Realitný rozmach pred krízou priniesol so sebou aj mohutné búranie starých priemyselných areálov či menších technických stavieb s historickou hodnotou. Mnohé padli zbytočne, pretože sa na ich mieste doteraz nezačalo stavať a ktovie, či a v akej podobe sa megalomanské plány vôbec oživia. Vzácne stavby sú však nenávratne preč, úradníci ich totiž nevyhlásili za pamiatky. Pritom by ich to mohlo zachrániť, podobne ako napríklad Jurkovičovu tepláreň, ktorá je súčasťou veľkého projektu Penty v bratislavskej zóne Čulenova.

Neďaleko nej je aj Design Factory, ukážkový príklad premeny industriálnej stavby na kultúrne centrum. Podobne vznikli priestory pre kultúru aj premenou bývalej tabakovej továrne v Košiciach. Historické industriálne, hospodárske či vojenské areály majú neopakovateľnú atmosféru, ktorú potrebuje každé mesto. Môže ju zachovať tým, že ich nezbúra, keď prestanú slúžiť pôvodnému účelu. Vo svete nájdeme mnoho projektov, ktorým sa úspešne podarilo dať nepotrebným budovám nový zmysel.

Hneď za hranicami

Za príkladmi netreba chodiť ďaleko za hranice. Slovákom je dobre známy viedenský projekt Gasometer viditeľný pri príjazde do mesta autom či autobusom z Bratislavy. Štyri obrovské zásobníky plynu z konca 19. storočia, ktoré už neslúžili svojmu účelu od polovice 80. rokov, boli vyhlásené za pamiatku. Viedenská radnica začiatkom 90. rokov vyhlásila súťaž na najlepšie projekty ich prebudovania. V rokoch 1999 až 2001 tu vznikli byty, internát, kancelárie, obchody, reštaurácie, bary, multiplex, multifunkčná hala a viedenský archív. Vo štvorici 70 metrov vysokých valcových stavieb s priemerom 60 metrov vďaka tomu vznikli zaujímavé komunity.

Ako nebúrať a nájsť budovám nový zmysel

Gasometer Wien

Ešte bližšie k slovenským hraniciam, v Hainburgu sa zas zmení tabaková továreň zatvorená v roku 2011 na bývanie. V areáli s plochou 5,6 hektára postupne vznikne 160 bytov a obchodné Fachtmarktcentrum. Továrenská budova sa pritom zachová v pôvodnej veľkosti a pribudnú k nej nové stavby.

Úžasnou stále prebiehajúcou premenou technickej pamiatky sa môže pochváliť aj Ostrava. Bývalé železiarne Vítkovice s uhoľnou baňou Landek vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku vlani navštívilo vyše pol milióna turistov. Okrem prehliadky dvojstoročného priemyselného areálu sa tu koná aj hudobný festival Colours of Ostrava a pravidelné kultúrne a spoločenské akcie v bývalom plynojeme prerobenom na multifunkčnú halu Gong. Majiteľom areálu pritom nie je mesto ani štát, ale súkromný privatizér štátneho podniku, ktorý vyčíslil celú premenu areálu vrátane ešte len plánovaných projektov Vedecko-technického centra či rekonštrukcie a sprístupnenia bane Hlubina, na zhruba dve miliardy českých korún (77 miliónov eur). Pravda, pomoc dostane aj z verejných zdrojov.

Podobný projekt sa chystá aj v Poľsku. Opustené uhoľné bane Stara Kopalnia Julia vo Walbrzychu z 18. storočia pozostávajúce zo 16 objektov na ploche 40-tisíc štvorcových metrov sa majú do budúceho roka premeniť na kultúrne centrum. Popri uhoľnom múzeu tu majú vzniknúť umelecké, dizajnérske a tanečné štúdiá, amfiteáter a galérie.

Energia z bunkra

V Hamburgu sa rozhodli využiť obrovský bunker z druhej svetovej vojny na výrobu obnoviteľnej energie. Na rozdiel od iných príkladov transformácie objektov išlo v tomto prípade o nezbúrateľnú stavbu, ktorá mala odolať leteckým útokom a ochrániť až 30-tisíc ľudí. Potvrdilo sa to v roku 1947, keď 40 metrov vysoký osempodlažný bunker britská armáda naplnila dynamitom, ktorý však zničil iba interiér.

Mesto preto nechcelo míňat prostriedky na zložité odstránenie stavby v štvrti Wilhelmsburg a pred dvomi rokmi jej našlo nový význam. Bude vyrábať teplo pre tritisíc domácností a elektrinu pre tisícku rodín. Energia sa bude vyrábať na prízemí z drevnej štiepky, na streche sú osadené slnečné kolektory s plochou 1 350 m2 a na fasáde fotovoltaika. Okrem elektrárne a teplárne v marci v bývalom bunkri otvorili kaviareň a výstavu.

Ako nebúrať a nájsť budovám nový zmysel

Bunker Hamburg

Iný vojenský objekt, kasárne Kingsbridge Armory zo začiatku 20. storočia, prebudujú v New Yorku na zimný štadión. Projekt premeny zrejme najväčších kasární na svete na najväčšie ľadové centrum ohlásil koncom apríla starosta New Yorku Michael Bloomberg. Kingsbridge National Ice Center ponúkne na ploche 70-tisíc štvorcových metrov deväť celoročných ľadových plôch na hokej, krasokorčuľovanie, rýchlokorčuľovanie a ľadové šou. Pri hlavnej ploche budú tribúny pre päťtisíc divákov. Najmenej dve plochy budú vhodné aj na sledge hokej pre hendikepovaných športovcov. Okrem zázemia v podobe šatní, skriniek, spŕch a parkovania ponúkne hala aj tréningové a rehabilitačné možnosti mimo ľadu. Mesto chce vytvoriť aj nadáciu, ktorá by umožňovala bezplatné športovanie sociálne znevýhodnenej mládeži.

Projekt počíta s dvomi miliónmi návštevníkov ročne. Náklady na prebudovanie by mali dosiahnuť 275 miliónov dolárov. Po dokončení by malo vzniknúť 267 trvalých pracovných miest. Budova sa počas storočia fungovania využívala aj na výstavy, boxerské zápasy či na nakrúcanie filmov. Armáda ju previedla na mesto v roku 1996, odvtedy je nevyužitá, keďže zlyhali všetky doterajšie návrhy na prebudovanie.

Varia na bitúnku aj toaletách

Netradičné spojenie voňavej kávy s pisoármi je výsledkom prebudovania viktoriánskych verejných toaliet na kaviareň, ktorú otvorili začiatkom tohto roka v Londýne. Zmeniť opustené podzemné toalety v štvrti Fitzrovia na kaviareň Attendant si prekvapivo ani nevyžiadalo veľa práce. Noví majitelia zbúrali jednu stenu, ďalšie vymaľovali a najmä celý objekt poriadne vyčistili a vydezinfikovali. Pridali nábytok a zachovali originálne keramické pisoáre z konca 19. storočia, ktoré oddeľujú miesta na sedenie.

Ako nebúrať a nájsť budovám nový zmysel

Attendant London 1

Nevarí sa však len na bývalých toaletách. V juhošpanielskom historickom mestečku Medina-Sidonia vznikla v budove bývalého bitúnku profesionálna kuchárska škola. V Ríme zas zmenili bitúnok na univerzitný areál. Objekt len kúsok od Vatikánskych hradieb bol jedným z najmodernejších bytúnkov konca 19. storočia. Prestavba a rekonštrukcia troch budov splochou 2 100 štvorcových metrov na školské pavilóny stála tri milióny eur.

Čo s nákupným centrom

Možno aj u nás budeme čoskoro riešiť problém zatvorených nákupných centier, ktoré neuspeli v konkurenčnom boji. Zatiaľ sa vo viacerých najmä menších mestách rekonštruujú staré obchodné domy na modernejšie nákupné komplexy. Najstaršie americké nákupné centrum v Providence z roku 1828 zatvorili pred piatimi rokmi s plánom rekonštrukcie. Napokon sa obchody na poschodiach zmenia na malé byty. Na prízemí budú zrenovované obchody a reštaurácie a nad nimi 38 zariadených malých bytov s plochou 21 až 42 štvorcových metrov na prenájom od 550 dolárov na mesiac a desať väčších dvoj- a trojizbákov.

Foto - Penta Investments, Wiener Gasometer, NYC Mayor's Office, IBA Hamburg, The Attendant, Nizio Design International, Insula architettura e ingegneria srl, Arcade Providence