Predpokladám, že viacerí poznáme ten pocit, keď vojdeme do svojej kuchyne, ktorá nám verne slúži už 10 - 15 rokov. Stará, dobrá, známa... Zvykli sme si na každý jej kútik, vieme, kde čo hľadať aj so zavretými očami. Máme ju radi aj keď poznáme všetky jej muchy a nedostatky. Málo priestoru na pracovnej doske, zle umiestnený drez, zvláštne spievajúcu chladničku. Aj tá farba, čo nás očarila pred pätnástimi rokmi, dnes už nevyzerá tak úžasne.
Naša zákazníčka sa rozhodla, že presne takejto kuchyni dá zbohom a dopraje si úplne novú. Výhodou pri navrhovaní je že domáca už veľmi dobre za tie roky pochopila, aké sú nedostatky jej kuchyne. Už vie kam by dala viac skriniek, ktoré by nechala otvorené a ktoré by naopak určite zavrela dvierkami. Tiež vie, či jej stačí kapacita chladničky a ktoré časti nábytku si už v kuchyni určite nepraje. Všetky jej priania som sa snažila zakomponovať do nového konceptu.
V takejto malej kuchyni sa mi ako prvá zdala zbytočná špajza v rohu a to z viacerých dôvodov. Nešikovne umiestnený stôl zabraňoval otvoriť dvere. Špajza v prekúrenom byte a bez okna aj tak nemôže splniť úlohu riadnej komory, aké mali naše babky.
Nešikovná hĺbka špajze zaberala značnú časť miestnosti, ale zároveň nebola dostačujúca nato, aby človek do špajze pohodlne vstúpil. Samozrejme nechcem tým povedať, že špajza nie je užitočná vec - práve naopak. Ale v našom projekte sa ukázalo, že jej zbúraním máme otvorený úplne nový pohľad na miestnosť a usporiadanie magického trojuholníku.
Čo to je magický trojuholník? Ten rozdeľuje kuchynský priestor do troch častí: na miesto uskladnenia potravín, na zónu umývania a prípravy surovín a zónu varenia. Gazdinka by k nim mala mať priamy prístup bez zbytočných krokov. Ak si tieto tri najdôležitejšie uzly každej kuchyne, v ktorej sa naozaj varí, predstavíte ako vrcholy trojuholníka, súčet dĺžok všetkých strán by mal byť tri až šesť metrov. V takom prípade sa gazdinka ani priveľmi nenabehá, aj bude mať relatívne dosť miesta na prácu.
V starom riešení kuchyne všetky tri zóny sídlili na jednej strane kuchyne. V lineárnej kuchyni sa vedľa seba na malom priestore spoločne ocitli chladnička, šporák a drez. Bola to celkom fuška pripraviť kompletný obed na takom malom priestore.
V novom riešení sme chladničku premiestnili na protiľahlú stenu do vysokej nábytkovej zostavy. Okrem chladničky sa tam zmestili aj rúra a veľká potravinová skrinka. Keďže majitelia nepoužívajú mikrovlnku, tak sme na jej obvyklé miesto umiestnili kávovar, touster a iné malé spotrebiče, ktoré treba mat po ruke.
Na strane, kde pôvodne stála celá kuchyňa, ostalo viac miesta. Podarilo sa nám predĺžiť pracovnú plochu medzi varnou doskou a umývadlom na 120 cm. Ako ďalšia pomocná pracovná plocha poslúži stôl v rohu, ktorý má rovnakú 90-centimetrovú výšku ako kuchynská doska. Stôl bude slúžiť aj na podávanie raňajok.
Pôvodné nástenné skrinky, ktoré boli dosť malé, sme vymenili za zostavu skriniek, ktoré siahajú až po strop. Digestor je šikovne schovaný do skrinky a tak nenarúša peknú líniu kuchyne.
Farebnosť sme zvolili jemnú, svetlú v prírodných odtieňoch béžovej, sivej a bielej. Po tmavomodrej, ktorá v kuchyni trónila desať rokov, táto farebnosť vnesie do miestnosti viac svetla a myslím, že aj nadčasovosti. Na podlahu položíme vinyl - znovuobjavený materiál, ktorý dobre znáša vlhko a nápor, ktorý prináša každodenné varenie v kuchyni.
Verím, že zmena prebehne hladko a nový priestor sa rýchlo stane stredobodom domácnosti. Miestom, kde sa celá rodina stretne po náročnom dni v práci a v škole. Veď nehovorí sa nadarmo, že kuchyňa je srdcom domova.