Pôvodná prevádzka Carrefouru v minulosti fungovala v Danubii na výmere 13-tisíc štvorcových metrov a tvorila približne dve pätiny z jeho celkovej plochy. Neskôr sa hypermarket zmenšil a v januári napokon skončil. „V súčasnosti prebiehajú prípravy na preobsadenie celej tejto plochy a zatraktívnenie ponuky pre potenciálneho zákazníka,“ hovorí retailový konzultant CBRE Tomáš Lőrincz.

Kým sa poradca dostane k vypracovaniu kompletného plánu preobsadenia priestoru, uplynie niekoľko mesiacov. „Očakávame ukončenie tohto procesu v horizonte šiestich až ôsmich mesiacov od začatia rokovaní s nájomcami,“ približuje T. Lőrincz.

Ako Carrefour zavaril nákupným centrám

OC Danubia v Petržalke Zdroj: Facebook - Danubia OC

Dvaja majitelia v Petržalke aj Košiciach

Prvotné rozhovory s vybranými nájomcami pre OC Danubia už prebiehajú, v hre je tiež nahradenie potravinára moderným sieťovým konceptom. Rozhodujúce slovo bude mať vo finále vlastník Bainbridge, ktorý posúdi navrhnutú lízingovú stratégiu, čo následne ovplyvní aj časový harmonogram revitalizácie centra.

CBRE nemá v Danubii jednoduchú úlohu. V okolí je silná konkurencia reťazcov. Cez cestu stojí veľké Tesco Extra, opodiaľ má predajňu Lidl a nedávno otvárala tiež Petržalská tržnica so supermarketom Kraj. Výhodou Danubie môže byť pohodlná dostupnosť pri ceste autom smerom von z Bratislavy. Centrum tiež nebýva prepchaté zákazníkmi, nákupy v ňom sa dajú vybaviť pomerne rýchlo. K dispozícii je aj čerpacia stanica či bezdotyková autoumyváreň.

Ako Carrefour zavaril nákupným centrám

Zdroj: Ivan Fleischer

Situácia v Danubii je trošku zamotaná, nakoľko má dvoch spolumajiteľov. Spoločnosť Arcol Group vlastní všetky jednotky s výnimkou hypermarketu, ktorý patrí eseročke Bainbridge Slovakia Bratislava Danubia Hyper z portfólia nadnárodnej skupiny Aerium so sídlom v Luxembursku. Podobne sú nastavené vlastnícke vzťahy aj v košickom nákupnom centre Cassovia - Bainbridge vlastní priestor bývalého Carrefouru, zvyšok patrí inému majiteľovi.

Bezmocný správca

O správu petržalského OC Danubia sa stará spoločnosť Klepierre Management Slovensko, dosah na voľnú veľkú plochu po Carrefoure však nemá. „Bohužiaľ, manažment obchodného centra nemá informácie o zámeroch vlastníka týchto priestorov, ani mandát na riešenie situácie. Hypermarket Carrefour nie je a nebol našim nájomcom,“ uvádza David Pažitka, konateľ Klepierre Management Slovensko.

Priestor po odchode hypermarketu je zatiaľ nevyužitý. Jeho prevádzka skončila v januári ako posledná zo slovenských predajní Carrefour. „Je tam prázdno a nič sa tam nedeje,“ približuje D. Pažitka. Vstup do bývalého hypermarketu je od podlahy po strop zakrytý nepriehľadnou zástenou prakticky po celej šírke. Cez vytvorené škáry vidieť opustené regály a ďalšie zariadenie predajne.

Podľa D. Pažitku sa ostatné jednotky v Danubii darí napriek nepriaznivému stavu hypermarketu obsadzovať (v súčasnosti je v celom centre iba jedna prázdna jednotka) a udržiavať v ňom slušnú úroveň návštevnosti. „Snažíme sa, aby sortiment hypermarketu mohli zákazníci nájsť v ostatných jednotkách, čo pre non-food nie je problém. Potraviny ale nie sme schopní úplne pokryť,“ hovorí.

V Danubii sa nachádza napríklad predajňa elektra Nay, obuv CCC, kníhkupectvo Knihy pre každého a v časti so samostatnými vstupmi do obchodov priamo z parkoviska okrem iných športový reťazec Sportisimo, outlet Baťa či hračkárstvo Dráčik.

Žilina vybavená, Polus čaká

Bainbridge pôvodne vlastnil priestory pod slovenskými prevádzkami Carrefour v štyroch lokalitách. Miesto v bratislavskom nákupnom centre Polus a žilinskom Atrium Dubeň predal v roku 2016 vlastníkom zvyšných častí a výťažok použil aj na zníženie dlhu. V Poluse skončil Carrefour vlani na Silvestra, centrum zatiaľ priestor po ňom nezaplnilo novými prevádzkami.

Ako Carrefour zavaril nákupným centrám

Atrium Dubeň v Žiline Zdroj: Atrium European Real Estate

Dieru po Carrefoure sa podarilo zalepiť zatiaľ iba v Žiline. Trvalo to necelý rok odvtedy, čo sa z centra Atrium Dubeň stiahol hypermarket. Priestor po ňom postupne zapĺňa päť predajní - potraviny Billa, módne značky H&M a Reserved, predajca obuvi CCC a od 1. júna športový obchod Decathlon.

Okrem OC Danubia rieši CBRE preobsadenie miesta po Carrefoure aj v košickej Cassovii. Manažmentu tohto nákupného centra sa podarilo vlani v októbri ešte v čase, keď bol otvorený hypermarket, dotiahnuť nového potravinára. Svoju prvú slovenskú predajňu v obchodnom centre vôbec otvoril v Košiciach diskont Lidl. O niekoľko dní neskôr Carrefour definitívne zavrel svoje brány v Cassovii.