Hotel Kyjev na Kamennom námestí v strede Bratislavy by mali začať búrať v apríli budúceho roka. Ako pre agentúru SITA uvádza PR manažér spoločnosti Lordship Ľuboš Jurík, ak sa podarí bez problémov pripraviť prestavbu Kamenného námestia a bude aj vhodné počasie, s búracími prácami by sa mohlo začať už v marci.

Kamenné námestie je podľa jeho slov jednou z dominánt hlavného mesta, súčasný stav však nezodpovedá funkcii a účelu toho, čo sa od tejto lokality očakáva. Zmyslom prestavby nie je postaviť ďalšie nákupné centrum, ale organicky rozšíriť pešiu zónu historického centra. „Chceme ponúknuť priestor, kde si budú môcť ľudia oddýchnuť alebo sa aktívne zapojiť do kultúrnych podujatí," vysvetľuje Ľ. Jurík.

Prestavba Kamenného námestia by mala trvať dva roky, spoločnosť plánuje vynovené územie odovzdať návštevníkom na Vianoce 2009. Rekonštrukcia by mala stáť približne päť miliárd korún. Spoločnosť Lordship už zrealizovala podobné projekty v historických centrách v Prahe, Brne, Glasgowe, Manchestri, Belfaste či Dubline.

V apríli majú zbúrať hotel Kyjev, nahradia ho ďalšie dva

Podľa zástupcu investora existuje štyri alebo päť architektonických alternatív projektu s pracovným názvom Centre Plaza. Počíta sa s variantom výstavby dvoch hotelov, polyfunkčnej budovy a novej budovy obchodného domu Tesco.

Obchodný dom bude stáť zo strany od Dunajskej ulice, trojhviezdičkový a štvorhviezdičkový hotel by mali stáť od Rajskej ulice a polyfunkčná budova zo strany od Špitálskej. Zo strany od Námestia SNP sa neplánuje žiadna budova, bude tu vstup do komplexu a oboch peších promenád. V štvorpodlažných podzemných parkoviskách bude môcť parkovať okolo 2 000 áut.

Vstup do námestia by mal tvoriť vyvýšený nástupný ostrov. Cez schody podobné amfiteátru sa bude zvažovať, ľudia si tu budú môcť posedieť a pozrieť si rôzne kultúrne podujatia. Vo verejnej zóne by mali byť aj vstupy do luxusných hotelov, s vysokým luxusom sa počíta aj pri polyfunkčnej budove s kancelárskymi priestormi a apartmánmi. Súčasťou komplexu budú aj obchody, kaviarne, reštaurácie, športové priestory či multikino.

Ľudia sa ale nemusia obávať, že počas prestavby námestia prídu o možnosť nakupovania v Tescu. Podľa Ľ. Juríka sa budova Tesca začne búrať až potom, čo sa do užívania odovzdá nová budova obchodného domu.

Plánované výšky jednotlivých budov ešte nie sú známe. Predpokladá sa však, že nová budova Tesca bude vyššia ako súčasná, výška polyfunkčnej budovy by jej mala byť prispôsobená. Budovy by nemali veľmi prečnievať nad okolité stavby.

V rámci komplexu majú vzniknúť aj dve pešie promenády, ktoré budú prekryté veľkou sklenou guľou. "Pod zastrešujúcou kupolou plánuje spoločnosť zriadiť veľkú skleníkovú záhradu s výhľadom na dominanty Bratislavy. Bude tu záhrada so zeleňou a útulné miesta, kde si budú môcť ľudia posedieť," dodáva Ľuboš Jurík.

Foto súčasného hotela Kyjev - Lordship