Ústrednou časťou Svetovej výstavy s mottom Nakŕmiť planétu, energie pre život, otvorenej tento mesiac v Miláne je hlavná budova domáceho pavilónu Palazzo Italia.
Vonkajšie priestory a niektoré časti interiéru budovy zvanej aj Talianska škôlka pripomínajú hustý les (pozrite si video). Vnútorne sa člení na typické námestie, piazza, ktoré uzatvárajú štyri bloky pospájané mostmi s prednáškovými miestnosťami v južnej a konferenčnými vo východnej časti.
Počas výstavby požiadal investor projektanta, rímsku firmu Nemesi & Partners, aby zmenila dva bloky – zväčšila západný pre výstavy na úkor administratívneho v severnom bloku, čím na výstavy vytvorili priestor až dvetisícpäťsto štvorcových metrov.
Bloky podopierajú masívne chodby v podobe „koreňov“, ktoré už ako „listy“ prechádzajú sklenými plochami fasádu a vedú na strešnú terasu. Odtiaľ sa návštevníci vracajú inou trasou na piazzu (pozrite si video).
Vonkajšiu „vetvovú“ vrstvu fasády s dutinami sformovali z deväťsto panelov z bieleho vláknitého biodynamického cementu. Jeho vysoká fluidita umožnila komplikované ohyby tretiny z nich.
Prímes osemdesiat percent recyklovaného materiálu s obsahom drveného odpadu z rezania carrarského mramoru pridáva cementu lesk – vzhľadom a dotykom sa podobá kameňu. V porovnaní s bežným bielym cementom je dva razy odolnejší na tlak (60 Mpa) a ohyb (10 Mpa).
Fasádu charakterizujú ako „čistič vzduchu“, „pohlcovač smogu“. Fotokatalitický cement v slnečnom svetle zachytáva nečistoty v ovzduší, mení ich na soli, vďaka čomu si budova zachová farbu.
Cement vyvinula talianska multinárodná spoločnosť Italcementi, piaty najväčší svetový producent. Predstavila ho šesťmetrovou plastikou ENtreePIC na minuloročnom 53. Medzinárodnom salóne nábytku v Miláne (pozrite si video).
Pre taliansky pavilón na minulej svetovej výstave v Šanghaji (2010, pozrite si video) vyvinula spoločnosť priehľadný cement.
Ventilovaná vrchná vrstva chráni železobetónovú fasádu s rozsiahlymi plochami nízko emisného skla pred extrémnymi teplotami. Murivo a podlahy zároveň ohrieva alebo chladí voda z tepelných čerpadiel.
Systém ušetrí štyridsať percent energie, ktoré by spotrebovala štandardná klimatizácia. Fotovoltické sklené panely na oceľových nosníkoch strešných „plachát“, ktoré prirovnávajú ku korunám stromov, vyrobia približne sedemdesiat percent energie potrebnej pre budovy (140 kW).
Zachovanie Palazzo Italia po skončení výstavy v októbri sa zdalo isté, no Michele Molè, vedúci architekt Nemesi & Partners sa v rozhovore pre marcové vydanie talianskeho časopisu Domus vyjadril veľmi opatrne a zdôraznil, že môže tlmočiť skôr nádej ako istotu. „Podľa všeobecného presvedčenia by sa Expo malo zmeniť na vedecký park a v Palazzo Italia by mali vznikať nápady mladých ľudí.“ Záujem oň údajne prejavuje Milánska univerzita.
Okrem Palazzo Italia patrí k pavilónu na hlavnej výstavnej osi dláždenej mačacími hlavami aj komplex Cardo v štýle tradičných talianskych radových vidieckych domov s terasou a stĺporadím. Dodatočne nadstavali poschodie, a tak má len o niečo menšiu plochu ako hlavné Palazzo Italia.
Aj tento zásah do projektu prispel k enormnému zvýšeniu nákladov na pavilón. Palazzo Italia podľa údajov serveru fanpage.it prekročil rozpočet o takmer deväťdesiat percent.