V sektore industriálnych nehnuteľností je tu vstup nových hráčov na slovenský trh, ako aj rozširovanie portfólia u developerov, priblížila spoločnosť Cushman & Wakefield.

Obavy už koncom roka 

V súvislosti so spomaľovaním ekonomiky dodala, že táto téma začala byť aktuálna koncom roka 2018. „Tým, že sme krajina automotive, je táto informácia o to viac citlivejšia,“ uviedol vedúci jej tímu pre priemyselné nehnuteľnosti Anton Jasenovec s tým, že aj závislá od tohto veľmi silného ale aj senzitívneho segmentu ekonomiky.

Z pohľadu spoločnosti CBRE sa developeri aktívne zaujímajú o ďalšie lokality v rámci celej SR. Zároveň eviduje aj rozvoj priemyselných projektov v balkánskych krajinách Európy.

„Pri projektoch prenájmu kancelárskych priestorov neevidujeme žiadne spomalenie, trh je veľmi dynamický, firmy plánujú expanziu. Čo sa však môže veľmi rýchlo zmeniť, podobne ako v roku 2009,“ povedal o situácii na Slovensku šéf jej oddelenia pre kancelársky trh Oliver Galata.

Možné riziká

Zo širšieho pohľadu poradenskej firmy pre komerčné nehnuteľnosti a investičný manažment Colliers International by investori do realít v krajinách Vyšehradskej štvorky, Bulharska a Rumunska mali byť obozretnejší v súvislosti s rizikami.

K nim poradenská spoločnosť radí napríklad prehrievajúci sa cyklus výstavby, nedostatok pracovnej sily, brexit a s tým súvisiace krátenie financovania z Európskej únie, populistickú politiku či riziko zdaňovania aktív.