Výstavba multifunkčného Wuhan Greenland Center (636 m, 125 posch.) v čínskom Wu-chane, budúcej tretej najväčšej budovy sveta, rýchlo pokračuje.
Uznávaný špecialista na super vysoké budovy, chicagsky ateliér Adrian Smith + Gordon Gill Architecture (AS+GG) ju stvárnil s kontrastom vertikálnych rebier z leštenej nehrdzavejúcej ocele štruktúrovaného fasádneho systému curtain walls s hladkými zaoblenými sklami na nárožiach.
Trojbokou budovou vytvoril symbol Wu-chanu, siedmej najväčšej čínskej metropoly. Vznikla zlúčením miest: Chan-kchou severne od riek Chan-ťiang a Jang-c’-ťiang, Chan-jangu medzi nimi a Wu-čchangu na pravom brehu veľrieky Jang-c’-ťiang.
Všetky ostatné základné prvky budovy – aerodynamický, zužujúci sa tvar so zaoblenými nárožiami, konkávne bočné strany, voľný priestor medzi kupolou a korunkou – slúžia minimalizovaniu nárazov vetra.
Veľmi účinne sa na tom podieľajú tri pravidelne rozmiestnené dutiny na nárožiach 33. až 35., 64. až 66. a 98. až 100. poschodia. Projektantov inšpiroval otvor, lichobežníková apretúra na vrcholku Šanghajského svetového finančného centra (SWFC, 492 m, 2008) od Kohn Pedersen Fox Associates (KPF), ktorá viedla k populárnej prezývke budovy Otvárač fliaš.
Ako vysvetlil na prednáške pre Radu pre výškové budovy a mestské prostredie Guoyong Paul Fu, viceprezidenta americkej spoločnosti Thornton Tomasetti spolupracujúcej na konštrukčnom riešení, pôvodne plánovali umiestniť otvory v troch z piatich skupín mechanických poschodí. V testoch v aerodynamickom tuneli sa ako lepšie riešenie ukázalo umiestniť otvory tesne pod ne, s dodatočnou výhodou využitia na atraktívne vonkajšie priestory kancelárií a hotela. Samé otvory by mali znížiť tlak vetra o takmer pätnásť percent vo zvislej a o vyše šesť percent vo vodorovnej rovine.
Špecifikom budovy je vrcholok s 35-metrovou kupolou, „trojnožkou“ plynulo nadväzujúcou na fasádu, ktorú prikrýva 61-metrová korunka. Vychádza z tvaru základov (pozrite si foto).
Pod kupolou, „plastikou“, ako ju nazývajú autori, zriadia na 124. poschodí vo výške 567 metrov hotelovú klubovňu. Plášť kupoly vyberali z okolo tuctu variantov, rozhodli sa pre maximálne priehľadnú sklenú škrupinu.
Z dvadsiatich najvyšších budov na svete bude mať analogickú, mimoriadne elegantnú korunku Tianjin CTF Finance Centre (530 m, 2018) v Tchien-ťine od Skidmora, Owingsa & Merrilla (pozrite si foto). Ďalšou kupolovou super vysokou budovou vo Wu-chane bude Goldin Finance 117 (597 m, P & T Group, 2019) s nezvyklým dvojitým splošteným variantom, v Šanghaji Ping An Finance Center (599 m, KPF, 2016) s ostrou špičkou.
V návrhu, ktorý sa presadil v medzinárodnej súťaži, mala budova 606 metrov. Zvýšili ju o desaťtisíc štvorcových metrov luxusných apartmánov a o šestnásť tisíc štvorcových metrov hotelovej časti, veľkosť administratívnych priestorov, ktoré tvoria vyše šesťdesiat percent úžitkovej plochy, nezmenili.
Reštaurácia hotelového reťazca Ritz Carlton na 119. poschodí prekoná svetový primát jej zariadenia otvoreného pred piatimi rokmi v Medzinárodnom obchodnom centre v Hongkongu. Výťahy mrakodrapu sa maximálnou rýchlosťou 12,5 metra za sekundu nepriblížia najrýchlejšiemu na svete v Shanghai Tower (20,5 m/s).
Budovu s najvyšším ekologickým štandardom vo svojej kategórii navrhli s 51-percentnou úsporou energie. Nainštalujú v nej napríklad systém recyklácie sivej vody z hotelovej práčovne, z výleviek a spŕch a využije ju zariadenie odparovacieho chladenia. Súčasťou ventilačného systému bude obnova energie z odsávacieho zariadenia, ktoré zužitkujú na predhrievanie a predchladzovanie vonkajšieho vzduchu vháňaného do budovy.
Ambíciu vystriedať Wuhan Greenland Center ako budúcu čínsku jednotku má 739-metrová H700 Shenzhen Tower, o ktorej výstavbe však zatiaľ nerozhodli. AS+GG, autor Wuhan Greenland Center, realizuje aj Jeddah Tower (1000 m, 2019), ktorá sa stane najvyššou budovou na svete a ďalšie super vysoké stavby, ako Central Park Tower (472 m, 2019) v New Yorku a Chengdu Greenland Tower (469 m, 2019) v Čcheng-tu.