Na singapurskom Svetovom festivale architektúry ocenili minulý mesiac ako najlepšiu budovu v kategórii zdravotníckych stavieb Kráľovskú detskú nemocnicu (RCH) v Melbourne. Stojí na melbournskom predmestí Parkville v južnom cípe Kráľovského parku, upraveného ako buš, s dôrazom na prirodzené textúry, tvary a farby.
Cieľom projektu bolo podľa Kristena Whittleho, riaditeľa Bates Smart z tandemu ateliérov, ktorí dielo vytvorili, pretlmočiť do architektonického jazyka detskú fascináciu prírodou a vniesť do nemocnice pozitívnu energiu parku.
Ako jednu z inšpirácií uviedol Whittle dielo dánskeho výtvarníka Olafura Eliassona, zaoberajúceho sa vplyvom prostredia na človeka, ktorého diela v architektúre sú už čitateľom portálu TRENDreality.sk známe.
Charakteristickou črtou priečelia RCH od rušnej triedy Flemington Road je okolo 1 300 sklených zelených, červených a ružových protislnečných clôn, takzvaných lístkov. Od parku je priečelie prevažne celosklené, na ostatných častiach lemujú okná sivé, biele a zelené panely, nadväzujúce na kôru a listy eukalyptov v parku.
Centrálnym nemocničným priestorom je šesťpodlažné átrium na „Hlavnej ulici“, osvetlené cez strechu. Spája štyri objekty – taktiež premosteniami cez poschodia. Ulica vyúsťuje do lôžkového pavilónu v podobe dvoch pretínajúcich sa krídel v tvare písmena V.
Architekti začlenili do ulice „rozptýlenia“ – sedem metrov vysoké akvárium s korálovými útesmi a 25 druhmi rýb, 14-metrovú plastiku a Sky Garden, päť pohyblivých umeleckých diel zavesených v priestore, takzvaných mobilov. Rozptýlenie čaká aj v dvore pri ambulanciách, kde sa cez sklenú stenu dá pozorovať výbeh pre juhoafrické surikaty.
Veľká väčšina 330 izieb pre pacientov – všetky pre dlhodobých pacientov – majú výhľad do parku, až 85 percent z izieb je jednolôžkových. Vyšetrenia sa podľa možností uskutočňujú mimo izieb, aby izby slúžili výlučne na oddych a stretnutie s príbuznými, ktorí si môžu odpočinúť na rozťahovacích pohovkách. Pacienti majú v izbách pracovný kútik na domáce úlohy a môžu si izby prispôsobiť.
Okrem nemocničnej bielej, ktorú zjemňujú mäkké prírodné tvary bieleho nábytku z mäkkých plastov, dominuje v interiéroch lôžkovej a ambulantnej časti jablková zelená, v čakárňach tvoria akcent oranžové lustre, doplnené detailmi zo svetlého lepeného dreva.
V nemocnici s 200-tisíc štvorcovými metrami úžitkovej plochy očakávajú 200 až 250-tisíc návštevníkov ročne. Sú v nej štandardné ekologické technológie, vďaka ktorým RCH vypúšťa o 45 percent menej emisií ako porovnateľná štandardná nemocničná budova a oproti nej má minimálne o 20 percent nižšiu spotrebu vody.
Výstavba nemocnice za 770 mil. eur bola prvou fázou renovácie, v druhej fáze, ktorá potrvá do konca roku 2014, zbúrajú okrem dvoch budov predchádzajúci nemocničný areál zo 60. rokov a na jeho vyše štyroch hektároch zrekonštruujú park. V tejto fáze tiež rozšíria podzemné garáže, v ktorých je teraz 2-tisíc parkovacích miest, postavia hotel, telocvičňu a malý supermarket.
Na opačnom, severnom okraji parku je nemocnica pre dospelých, v parku sú aj športoviská a zoo. Vedie cezeň niekoľko ciest, premávajú štyri električkové linky, približne stred parku pretína z východu na západ rušná štvorprúdová dopravná tepna.
Na projekte spolupracovali najstaršia austrálska architektonická firma Bates Smart, ktorá stavala ešte melbournskú radnicu v 60. rokoch 19. storočia, a Billard Leece Partnership, ktorí projektovali v Austrálii až 17 nemocníc. Ich projekt detskej nemocnice v Perthe, ktorú majú dokončiť roku 2015, je ešte nákladnejšíako RCH. Z mnohých dôležitých realizácií Bates Smart treba spomenúť komplex Freshwaterplace v Melbourne (2005) – obytnú vežu (62 posch. a 205 m) a približne o polovicu menšiu PricewaterhouseCoopers Tower.
Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.
Foto - Joint Venture of Bates Smart & Billard Leece Partnership; John Gollings; Sharon McGrath
Autor je spolupracovník TRENDreality.sk