Na kúpe pozemkov s rozlohou viac než štyri hektáre sa investičnoؘ–developerská skupina dohodla po šiestich mesiacoch rokovaní. „Banská Bystrica bola pre nás už dlho mestom, kde sme chceli prirodzene rozšíriť naše developerské aktivity. Nakoľko veríme tomuto regiónu, bolo len otázkou času, kedy nájdeme vhodné miesto, kde postavíme nové a moderné rezidenčné a polyfunkčné centrum pre Banskobystričanov,“ hovorí predseda Predstavenstva Arkon Andrej Konkoľ.

Známe štúdio

Areál, ktorý susedí s historickým centrom Banskej Bystrice, dostane už tretí návrh možného využitia. O ten aktuálny sa postará architektonické štúdio Compass, ktoré stojí za projektmi Slnečnice, Urban Residence či areálu bývalej fabriky Cvernovka.

„Už v priebehu príprav právnych dokumentov sme začiatkom roka oslovili architektov so zadaním spracovať komplexnú štúdiu na celú lokalitu bývalého areálu Slovenky,“ vysvetľuje A. Konkoľ. Compass pripravili prvotnú štúdiu polyfunkčnej zóny s rozdelením na funkčné celky, ktorých realizácia bude prebiehať v postupných časových obdobiach.

„Štúdia vychádza z územného plánu mesta Banská Bystrica a je predovšetkým logickým riešením územia v tesnej blízkosti centra. Všetky navrhované funkcie ako bývanie, administratíva, obchod či relax v spojení s podzemným parkovaním a oddychovými exteriérovými plochami sa plynulo a prirodzene prelínajú a zaplnia v súčasnosti prázdnu a nevyužitú plochu pozdĺž potoka Bystrica severne od Strieborného námestia,“ prezradil Juraj Benetin z Compassu.

Areál Slovenky zmenil majiteľa, ohlasuje veľký projekt

Vizualizácia novej podoby komplexu Zdroj: Arkon

Prvá etapa projektu by sa mala realizovať v priebehu roku 2019. Podľa investora pôjde o polyfunkčnú zónu s názvom Strieborná. Arkon je investično-developerská spoločnosť, ktorá realizovala projekty Emporia City Residence, Rezidencia Hron vo Zvolene či obchodné centrum Galéria v Lučenci.

Už tretí majiteľ

Za posledných šesť rokov ide už o tretieho majiteľa pozemkov. Ešte v roku 2009 prezentoval svoje plány s areálom kontroverzný podnikateľ Karol Konárik. Na mieste Slovenky naplánoval honosný rezort s rozpočtom na úrovni 30 miliónov eur. „Netreba sa báť... Ekonomika zastať nemôže, treba ísť ďalej, musí sa stavať a ja sa nebojím,“ vravel pre denník Plus 1 deň

Plány však nezrealizoval. V roku 2011 sa novým majiteľom stal levický podnikateľ Husniriza Kukuli. Ten bol na verejnosti známy ako majiteľ obchodného centra Dituria v Leviciach a hotela Dituria v Nitre. Pôvodný Slovenka Resort prekreslil a premenoval. Na jeho mieste mal vyrásť obchodný dom Dituria City Park. Aj keď pred troma rokmi HN presviedčal, že už začínajú stavať, nestalo sa tak. Nové plány prináša už tretí vlastník.