Od 1. mája do konca októbra sa koná Svetová výstava Expo 2015 na ploche nového výstaviska Rho-Pero v talianskom Miláne. Na ploche vyše 1,1 milióna štvorcových metrov sa predstaví 144 krajín v samostatných expozíciách. Očakáva sa viac ako 20 miliónov návštevníkov.
Slovensko sa im predstaví v pavilóne s konceptom „Slovensko je krajina plná energie. Príďte si k nám dobiť baterky.“ (Slovakia. Recharge yourself.) Vybraný bol v súťaži spomedzi deviatich návrhov zo Slovenska a Talianska.
Exteriér
Skelet pavilónu je realizovaný z oceľovej konštrukcie s pozdĺžnym modulom 3,5 m s priečkou 4,5 resp. 4,3 m. Povrch pavilónu je potiahnutý kobercom z umelej trávy a obložený drevenými lamelami v rastri ā 33,3 cm.
Tieto materiály prezentujú Slovensko ako krajinu zelene a lesov s energiou ukrytou v bohatstve vodných zdrojov. Vodné toky boli vždy využívané na dopravu dreva ale aj ako energia na pohon vodných mlynov a píl. V súčasnosti i ako pohon ekologických vodných elektrární.
Túto skutočnosť akcentuje kinetická dekorácia situovaná v čelnej stene pavilónu pozostávajúca zo sústavy kolies poháňaných vodou, symbolizujúcich vodné mlyny na výrobu múky.
Z bočnej steny pavilónu vystupuje z fasády profil hlavy bohyne Vesny s výškou päť metrov, symbolizujúcej v slovenskej mytológii novú energiu jari, vznikajúci život a budúcu úrodu.
Drevené horizontálne lamely na fasáde pavilónu pripomínajú materiál tradične používaný v slovenskej ľudovej i modernej architektúre, zároveň znázorňujú topografickú členitosť územia Slovenska.
Slovenský pavilón sa takto prezentuje ako krajina bohatá na prírodné energetické zdroje, lesy a minerálne pramene. Sú to v zásade najdôležitejšie a najinovatívnejšie komponenty pavilónu a najviac približujú identitu Slovenska návštevníkom Expa.
Tieto materiálové dominanty exteriéru pavilónu sú ozvláštnené zväčšeninami svetovo unikátnych barokových portrétov – charakterových hláv F. X. Messerschmidta, ktoré v 18. storočí vytvoril na území dnešnej Bratislavy.
Interiér
Téma energie pokračuje i v samotnej expozícii Slovenského pavilónu. V piatich samostatných sekciách prezentujeme energiu ukrytú v rôznych odvetviach ľudskej činnosti.
Napríklad energiu v ľudových tradíciách – pretransformovanú do moderných veľkorozmerových sochárskych artefaktov. Rovnako súčasne - na futuristických priestorových objektoch - prezentujeme aj energiu ukrytú v inováciách a v športe, čiže prínose slovenských vedcov a vynálezcov pre pokrok vo svete a úspechy slovenských športovcov.
Samostatne na centrálnej veľkoplošnej obrazovke predstavujeme Slovensko ako krajinu nezabudnuteľných prírodných a kultúrnych zážitkov. Tieto témy uzatvára sekcia umenia, kde sa návštevník zoznámi s vybranými osobnosťami slovenského výtvarného diania.
V centre slovenskej expozície sa nachádza štylizovaná dekorácia Energetickej steny - symbol kolovania energie a kyslíka z podzemných minerálnych prameňov cez kmene a koruny stromov a späť, teda energie pretransformovanej do pestrosti plodov – základu potravinového reťazca používaného na Slovensku dodnes.
V priesečníku tejto dekorácie je pre návštevníkov pripravený unikát – jeden z najstarších výtvarných artefaktov sveta – archeológmi objavený práve na území Slovenska.
Energiu vynaloženú na prehliadku našej expozície si je možné doplniť v popartovo dizajnovanej reštaurácii venovanej Andymu Warholovi - svetovej osobnosti moderného umenia 20. storočia, ktorého korene siahajú na Slovensko.
Andy Warhol tak vytvára tvorivý energetický protipól k inej osobnosti taktiež vychádzajúcej zo slovenského prostredia – barokového velikána F. X. Messerschmidta - pozývajúceho návštevníkov na prehliadku slovenského pavilónu.