Z dobre vybavenej klimatizovanej kancelárie s výhľadom na rieku a hrad rýchlovýťahom na podzemné parkovisko. Po výpadovke na podzemné parkovisko nákupného centra a nákupy na víkend. Potom do wellness centra a z neho do kina. Odtiaľ na parkovisko luxusného bytového domu na úpätí kopcov, vybrať si poštu u recepčnej a rýchlovýťahom do klimatizovaného bytu, zariadeného najmodernejším nábytkom.

Takto vyzerá život mestského človeka vyššej spoločenskej triedy v hlavnom meste. A takýchto moderných Superbratislavčanov bude čoraz viac. Vymoženosti modernej techniky a realitného trhu sa stali dosiahnuteľnými aj pre strednú triedu. Problémom je už zväčša iba nedostatok bývania vo vyššom štandarde. Aj ten však bude o rok-dva už minulosťou.

Po administratívnych projektoch sa zaprášilo

Digital Park

Komerčné priestory sa dostali do hľadáčika investorov pred viacerými rokmi. Začiatkom tohto desaťročia vycítili záujem o kancelárie najvyššieho štandardu v Bratislave a odvtedy ich vyrástli tisíce. Najvýznamnejšími boli výstavba biznis centier na Prievozskej ulici a dvoch veží Polusu na Vajnorskej či areálu Westend na Patrónke. Odvtedy sa okolo Prievozskej ulice zrodila nová „zóna biznisu“ (business district), ktorá každým rokom rastie. Rozvíjajú sa aj iné zóny. Všetko je však skromný začiatok v porovnaní s tým, čo sa chystá v najbližších rokoch.

Nádych pred rozmachom

Dôležitými stavbami vlaňajška boli City Business Center II (CBC) developera HB Reavis Group na Karadžičovej a prvá fáza Digital Parku na Einsteinovej ulici v Petržalke. Prvý projekt prispel hlavnému mestu 13,4 tisíca, druhý 11,7 tisíca štvorcových metrov prenajímateľnej plochy najvyššieho štandardu. Príznačný pre vlaňajšok je fakt, že oba veľké projekty sa prenajali takmer vcelku. Kým do CBC sa nasťahoval Slovak Telekom, Digital Park sa možno aj vďaka svojmu názvu zapáčil Číňanom. Výrobca počítačov Lenovo si tu zriadil servisné centrum.

Po administratívnych projektoch sa zaprášilo

Twin City

Rok 2007 bude na otváranie nových administratívnych budov oproti vlaňajšku podstatne bohatší. Na trať pretekov o spoľahlivých nájomníkov a dobré výnosy sa vydajú Tower 115 od J&T, Aupark Tower a výšková CBC I od HB Reavisu, Park One na Kollárovom námestí od Convergence či Pressburg Trade Center od Soravie. Možno aj Astoria Palace od I.P.R. na Hodžovom námestí, ktorého otvorenie sa odložilo na polovicu tohto roka. Podľa postupu prác to však vyzerá skôr na ďalšie odloženie štartu administratívnej budovy s 9 000 štvorcovými metrami priestorov.

Ďalšie obrovské stavby síce neprivítajú prvých nájomníkov tento rok, výstavba sa však už začala. Eurovea a River Park na nábreží Dunaja, pokračovanie Apolla BC na Prievozskej ulici, ako aj CBC na Karadžičovej, Digital Parku v Petržalke, tretia veža Polusu na Pasienkoch, Lakeside na Tomášikovej, ale aj nová centrála Slovenskej sporiteľne na tej istej ulici, ktorá obohatí administratívnu batériu metropoly o 50-tisíc štvorcových metrov. Teda o dvakrát toľko, čo jej vlani priniesli Digital Park a CBC II dohromady. Menšie kancelárske projekty vyrastajú na Galvaniho ulici pri letisku. Podľa odhadov poradenskej spoločnosti DTZ by sa tak súčasná plocha kvalitných administratívnych priestorov v Bratislave mohla počas najbližších rokov zdvojnásobiť.

Navyše sa ohlásili projekty, ktoré možno z hľadiska bratislavských pomerov smelo označiť za prelomové a konkurencia na trhu komerčných nehnuteľností sa vďaka nim ešte pritvrdí. Na polyfunkčné areály sa majú prestavať autobusová stanica a továrne Kabla na Mlynských nivách (Twin City od HB Reavis), Kamenné námestie (na Centre Plaza od Lordshipu), železničná stanica (zatiaľ bez názvu od I.P.R.), ruiny plavárne pri Trnavskom mýte (Central od Immocapu zo skupiny Ditec). Nový polyfunkčný komplex developera BZ Group vyrastie na parkovisku bývalej predajne IKEA pri Rožňavskej ulici.

Ekonomika ukáže

Všetky majú mať aj kancelársku časť. Nemožno si však nevšimnúť, že oproti minulosti sa väčšia plocha ako pre administratívu poskytuje rezidenčným sektorom. Súvisí to s rastúcou ponukou a obavami o ceny prenájmov kancelárií. Kým v minulých rokoch sa šplhali k 20 eurám za štvorcový meter mesačne, v súčasnosti developeri zväčša kalkulujú s desiatimi. A to všetko pri klesajúcom ukazovateli neprenajatých priestorov. Táto situácia hovorí o tom, že na trhu sa rozhostili obavy, že ponuka nenájde dopyt, voľné kancelárie sa nahromadia a začne sa cenová bitka. Podobne ako sa to už dávnejšie stalo v segmente C – menej kvalitných kancelárií v starších budovách.

Táto obava sa však nemusí naplniť. TREND predpokladá, že s rastom ponuky bude rovnako rásť aj dopyt. Bratislava sa vďaka rýchlemu hospodárskemu rastu a príjemnému daňovému prostrediu stáva obľúbenou destináciou servisných, účtovných, softvérových a riadiacich centier svetových koncernov. S rozvojom nových zón – najmä nábrežia, okolia Chalupkovej ulice, Prievozskej, Galvaniho, Petržalky a ďalších sa Bratislava stane pre firemných klientov ešte atraktívnejšou.

Koncerny ako Dell, Lenovo, IBM, Enel či Telefónica za sebou pritiahnu banky, právnické či servisné firmy, poisťovne alebo letecké spoločnosti. Svoje kancelárie v Bratislave si zriaďujú aj mnohé priemyselné spoločnosti, ktoré vyrábajú na vidieku, manažment však nechce opúšťať ruch veľkomesta. Príkladom je Hyundai/Kia. Juhokórejský koncern vyrába v Žiline, centrálu pre strednú Európu však bude mať v Bratislave. Neistota z ďalšieho vývoja administratívneho trhu sa teda môže rýchlo rozplynúť. Stačia dvaja alebo traja veľkí nájomníci, ktorí sa rozhodnú pre Bratislavu a naplnia dokončenú budovu. Napriek tomu sa developeri zabezpečujú a v prípade niektorých nehnuteľností uvažujú o variante preprojektovať ich časť na byty, hotel alebo krátkodobé apartmánové ubytovanie.

Zvyšok Slovenska leží stále kilometre za Bratislavou. Hoci nové investície v Trnave, Nitre, Piešťanoch, Žiline či Banskej Bystrici podnietili aj výstavbu administratívnych priestorov, vo väčšom meradle sa zatiaľ rozbehla iba výnimočne. Príkladom je napríklad bystrické Europa Business Center so sedemapoltisíckou štvorcových metrov od VAV Investu či podobne veľké nitrianske VBC od Dynamik Holdingu. Významnou dávkou kancelárií by košickú ponuku mal rozšíriť komplex Cassovar v priestoroch starého pivovaru. Malo by ich tu do konca roka 2010 pribudnúť až 26-tisíc m2. Administratívne priestory chystá aj BZ Group v popradskom obchodnom centre, kde by ich mali vybudovať desaťtisíc štvorcov.