľubuje šéf prevádzkovateľa Auparku.

Aupark sa vynoví, pozrite si ako

Niekoľko nových značiek otvorilo predajne ešte pred začiatkom modernizácie, ako napríklad Desigual, Marc O'Polo, Fornarina, Coccinelle či Thomas Sabo. Práve posledne menovaná je podľa M. Pichlera dobrým príkladom značky, ktorá mala po otvorení prvej predajne vo Viedni veľký úspech a preto ju presvedčili, aby prišla aj do Bratislavy.

Zmeny neobídu ani food court, s ktorým je majiteľ Auparku spokojný, ale registruje dopyt po väčšej kapacite. Vedenie Auparku rokuje aj s prevádzkovateľom kina, pretože obe strany cítia potrebu zmien po desiatich rokoch prevádzky. „Obe strany majú určité nápady a diskutujeme o nich. Je však príliš skoro povedať, čo konkrétne tam ideme robiť,“ približuje M. Pichler. Podobne sa chystá aj na rozhovory s Ternom, supermarket sa však zrejme nebude zväčšovať ako napríklad Billa v Eurovei.

Koncept zmien v Auparku pripravila francúzska spoločnosť Saguez, s ktorou spolupracuje Unibail-Rodamco na viacerých projektoch. Architektom modernizácie bude autor návrhu Auparku Juraj Jančina.

Aupark je v prevádzke od novembra 2001, multikino funguje od jari nasledujúceho roku. V roku 2005 odkúpila za 75 miliónov eur od HB Reavis 50-percentný podiel holandská spoločnosť Rodamco Europe, ktorá sa neskôr stala súčasťou dnešnej skupiny Unibail-Rodamco.

Zvyšný podiel odkúpila v roku 2011 za 151 miliónov eur a susedný pozemok za tri milióny. Ešte predtým, v roku 2007, HB Reavis rozšíril nákupné centrum o dostavbu smerom od kín k Mostu SNP. Celková prenajímateľná plocha tak narástla na 58-tisíc m2 a počet prevádzok na 249.

Francúzsko-holandský gigant na trhu komerčných nehnuteľností Unibail-Rodamco vlastní 82 nákupných centier v 12 krajinách Európy. Rakúsko-slovenská vetva má okrem Auparku dve nákupné centrá vo Viedni, Donauzentrum a Shopping City Süd, ktoré v posledných rokoch tiež prešli modernizáciou.

Vizualizácie - Unibail-Rodamco