Otvorením vyhliadkovej plošiny v mrakodrape One World Trade Center (1 WTC) na sklonku mája sa skončila dlhá a komplikovaná obnova dominanty komplexu zničeného teroristickým útokom z 11 septembra 2001.

Plošina na stom poschodí vo výške 381 metrov je nižšia ako v pôvodnej Južnej veži (399 a 420 m, 1973), no pohľad z nej je pôsobivejší oproti pozorovaniu mesta cez staré úzke okná medzi dlhými stĺpmi (pozrite si video).

One World Observatory v 1 WTC
Zdroj: James Ewing

Na rozdiel od Južnej veže a aj ostatných newyorských atrakcií, Top Deck (369 m) v Empire State Building a Rockefeller Centre (259 m) v Top of the Rock, ponúka nová plošina okrem priestoru s ďalekohľadom v extrémnej výške aj niečo viac.

Dnešné turistické atrakcie sú zamerané na silné zážitky a nové vyhliadkové plošiny sa prispôsobujú tomuto trendu. 1 WTC, ktoré nepatrí k ich najužšej špičke, pokiaľ ide o výšku, prináša prvok šou, a to hneď od vstupu z West Plaza v severozápadnom rohu budovy.

One World Observatory v 1 WTC
Zdroj: James Ewing

Po predložení vstupenky v Globálnom centre privítania sa na rozmernej mape sveta nakrátko zjaví názov krajiny hosťa s aktualizovanou štatistikou návštevnosti a ozve sa privítanie v príslušnom jazyku. K výťahom sa prejde dvoma chodbami.

Chodba Základy sa kľukatí cez imitáciu skalnatého podložia budovy z manhattanského svoru s informáciami o jej geologickej komplikovanosti. Na 144 monitoroch premietajú v chodbe Hlasy 14-minútový film, v ktorom vyjadrujú svoje pocity štyridsiati ôsmi z účastníkov výstavby (pozrite si video).

One World Observatory v 1 WTC
Zdroj: James Ewing

Wall Street Journal označil video za nudné: obe úvodné témy prezentuje vedľajšie Národné múzeum 11. septembra (2014 Davis Brody Bond; Snøhetta), a so silnejším účinkom. V hlavnom priestore múzea si miesto kašírovania možno pozrieť skutočné odhalené podložie.

Sky Pods, päť výťahov, každý pre pätnásť osôb, dopravia návštevníkov k plošine za 47 sekúnd. Na troch stenách s dvadsiatimi ôsmimi obrazovkami beží film o metamorfózach južnej časti ostrova vo fotorealistickej animácii.

One World Observatory v 1 WTC
Zdroj: James Ewing

Obraz stúpa z pohľadu na podložie do stabilnej polohy vo vtáčej perspektíve krajiny v roku 1 500, o čom informuje dátum vedľa výškomeru ukazujúceho 17 metrov, ktoré výťah dosiaľ absolvoval. Vzápätí sa zjavia vigvamy indiánskeho kmeňa Delaware.

Nakoniec sa na východnej strane zjaví a zmizne Severná veža dvojičiek. Potom čiastočne prekryje mesto vznikajúci 1 WTC.

One World Observatory v 1 WTC
Zdroj: JUSTIN LANE

Film zobrazuje takmer dvetisíc historických podôb časti Lower Manhattan s 35-tisíc objektmi. Z výťahu sa 102. poschodie vchádza do dlhej, úzkej a vysokej miestnosti s monitormi na jednej stene s „kaleidoskopom života mesta“, znázorňujúcim „energiu mesta“, ako charakterizoval dvojminútový film so snímkami dominánt, žánrovými obrázkami a zvukom mesta David Checketts, riaditeľ správcovskej firmy Legends. Napokon sa zdvihne stena s panelmi a ukáže sa výhľad smerom na sever podfarbený tichou hudbou.

One World Observatory v 1 WTC
Zdroj: James Ewing

O dve poschodia nižšie, už na vlastnej plošine, rozširuje jej ponuku okolo dvadsať obrazoviek na kruhovej podlahe Sky Portal s priemerom vyše štyri metre. Vytvára ilúziu pohľadu zo sklených boxov vysunutých z budovy, aké sú v Ledge (412 m) vo Willis Tower v Chicagu. Na obrazovky, po ktorých sa dá chodiť, sa prenáša video s vysokým rozlíšením, snímané v reálnom čase kamerami v dolnej časti antény na budove.

One World Observatory v 1 WTC
Zdroj: James Ewing

Na plošine inštalovali aj štyri interaktívne kruhové City Pulse s obrazovkami pre videá vo veľkom rozlíšení, reagujúce na gestá sprievodcu. Zariadenie poskytuje všestranné informácie o meste podľa želania návštevníka.

Kritikom prekáža, že nová 1 WTC je zo všetkých strán rovnaká, symetrická. Po istom čase sa však možno ocení práve táto črta, i to, ako ju zakomponovali do okolia (pozrite si foto).

One World Observatory v 1 WTC

„Nie je v nej mystéria ... nič, čo by pútalo zrak,“ konštatuje vplyvný denník. Uznáva však, že autor projektu poznačeného politickými a obchodnými záujmami „riešil takmer neriešiteľnú dilemy navrhnúť vežu striedmu a zároveň impozantnú, prístupnú, ale nedobytnú, solídnu, no nie fádnu.

One World Observatory v 1 WTC
Zdroj: Iwan Baan

Viac ako enormne nákladnú 1 WTC zatiaľ obdivujú suseda na severnej strane, taktiež od D. Childsa, 7 WTC (227 m, 2006) a 4 WTC (298 m, 2013), rovnomenného nástupca nízkeho sídla Deutsche Bank vo protiľahlom východnom rohu Ground Zero od japonského nestora Fumihiko Makiho.

One World Observatory v 1 WTC
Zdroj: MIKE SEGAR

Najvyššiu budovu Ameriky (541 m) od Davida Childsa z firmy Skidmore, Owings & Merrill otvorili minulý rok v novembri. Vzhľad významného symbolu so zrezanými rohmi s ôsmimi striedavo obrátenými modrými rovnoramennými trojuholníkmi mnohých sklamal, všeobecnému uznaniu sa teší len minimalistický vstup.

One World Observatory v 1 WTC

Nepáči sa najmä fasáda s motýľkovými sklenými panelmi, ktoré nezakryli pevnostný ráz dvadsaťpodlažnej bázy chrániacej systémy budovy, navrhnutej podľa pokynov FBI, Ministerstva vnútornej bezpečnosti – zriadeného práve po ataku na predchodcu budovy – a Newyorského policajného zboru.

One World Observatory v 1 WTC

„Dvojičky sa mnohým Newyorčanom nepáčili“, napísal New York Times. „Ale modelované nárožia odrážali svetlo za svitania a súmraku, vytvárali nehmotné oranžové a striebristé stuhy vznášajúce sa v povetrí“ – veža aj jej poloha sa menila podľa miesta pozorovateľa.

One World Observatory v 1 WTC

One World Observatory v 1 WTC