„Môžem potvrdiť, že HB Reavis Slovakia bude developerom tohto projektu. Aktívne sa snažíme nájsť to najlepšie riešenie pre danú lokalitu a obnoviť vhodné podmienky pre celé okolie. Apollo Business Centrum I potrebuje komplexnú zmenu, vzhľadom na statickú chybu projektu, budova je navyše technologicky opotrebovaná, nový projekt je lepším riešením ako sanácia existujúceho,“ hovorí Pavel Trenka, generálny riaditeľ HB Reavis Group.

Dodáva, že cieľom je vytvoriť novú vstupnú bránu do Prievozskej ulice. Developer si na projektovanie kancelárskej budovy najvyššieho štandardu vybral uznávanú britskú architektonickú kanceláriu Make Architects. Súčasťou komplexu budú kancelárie, maloobchodné aj voľnočasové prevádzky.

Apollo I HB Reavis zbúra a postaví novú budovu

Apollo 1 - sťahovanie Zdroj: Martina Brunovská

„Nedávno publikovaná správa spoločnosti Cushman & Wakefield uvádza, že v období rokov 2015 až 2017 sa v Bratislave očakáva priemerný rast tvorby pracovných miest 1,9 percenta ročne, s čím príde aj dopyt po kancelárskych priestoroch,“ zdôrazňuje generálny riaditeľ HB Reavis Slovakia Adrián Rác.

„Bratislava je obzvlášť vzrušujúcim prostredím, keďže je súčasťou podunajského technologického podhubia. Víziou projektu je priniesť dôstojný cyklus v ktorom vysokokvalitný priestor – inšpirovaný kreatívnou kultúrou technologického a startupového sveta – priláka a udrží tie najlepšie talenty a vytvorí tak skutočne ikonickú biznis destináciu,“ dodáva Florián Frotscher, hlavný architekt Make Architects.

Včera bola podpísaná dohoda o odkúpení Apollo Business Centra I spoločnosťou Julesburg, ktorá nie je konsolidovanou entitou skupiny HB Reavis. Finančným partnerom projektu je Slovenská sporiteľňa.

Apollo I HB Reavis zbúra a postaví novú budovu

Apollo 1 - sťahovanie Zdroj: Martina Brunovská

Apollo Business Center dokončil HB Reavis v roku 2005. Budovu s prenajímateľnou plochou 44-tisíc štvorcových metrov už o rok kúpil za vyše sto miliónov eur nemecký fond patriaci pod Hannover Leasing. Najväčšími nájomcami boli Národná diaľničná spoločnost, ministerstvo pôdohospodárstva, Accenture či Citibank. Boli tu aj viaceré obchody, kaviarne a reštaurácie.

O zlej statike sa hovorilo už od dokončenia projektu. Oficiálne to potvrdil až vlani v septembri odborný posudok, ktorý hovoril o 10- až 50-percentnom, na jednom mieste dokonca 2,5-násobnom preťažení konštrukcií. Následne sa začalo vysťahovanie nájomníkov.

Statický posudok pre výstavbu projektu robil Ján Tomčáni, ktorý je aj za statikou neďalekého projektu 3nity, kde sa v roku 2012 na časti polyfunkčnej podnože zrútila strecha. Statiku robil aj pre pieštanský Centroom, ktorého obyvatelia sa museli vlani v novembri narýchlo vysťahovať. Oprava stavebných nedostatkov má stáť 36-tisíc eur.