Pomoc odborníka
Ak nad kúpou domu, bytu či pozemku v zahraničí taktiež uvažujete, myslite na to, že im podlieha niekoľko právnych noriem, ktoré netreba zanedbať. „Cena nehnuteľností sa pohybuje rádovo desiatkach až stovkách tisícov eur, to treba zdôrazniť hneď na začiatku. Kupujúci by mal preto podľa tejto skutočnosti k danému obchodu aj pristupovať. Človek, ktorý nemá právnické vzdelanie a neorientuje sa v tejto oblasti by musel vynaložiť obrovské množstvo času na samoštúdium potrebných zákonov. Nemyslím si, že to stojí za to, ba čo viac, nikde nemáte v tomto prípade istotu, že ako laik si právne predpisy a normy správne vyložíte. Špecifická právna úprava sa totiž vzťahuje na každý typ nehnuteľností zvlášť - iná pre rodinný dom ako pre byt, či záhradu, poľnohospodársky pozemok, rekreačnú chatku a iné, a to je veľmi dôležité si uvedomiť,“ vysvetľuje komplikovaný proces advokát Mgr. Andrej Štefančík.
Pozor na iné zákony
Pre každú krajinu platia pochopiteľne iné zákony. Ak by sme sa pozreli konkrétne na český trh, tieto právne normy sú pre nás smerodajné: „Vzhľadom k súčasne platnej legislatíve v Českej republike by si mal kupujúci naštudovať: 1. ustanovenia § 2128 a nasl. zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník, podľa ktorých by uzatváral tzv. Kupní smlouvu o převodu vlastnictví bytové jednotky, 2. príslušné ustanovenia zákona 634/2004 Sb. o správních poplatcích, 3. príslušné ustanovenia zákona 256/2013 Sb. o katastru nemovitostí, 4. Vyhlášku č. 359/2013 Sb. o stanovení vzoru formuláře pro podání návrhu na zahájení řízení o povolení vkladu, 5. príslušné ustanovenia Zákonného opatrenia Senátu č. 340/2013 Sb. o dani z nabytí nemovitých věcí, nakoľko kupujúci pri kúpe nehnuteľnosti vystupuje v pozícii poplatníka dane z nadobudnutia nehnuteľnosti,“ dopĺňa Mgr. Štefančík.
Každý kupujúci nehnuteľnosti v zahraničí by mal mať na pamäti to, že z právneho hľadiska sa bude celý tento proces riadiť právnym poriadkom krajiny, na ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. Týka sa to taktiež poplatkov s tým súvisiacich. Vyplýva to zo Zákona č. 97/1963 Zb. o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom v znení neskorších predpisov.
Obráťte sa na realitku
Už na prvý pohľad je zrejmé, že prejednávaná problematika je skutočne obšírna. Svoj čas a v konečnom dôsledku aj peniaze si bezpochyby ušetríte, ak sa rozhodnete pre spoluprácu s realitnou kanceláriou. Tá sa postará o samotný proces kúpy. Zahraničný advokát, respektíve notár, by mal mať na starosti finálne vypracovanie kúpno-predajnej zmluvy. „Takýmto spôsobom sa zároveň zníži riziko potenciálneho nekalého konania zo strany predávajúceho a taktiež sa predíde prípadným budúcim súdnym sporom. Zahraničný advokát, prípadne notár po právnej stránke ozrejmia a vysvetlia celý proces. Kupujúci tak okrem iného získa istotu, že kúpna zmluva je právne korektná. Podstatný je tiež fakt, že tak notár, ako advokát sú v súvislosti s výkonom svojej činnosti poistení pre prípad zodpovednosti za škodu,“ dodáva advokát Štefančík.
Hypotekárny úver
V závere ešte nesmieme opomenúť tému, ktorá s obchodom s nehnuteľnosťami ide ruka v ruke. Financovanie. To je v súčasnej dobe najčastejšie realizované prostredníctvom hypotekárnych úverov. Zaujíma vás, či je možné získať zdroj peňazí takouto formou od slovenskej banky, ak chcete zaplatiť za nehnuteľnosť stojacu v inom štáte? „Banky, ktoré pôsobia v našej krajine, poskytnú hypotekárny úver kupujúcemu len za nasledovnej podmienky – žiadateľ o úver založí v prospech banky, ktorá mu ho poskytne, nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na Slovensku, a to aj rozostavanú (viď Zákon č. 483/2001 Z. z. o bankách v znení neskorších predpisov). Pokiaľ žiadnu nehnuteľnosť na Slovensku nevlastníte a spomínaná možnosť neprichádza do úvahy, požiadajte o úver banku pôsobiacu v krajine, kde nehnuteľnosť kupujete. Prípadne pouvažujte nad čerpaním bezúčelového spotrebného úveru,“ radí advokát Mgr. Andrej Štefančík.
Ak sa však aj napriek všetkému rozhodnete predsa len pre nehnuteľnosť na Slovensku, na portáli www.realityplanet.sk nájdete širokú ponuku nehnuteľností vo všetkých krajoch.