Helsinský prímorský komplex Breh námorníkov (Merenkulkijanranta) na ostrove Lauttasaari dokončený krátko pred začiatkom leta sa stal finalistom výročnej Fínskej ceny za architektúru profesijnej asociácie SAFA.
V zadaní projektu investor z developerskej skupiny YIT pôsobiacej aj na Slovensku kládol dôraz na to, aby komplex čo najmenej bránil vo výhľade na more z bytov sídliska.
V teréne, ktorý od brehu mierne stúpa, navrhol ateliér Arkkitehdit NRT Oy desať terasovito usporiadaných, rôzne veľkých objektov. Znižujú sa od sedemposchodových pri slepej ulici pred lesoparkom po dvojposchodové na pobreží.
Postavili ich na pilótach zarazených dva a pol metra do podložia – nielen tri domy, ktoré čiastočne stoja v rôznej dĺžke vo vode, ale aj ďalší, ktorý je celý na brehu. Pod domami sa dá voľne prechádzať v duchu fínskej tradície umožniť v mestách občanom prístup na pobrežie.
V budovách, z ktorých najdlhšia Jaakarin siaha až štyridsať metrov do mora, použili mostovú technológiu. Mimoriadne pevné železobetónové mólo, na ktorom domy stoja, umožnilo použiť elegantné relatívne štíhle pilóty z tmavého betónu.
Jury ceny za architektúru nazvala domy „prstami natiahnutými nad morom“. Predĺženým tvarom nadväzujú na susedný prístav plachetníc a jácht a na pobrežné kosy.
More pri pobreží v zime zamŕza (pozrite si video). Základové móla nárazom krýh vibrujú, čo eliminovali oddelením bytovej časti ložiskami.
Pevnosť základov prirovnal špecializovaný server betoni.com k ľadoborcom. K raritným budovám nájdeme len vzdialené analógie v Holandsku, napríklad osem plávajúcich domov v Lelystade od amsterdamského ateliéru Attika Architekten (2012, pozrite si foto).
V desiatich objektoch s nosnými múrmi z prefabrikovaného betónu s dvojitou fasádou zo skla, dreva a na južnej strane obloženou meďou sú byty vysokého štandardu (pozrite si video). Najmenšie byty majú päťdesiat štvorcových metrov, dva najväčšie vyše dvesto.
Byty vybavili vyspelým systémom vykurovania cez rohože vo vrstvení, ktoré rýchlo reaguje na teplotné zmeny. Chladiaci systém využíva morskú vodu.
Obyvatelia si automatické systémy môžu individuálne nastaviť pre každú miestnosť. Nepretržite na ne dohliada operátor, ktorý okamžite zasahuje pri poruchách.
V najväčšej Jaakarin je viac ako dvadsať percent z celkových 237 bytov komplexu. Do niektorých bytov nad vodou sa vchádza cez pavlač prístupnú cez dva vstupy.
Okrem vnútorného schodiska sa na ňu dá vojsť vonkajšími schodmi od severu z móla. Pred búrlivými vetrami ju chráni balkónový systém s 22-centimetrovou stenou – v novších domoch sídliska na ostrove sú podobné systémy bežné.
Ku každému bytu patrí sauna a aspoň jeden presklený balkón s rozmermi 2,6 x 7 metrov, niektoré balkóny sú zdvojené a k najväčším bytom patria až tri balkóny. Komplex má vlastné fitnes centrum.
Ostrov na juhozápadnom okraji Helsínk vzdialený od centra okolo päť kilometrov pripojili k mestu po druhej svetovej vojne. Komplex na mieste zrušeného Námorného inštitútu vzdelávania stojí v južnej časti ostrova.
Centrum ostrova na opačnej strane pretína Západná diaľnica, v ktorej blízkosti na budúci rok otvoria vedľa nákupného centra stanicu metra Lauttasaari.
Do jeden a pol kilometra vzdialenej stanice sa obyvatelia budú môcť previesť autobusom mestskej dopravy. Na výstavbe rozšírenia metra sa podieľala česká stavebná spoločnosť Metrostav.