Bombajský World One by sa so 442 metrami čoskoro mal stať najvyšším bytovým domom na svete. Spolu s dvomi newyorskými, aktuálnou jednotkou 432 Park Avenue (426 m, 2015) a One57 (306 m, 2015), oslabí postavenie dubajských budov – donedávna ôsmich z deviatich najvyšších.
Pei Cobb Freed & Partners už v predbežnom návrhu z roku 2009 rátali s bytovou trojičkou, ktorú nasledujúci rok dopracovali na komplex World Towers s nižšími World View (360 m, 2016) a World Crest (223 m, 2015; pozrite si aktuálne foto) spojenými šesťpodlažným pódiom.
V okrúhlych tisíc stopách, čiže 304 metroch, plánujú vyhliadkovú vežu, ktorá by dnes patrila medzi dvadsať najvyšších – prevýšila by Eiffelovu vežu (276 m).
World One (WO) rozčlenili na tri zhodné časti: dolná so symetrickým trojcípim pôdorysom s átriom uprostred a s jednou špičkou smerujúcou na sever, stredná redukovaná o jeden cíp a vrchná s jediným zvyškom pôvodného tvaru.
Pri štandardnom konštrukčnom systéme by v obývacích izbách prekážali dva mohutné stĺpy, ako vysvetlil jeden z projektantov Jay L. Berman. Neprichádzalo do úvahy ani použitie kompozitných megastĺpov spojených s jadrom, ktoré by museli umiestniť na vrcholkoch a stykoch cípov, čím by dispozíciu poschodí zmenšil o šesť miestností.
Využili preto hybridný systém so šiestimi stĺpmi v konkávnej a tromi v konvexnej časti priečelia. Stĺpy tak zasahujú do pôdorysu len v ohybe jednej zakrivenej časti.
Technologickou zvláštnosťou výstavby, podľa denníka The Financial Expres novinkou v Indii, je systém posuvného debnenia (Jump form shuttering). Budova má splniť podmienky certifikátu LEED Gold.
Rozhodne o tom zníženie spotreby vody o polovicu vďaka plnej recyklácii a využitie dažďovej vody, 40-percentné zníženie spotreby energie, čo chcú dosiahnuť využitím solárnych panelov na osvetlenie spoločných priestorov a na ohrev vody. Inštalujú tiež VRV systém centrálnej klimatizácie a zavedú triedenie a recykláciu odpadu.
V prvej časti po štyridsiate poschodie sa opakuje schéma troch štvorizbových (260 m2) a troch päťizbových apartmánov (316 m2).
Interiéry a spoločné priestory vo vilách v druhej časti (650 m2) po osemdesiate poschodie a v najvyšších duplexových takzvaných reprezentačných sídlach navrhla Armani Casa s kúpeľňami zo sivého žilkovaného mramoru, hnedej žuly alebo indickej žuly tmavozeleného odtieňa z labradoritu od Armani/Roca a kuchyňami od Armani/Dada.
Firma známeho módneho návrhára Giorgia Armaniho pozýva tých, ktorí si rezervovali byty, do svojho milánskeho Štúdia interiérového dizajnu na výber prvkov na individualizáciu zariadenia. Cena do 14 miliónov eur nepresahuje úroveň tunajších najluxusnejších bytov.
Vedenie mesta pôvodne povolilo len deväťdesiatposchodovú budovu. Medzinárodná organizácia civilného letectva ešte v roku 2011 skúmala, či WO nie je rizikom pre premávku na medzinárodnom letisku (terajšom Čhatrapatího Šivádžího).
V decembri minulého roku developer potvrdil, že projekt získal všetky potrebné povolenia na predpokladaných 117 poschodí.
Po zastavení výstavby Pentominia v dubajskej Marine (516 m) pred štyrmi rokmi po vybudovaní jadra len do štvrtiny výšky má patriť primát WO. Pôvodne ho však mali dokončiť v decembri minulého roku a termín niekoľkokrát posunuli – dnes sa uvádza ako reálny termín rok 2017.
Vežu stavajú na vyše siedmich hektároch bývalej textilky Šrínivás zrušenej v 80. rokoch minulého storočia, jednej z okolo šesťdesiatich v centre Bombaja.
V bývalom brownfielde, dnes najexkluzívnejšej adrese mesta, začal developer budovať v spolupráci so známym americkým podnikateľom ďalší luxusný bytový dom Trump Tower @ The Park (244 m, 2018).
The Wall Street Jornal v apríli informoval, že v Bombaji je už teraz ponuka luxusných bytov vyššia ako dopyt. „Ich absorbovanie potrvá celé roky.“
Štvrť Worli, kde stojí WO, pôvodne jeden zo siedmich ostrovov, kde vyrástlo mesto, spojili s pevninou ešte v 18. storočí. Budujú tu až osem z deviatich obytných super vysokých budov (nad 300 m), ktoré majú v meste pribudnúť – všetky sa oneskorujú. Stavebný boom je nevídaný: 33 rozostavaných bytových domov nad dvesto metrov, 53 nad sto metrov.
Worli ako finančné centrum v posledných rokoch konkuruje „Manhattanu Bombaja“ Nariman Pointu na špičke polostrova s prehustenou premávkou a rastúcim nájomným.
Byty vo Worli ležiacom osem kilometrov severnejšie sú atraktívne aj vďaka spojeniu štvrte mestskou diaľnicou cez Most Rádžíva Gándhího v Mahimskom zálive s 340-hektárovým komplexom Bandra-Kurla vedľa letiska, v ktorom pracuje okolo šesťstotisíc ľudí.