Úrady tiež spochybňujú počet vytvorených nových pracovných miest, poukazujú na to, že sa zrejme len presunú z iných lokalít. Ministerstvo práce a sociálnych vecí neverí, že byty stavané v tejto lokalite „pokryjú nároky sociálnej infraštruktúry“. Predpokladá skôr výstavbu bývania pre solventných klientov.

Do pripomienok sa dostala aj téma kontaminácie pôdy a vody v oblasti. Predkladatelia žiadajú vykonať proces posúdenia vplyvov na životné prostredie aj aktuálneho komplexného monitoringu znečisťujúcich látok pochádzajúcich zo zdrojov rafinérie Apollo a prevádzky Gumon v pôde a vode.

Mesto nemajú tvoriť investori

Stanovisko k obom žiadostiam o osvedčenie o významnej investícii poslalo redakcii aj Oddelenie architektúry ÚSTARCH SAV, ktoré sa dlhodobo zaoberá modernými architektonickými a urbanistickými koncepciami a ich vplyvom na štruktúru mesta.

Podľa odborníkov na Slovensku neexistujú investori, ktorí by cielene a z vnútorného presvedčenia vytvárali inkluzívne mestské prostredie, orientujú sa výhradne na základe finančných ukazovateľov. Z pohľadu podnikateľov je to legitímny postoj, zlyhávajú však inštitúcie, ktoré majú presadzovať verejný záujem.

„Tento mechanizmus je na Slovensku dlhodobo deformovaný korupciou a politickými tlakmi. Stále však ako tak funguje. Obchádzanie štandardných procesov plánovania mesta, akými je aj pripomienkovanie jednotlivých fáz urbanistických a architektonických zámerov príslušnými inštitúciami, odbornou i širokou verejnosťou, prostredníctvom priznania štatútu významnej investície, môže spôsobiť nenávratné škody na prostredí, ktoré nás všetkých obklopuje,“ obávajú sa profesorka Henrieta Moravčíková, Katarína Haberlandová, Peter Szalay a Laura Pastoreková.

O okolí Pribinovej, kde sa má veľká časť plánovaných investícií realizovať, sa už od začiatku minulého storočia uvažuje ako o novom centre mesta. Zodpovedá tomu aj množstvo architektonických a urbanistických štúdií, ktoré opakovane testovali možnosti využitia územia.

Čo je významná investícia

  • stavba s investičnými nákladmi najmenej 100 miliónov eur
  • jej realizáciou sa vytvorí najmenej 300 nových pracovných miest
  • vláda Slovenskej republiky rozhodne, že je vo verejnom záujme
  • podmienkou je začať výstavbu do 12 mesiacov od získania osvedčenia a preinvestovať 100 miliónov eur do 7 rokov
  • ak investor nezačne stavať načas, osvedčenie stratí platnosť, ak do siedmich rokov nepreinvestuje sto miliónov, alebo pozemky uvedené v žiadosti využije na iný účel, zaplatí pokutu vo výške 15 % zo sumy investičných nákladov

Aké výhody prináša štatút významnej investície

  • zjednodušenie vyvlastňovania
  • garancia dodržania zákonných lehôt konaní
  • stavba nepodlieha miestnemu poplatku za rozvoj
  • možnosť dohodnúť v Memorande o porozumení ďalšiu pomoc

„Obdobie ekonomického rastu na začiatku nového milénia značne zdeformovalo štandardný mechanizmus posudzovania a schvaľovania výstavby. Práve v tejto časti mesta realizovali súkromní investori rozsiahle plošné búranie pôvodnej historickej štruktúry. Táto likvidácia industriálneho dedičstva Bratislavy sa pritom uskutočnila tak rýchlo, že prakticky znemožnila adekvátne posúdenie hodnôt pôvodnej zástavby a jej prípadnú ochranu,“ píšu v stanovisku pracovníci oddelenia architektúry.

Dodávajú, že k hlavným aktérom tohto procesu patrí práve HB Reavis a v podobnom procese na území bývalého PKO zas J&T Real Estate. „Za eufemizmami „dynamický, strategický, rozvojový a smart“ sa môže skrývať džentrifikácia centra mesta, privatizácia verejného priestoru a vlastnícke aj logistické ovládnutie najexponovanejšej časti Bratislavy dvoma súkromnými subjektmi,“ zdôrazňuje stanovisko, podľa ktorého je schválenie nedostatočne vyargumentovaných návrhov hazardom a nezodpovedným nakladaním s najcennejšími priestormi hlavného mesta.

Obávajú sa tiež precedensu, ktorý môže viesť k tlaku na vládu v súvislosti s vydávaním ďalších osvedčení o významnej investícii. Podľa informácií TREND Reality investuje v Bratislave v rovnakom období minimálne sto miliónov eur ďalších štyri až päť developerov.

Primátor názor neprezradil

K žiadostiam developerov sa doteraz jasne nevyjadril primátor Ivo Nesrovnal, ktorý sa má zúčastniť na výjazdovom zasadnutí vlády v Bratislave. V stanovisku, ktoré poslal Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, nedal priame odporúčanie ani súhlas či nesúhlas s udelením osvedčení.

Na otázky novinárov odpovedá, že najprv povie svoj názor ministrom. Mestskí poslanci ho pritom uznesením zaviazali, aby nevydal súhlas s udelením štatútu bez prerokovania v mestskom zastupiteľstve, aby trval na poplatku za rozvoj bez výnimky, zabezpečil dopracovanie a schválenie generelu dopravy a vyčlenil financie na zriadenie Útvaru pre urbanistické štúdie.

O udelení osvedčenia má vláda rozhodovať na rokovaní 13. decembra. Úrad Petra Pellegriniho sa pred ukončením pripomienkového konania nechcel vyjadriť k pripomienkam, ani k tomu, či materiál vzhľadom na množstvo pripomienok a napadnutie skráteného pripomienkovania neodloží.