Budovu Fakulty strojníctva a informačnej technológie (FEIT) Technickej univerzity v Sydney (UTS) vybrali ako finalistu ceny Svetového festivalu architektúry 2015 (WAF) v kategórii vysoké školstvo a veda, ktorú vyhlásia v Singapure v novembri.
Dvanásťposchodová Budova č. 11, ako je označovaná v univerzitnom areáli, tvorí jeho juhozápadný okraj a slúži pre 4 300 študentov a 500 zamestnancov.
Oficiálny názov UTS Broadway Building dostala podľa triedy, na ktorej stojí oproti 1 Central Park, najlepšej budove sveta minulého roku podľa Rady pre výškové budovy a mestské prostredie (CTBUH).
Dvojitú sklenú fasádu prikrývajú štyri hliníkové platne so vzorom z polopriehľadných a perforovaných znakov programovacieho jazyka vytvorených systémom CAD/CAM podporovaným počítačom.
Binárny kód nielen vyjadrujú orientáciu katedry najmä na štúdium robotiky, výpočtovej techniky, systémového dizajnu orientovaného na človeka a 3D vizualizácie, ale dal by sa dekódovať na plný názov FEIT.
Na ligotavých platniach, ktoré presahujú budovu až o šestnásť metrov, vyrezali laserom zárezy. Platne sú pri nich vyklopené.
Prechádza nimi svetlo – podľa predstavy austrálskych autorov Denton Corker Marshall (DCM), budova nimi „dýcha“. Výrezy, ktoré preto porovnávajú so žiabrami, zvýrazňuje za súmraku blikajúce podsvietenie z LED v ostrej zelenej (pozrite si video).
V styku naklonených platní vznikli v nárožiach trojuholníkové sklené plochy so vstupmi. Vedú do diagonálnej „trhliny“, ako nazvali úzke átrium v celej výške budovy.
Slúži ako pasáž na univerzitné nádvorie Alumni Green a do priestoru s prirodzeným vetraním, zaliateho svetlom zo skleného stropu, preťatého schodmi sa obracajú všetky vyučovacie, vedecké a spoločenské priestory.
Vyše päťmetrový výškový rozdiel medzi západnou a východnou časťou átria vyrovnávajú schody. So susednou univerzitnou Budovou č. 10 spájajú UTS Broadway Building „arkády“ zo západnej päť-, z východnej strany štvorposchodový krytý most, prepojené sú aj suterénne garáže.
Architekti z DCM, známi ekologickou administratívno-hotelovou dvojičkou Asia Square v Marina Bay v Singapure (229 a 222 m, 2010 a 2011), vytvorili pre UTS Broadway Building pozoruhodné parametre: do 45 percent úspory energie – pričom iba binárne steny so 45-percentným zatienením prinášajú až tretinu úspory –, do tridsať percent úspory pitnej vody a o polovicu menej emisií.
Budovu ocenili piatym stupňom 5-Star Green Star domáceho ratingu ekologických budov zavedeného pred dvanástimi rokmi. Najvyšší šiesty stupeň udelili v Sydney napríklad 1 Blight Street.
O certifikáte UTS Broadway Building rozhodli strešné veterné turbíny a solárne panely, zariadenie na recyklovanie vody, tri nabíjacie stanice pre elektromobily, systém riadenia budovy (BMS), riadenia energie (EMS), podlahového vykurovania s reguláciou teploty v obsadených miestnostiach.
Stropy zo surového betónu v industriálnom štýle, uvoľnené od klimatizácie akumulujú teplotu výlučne nočného automatického vetrania (night-purging).
Pri modernizácii univerzity za približne miliardu austrálskych dolárov (takmer 700 mil. eur) dokončili FEIT ako prvý a najväčší projekt. Patrilo k nim aj „pokrčené“ Krídlo Dr. Chau Chak Winga, prvé austrálske dielo Franka Gehryho (pozrite si video) otvorené tento rok vo februári k začiatku semestra.