Yosaria Plaza, Bratislava

10 slovenských nákupných centier, ktoré zostali len na papieri

Yosaria Plaza Zdroj: TREND Reality

Ak by sa tento projekt zrealizoval, mal by nálepku najväčší na Slovensku. V Ružinove totiž chceli postaviť nákupné stredisko, ktoré ponúkne na ploche 100-tisíc štvorcových metrov 250 obchodných jednotiek. Projekt s rozpočtom 2,5 miliardy slovenských korún mal okrem iného lákať na klzisko či 25-metrový plavecký bazén. Projekt síce rozbehol stavebné práce, tie však pre bankrot financujúcej banky zastavili. Dnes sa vedú okolo stavby súdne spory, ktoré zabraňujú jej prípadnému reštartu.

Yosaria Plaza vo faktoch

Začiatok výstavby: 2007
Nákupná plocha: 100 000 m2
Rozpočet: 2,5 miliardy slovenských korún
Aktuálny stav: reštartu projektu bránia súdne spory

Europa Shopping Center Levice

10 slovenských nákupných centier, ktoré zostali len na papieri

Europa Levice Zdroj: VAV Invest

Developerská skupina VAV Invest, ktorá sa zviditeľnila najmä nákupnými centrami Europa v Banskej Bystrici a Zvolene, naplánovala expanziu aj do Levíc. V roku 2009 odkúpila od mesta Dom kultúry Družba, ktorý plánovala prebudovať na obchody, fitnescentrum, kiná a reštaurácie. Plány napredovali pomaly a centrum predbehol iný investor, ktorý vybudoval neďaleko chystaného komplexu konkurenčné centrum Dituria. Aj preto žiadal VAV Invest mesto, aby pozemky odkúpilo späť. Plány tak zostali len na papieri, investor je dnes v konkurze.

ESC Levice vo faktoch

Plánovaný rok výstavby: 2012
Nákupná plocha: 12 000 m2
Rozpočet: 25 miliónov eur
Aktuálny stav: plány na vybudovanie centra sa nebudú realizovať

Aupark Trenčín

10 slovenských nákupných centier, ktoré zostali len na papieri

Aupark v Trenčíne nebude Zdroj: HB Reavis

Desaťročné plány sa skončili rozchodom mesta a developera. Práve Trenčín mal byť piatym mestom, v ktorom mal HB Reavis postaviť svoj Aupark. V roku 2008 dokonca od mesta kúpil budovu a sedemtisíc štvorcových metrov pozemku, za ktoré zaplatil 681-tisíc eur. Aj napriek tomu, že investor predstavil konkrétne plány i vizualizácie, z projektu nakoniec nič nebolo. Problémom bolo to, že sa developerovi nepodarilo získať časť pozemkov, po ktorých prechádza štátna cesta.

Aupark Trenčín vo faktoch

Plánovaný rok výstavby: 2010
Nákupná plocha: 10 000 m2
Rozpočet: 42 miliónov eur
Aktuálny stav: nákupné centrum sa nebude realizovať, pozemky odkúpilo mesto späť