1. Stanica Nivy – dopravu rozhýbal až obchod
Bratislava konečne spoznala podobu novej autobusovej stanice Nivy, hoci developer HB Reavis zatiaľ predstavil len komerčnú časť projektu v podobe nákupného centra. Prekvapilo veľkosťou, so 70-tisíc štvorcovými metrami bude najväčšie na Slovensku. Pritom v blízkosti sú už zabehnuté komplexy Eurovea a Central, ktoré sa musia začať chystať na tvrdý boj o návštevníkov. Samotná stanica má zabrať približne 30-tisíc štvorcových metrov, rovnakú plochu majú mať kancelárie v priľahlej výškovej budove. Stanica Nivy je ďalšou ukážkou zmiešaného projektu, kde práve nákupné centrum rozhýbe aj dopravnú či športovú stavbu.
Stanica Nivy - vizualizácia, komplex Zdroj: HB Reavis
Novú autobusovú stanicu s nákupným centrom Terminal predstavili aj v Banskej Bystrici, chystá sa aj v Trenčíne. V Košiciach je v plnom prúde prestavba železničnej stanice, v Nitre vzniká nový autobusový terminál. Pokračujú aj ďalšie veľké mestské dopravné projekty, hoci s problémami a otáznou urbanistickou kvalitou. Koncom decembra sa podarilo v poslednom možnom termíne oficiálne odovzdať stavbu nového Starého mosta spájajúceho centrum Bratislavy s Petržalkou. Prvá fáza nosného dopravného systému by mala začať premávať na jar budúceho roka. Modernizáciou prešli aj ďalšie električkové trate v hlavom meste aj v Košiciach.
2. Nákupné centrá zapĺňajú biele miesta
Ďalšie veľké nákupné centrá už realitní odborníci neočakávajú. Neznamená to však, že developeri a obchodníci končia s rozširovaním ponuky. Už vyše dva roky sa sústreďujú na čoraz menšie sídla a hľadajú posledné biele miesta. Tento rok postupne otvorili Kriváň v Poprade, Dituriu v Leviciach, City Arenu v Trnave, Forum v Poprade či Galériu v Lučenci. K tomu sa pridávajú menšie formáty ako Kocka, ktorá po otvorení centier v Martine a Rožňave rozšírila sieť na sedem miest. Ohlásené boli ďalšie rozmrazené projekty – Eperia a Solivaria v Prešove, poslednom krajskom meste bez moderného nákupného centra, Atrium v Michalovciach, City Park v Trnave, D2 Centrum pri Lozorne či prestavba Prioru v Martine a rozšírenie trenčianskeho Laugaricia.
Galéria Lučenec Zdroj: Arkon
Nové obchody však vznikajú aj v najväčších mestách. V Bratislave sa po rokoch príprav otvorili prvé tri prevádzky formátu big box v novej obchodnej zóne Pharos Park a rozrastajú sa aj Bory na opačnom kraji mesta. V oboch otváral prvé predajne na Slovensku športový reťazec Decathlon, ktorý pokračoval v Košiciach. V Bratislave sa dokonca objavili správy o oživení predkrízového megaprojektu Yosaria Plaza, zatiaľ však nie je jasné, či zostane len ako bublinka kampane pred komunálnymi voľbami.
3. Futbalové štadióny: vedie Trnava
S komerčnými priestormi súvisí aj úspech projektov veľkých futbalových štadiónov. Najlepším dôkazom je otvorenie trnavskej City Areny a odloženie bratislavského Národného futbalového štadióna. Prvý moderný štadión s kapacitou 19-tisíc divákov tak vznikol v Trnave a spolu s nákupným centrom s plochou takmer 30-tisíc štvorcových metrov bol otvorený v auguste. Podnikateľ a spolumajiteľ trnavského klubu Vladimír Poór ho postavil aj vďaka štátnemu príspevku vo výške 13 miliónov eur.
City Arena - otvorenie Zdroj: event2all/Tomáš Halász
Majiteľ bratislavského Slovana Ivan Kmotrík napriek schválenej dotácii vo výške 27 miliónov eur od zámeru odstúpil, keď prokuratúra začala skúmať súlad územného rozhodnutia so zákonom. Spochybňovaná bola komerčná súčasť projektu – byty, hotel, obchody a kancelárie. Štadión tak napokon bez nich postaví štát za 68 miliónov eur. V tomto roku predstavili projekty futbalových štadiónov aj Košice a naposledy Trenčín.
4. Nové kancelárie obsadzujú servisné centrá
V pokrízových rokoch nové bizniscentrá v hlavnom meste najmä vysávali nájomcov hľadajúcich úspory zo starších administratívnych komplexov. Ich majiteľov to postavilo pred náročnú úlohu – nájsť nové využitie alebo modernizovať. Vznikol tak fenomén prestavby na štartovacie byty, ale aj koncept pružných menších priestorov pre start-upy. Teraz sa tento trend začal otáčať a nové kancelárske plochy hľadali už aj rozširujúce sa firmy, najmä servisné centrá finančných, obchodných, informačných či komunikačných firiem.
Zdroj: HB Reavis
Napriek tomu, že sa začali stavať ďalšie fázy Twin City a projekty ako Rosum, Panorama Business a Staromestská, neobsadenosť kancelárskych budov zatiaľ klesala. Nové budovy Westendu, Twin City či Zuckermandlu sa darí obsadzovať ešte pred dokončením. Nová administratíva sa chystá aj v Košiciach, väčším projektom je rozšírenie Business Centra BCT.
5. Hotely: miznú známe značky
Bratislavský hotelový trh sa z krízy stále nespamätal a patrí medzi najslabšie v Európe. Ponúka veľké ubytovacie kapacity, ale mesto má málo turistov a chýbajú mu väčšie kongresy a konferencie. Hotelom sa preto príliš nedarí. Dôsledkom bol tento rok odchod značky Kempinski z hlavného mesta. Hotel v River Parku si od augusta majiteľ Best Hotel Properties manažuje sám.
Bratislava River Center Zdroj: Omega Investments
Z trhu má zmiznúť aj ďalšia známa značka, hotel Danube. Zdá sa, že dokonca môže z centra mesta zmiznúť aj celá budova, ktorá má len 21 rokov. Ruskí majitelia chceli hotel najprv prestavať. V lete tohto roku predstavili zámer, ktorý počíta s jeho búraním a výstavbou nového Bratislava River Center s obchodmi, administratívou aj bývaním. Hotely miznú aj z mnohých predkrízových zmiešaných projektov po celom Slovensku.