Jeden z najznámejších bratislavských historických objektov – Cvernová továreň na Páričkovej ulici pri autobusovej stanici - prešiel nedávno zmenou majiteľov. Aktivity pôvodného vlastníka prešli do rúk francúzskej skupiny JF Hamilton Group, ktorá predstavila svoju predstavu budúcej podoby Cvernovky. Tá sa nepáči aktivistom.

Občianske združenie Klub ochrany technických pamiatok v spolupráci s iniciatívou Bratislava otvorene vyzýva na zachovanie viacerých objektov. V súčasnosti je pamiatkovo chránená len budova na rohu Páričkovej a Svätoplukovej, kde sídlia ateliéry.

Ostatné objekty podľa pamiatkového úradu ani developera nemajú veľkú hodnotu. Francúzi si namiesto nich predstavujú byty, kancelárie a obchody s modernou architektúrou rešpektujúcou minulosť miesta. Hovoria aj o zelených strechách a záhradách a zachovaní hlavného objektu.

Búranie ostatných budov v areáli sa však aktivistom nepozdáva a pamiatkovú úrad vyzývajú na prehodnotenie ich vyhlásenia za národnú kultúrnu pamiatku. Konkrétne hovoria o siedmich ďalších objektoch vrátane nižších budov pozdĺž Košickej ulice, kde dnes sídli niekoľko menších prevádzok.

Aktivisti chcú zachovať z Cvernovky viac

Cvernovka na Svätoplukovej - vizualizácia Zdroj: JF Hamilton

takto si Cvernovku predstavuje developer...

„Cvernová továreň je ideálnym príkladom areálu, ktorý je vďaka typu bývalej výroby (ľahký priemysel) jednoducho adaptovateľný na nové využitie,“ presviedčajú aktivisti. Predošlé rozhodnutie pamiatkarov označujú ako nesprávne.

Aktivisti chcú zachovať z Cvernovky viac

...a toto všetko (vyznačené žltou) by radi zachovali aktivisti

V roku 2007 totiž navrhli vyhlásiť štvoricu objektov v areáli Cvernovky za chránené, z čoho však ministerstvo napokon za pamiatku uznalo len jeden hlavný objekt. Predošlý vlastník areálu, spoločnosť Sekyra Group kupovala nehnuteľnosti s tým, že väčšinu z nich zbúra a zachová len jedinú, pamiatkovo chránenú.

V Bratislave padlo za posledné roky niekoľko významných priemyselných dedičstiev. Išlo o továrne ako Kablo (namiesto ktorej má vyrásť Twin City), mlyn na Račianskej (polyfunkčný projekt od Juraja Širokého), Gumon (vežiaky od Lexovcov), či tabaková továreň (obytné domy).

Vizualizácia - JF Hamilton Group