Minulý mesiac oficiálne otvorili bytový mrakodrap Złota 44 v centrálnej varšavskej štvrti Śródmieście Północne (Severné centrum) na ľavom brehu Visly. Výstavbu predĺžili komplikované peripetie.
Pomenovali ho podľa adresy. Ulica Złota, kedysi s vysokými činžovými domami s luxusnými obchodmi a s malými továrňami, sa v roku 1940 stala južnou hranicou najväčšieho geta okupovanej Európy s približne rovnakým počtom obyvateľom, ako dnešná Bratislava.
Autor veže Daniel Libeskind chcel podľa vlastných slov jej tvarom, ktorý je z každej strany iný, vyjadriť vzkriesenia štvrte, mesta a krajiny a obnovu slobody (pozrite si video). Budova pripomína lodnú plachtu, podľa čoho dostala meno Żagiel.
Zvislé rebrá na južnej a konkávnej východnej strane vyzerajú ako orlie krídlo. Vrcholok architekt navrhol ako korunu poľského štátneho znaku Bieleho orla, krajiny, kde sa narodil.
Druhé dve strany usporiadal horizontálne. Pásy na všetkých stranách vytvorili z okolo tri a pol tisíca samočistiacich, z veľkej časti atypických panelov zo skla a hliníka, ktoré sú po prvý raz v Poľsku trojité.
Budova je Libeskindovým desiatym bytovým projektom. Medzi nimi sú oveľa väčšie, ako varšavská 192-metrová veža s 287 bytmi. V singapurskom Zrkadlení v Keppel Bay (2016) postavil takmer 1 500 bytov, v torontskom L Tower (2016) 600 jednotiek.
V Złotej 44 je 43 poschodí rôznorodých bytov super prémiového segmentu – od štúdií (62 – 102 m2), dvoj- a trojizbových (63 – 179 m2), štvorizbových (140 – 300 m2) po penthousy. Podľa denníka Gazeta Wyborcza nechal nedávno developer prestavať najväčší triplex s 387 štvorcovými metrami na vyše päťsto štvorcových metrov. Byty, z ktorých mnohé majú charakteristické Libeskindove ostré kúty, vybavili systémom inteligentného domu.
Interiér okrem vstupnej haly, ktorú vytvoril Daniel Libeskind, navrhla londýnska pobočka Woods Bagot, globálna, pôvodne austrálska architektonická firma. Tri varianty zariadenia v štandardnej, prémiovej a luxusnej verzii sú v podstate v podobnom štýle, s prevahou mramoru a orechového dreva (pozrite si video).
Pôvodný investor, u nás známy Orco Property, sa rozhodol neprehlbovať suterén predchádzajúceho štvorposchodového administratívno-obchodného City Centre (1991), ale ho len prestavať – aj City Centre adaptoval staré sklady siete obchodov za bony a valuty PEWEX. Podzemné garáže Złotej 44 pokračujú na siedmich nadzemných podlažiach.
Dizajn oddychovej zóny nad garážami zaujal bronzovými akcentmi – dverami, okennými rámami a obkladmi a vzácnym matným sivo-striebristým kremencom zo švajčiarskeho Valsertalu v priestoroch kúpeľov a v bazéne. Vodu v bazéne a jacuzzi ozonizujú.
Ozón je ekologickejší a tritisíckrát efektívnejší ako chlór. Dezinfikuje, upravuje farbu a chuť vody, odstraňuje zákal, zápach, riasy a ničí mikroorganizmy, ktoré chlóru odolávajú.
Asi sto metrov západne od Złotej 44, ktorá je poľskou výškovou štvorkou, začali stavať základy najvyššej budovy Európskej únie Varso Tower (310 m, 2020). Na opačnej strane je takmer na dosah terajšia najvyššia budova krajiny, Pałac Kultury i Nauki (237 m, 1955), ktorej Miléniové hodiny s priemerom 6,3 metra sa stali domácimi hodinami bytov v Złotej 44.
Byt na 52. poschodí je v Európe privilégiom. Do celosvetového trendu bývania v super vysokých budovách (nad 300 metrov), ktorých je momentálne na svete šestnásť a dvadsaťdva v najbližších rokoch postavia, sa však Európa zatiaľ nezapája. Jedinou výnimkou je ruská Capital City Moscow Tower (301, 2010).