Komplex Shinsegae International v Seoule po minuloročnej cene A+ amerického architektonického serveru The Architizer a po poctách finalistu ocenenia Najlepšia výšková budova Ázie a Austrálie Rady pre výškové budovy a mestské prostredie sa nedávno pripomenula získaním ceny AAP 2017 múzea architektúry a dizajnu Chicago Atheneum.
Svojimi sedemdesiatimi metrami je realizácia americkej proveniencie od ateliéru Olson Kundig na miestne pomery skromná. Jednako vďaka polohe v severnej, nábrežnej časti štvrte luxusu, módy a biznisu Gangnam-gu priťahuje zrak, keďže sa vypína na vrcholku vyvýšeniny na konci tiahleho stúpania od mostu Jongdong.
Nostalgickým dizajnom pripomína modernistické kvádre Ludwiga Miesa van der Roheho. Textúrou a farebnosťou nadväzuje na liatinu a zvárkovú oceľ z priemyselnej revolúcie.
Curtain wall v hlbokej černi s hustým rastrom zo štyridsiatich štvorcov na každom panely v podobe vlákien tkaniny identifikuje majiteľa. Aby rad piatich železobetónových stĺpov nenarúšal oceľový rám na hlavnej južnej fasáde – základ dizajnu budovy –, zasunuli ich navzdory aktuálnej tendencii bezstĺpovej open plan office hlboko do interiéru.
Skupina Shinsegae (v preklade Nový svet) vlastní významný reťazec obchodných domov, z ktorých deväťpodlažný Centum City v Pusane (509 810 m2, 2009) je najväčší a Starfield Hanam v Soule (460 000 m2, 2016) štvrtý najväčší na svete. Budovu v Gangnam-gu postavila pre vyše päťsto zamestnancov dcérskej spoločnosti Shinsegae International, importéra popredných svetových módnych značiek ako Giorgio Armani, Prada, Gucci, Chanel.
„Reprezentačné“ prvky na štvorpodlažnom pódiu a aktívna kinetická fasáda s číslom adresy 449 Dosan-daero cez dve podlažia juhozápadného nárožia komunikujú s okoloidúcimi. Zásadne sa líši od pravidelne stvárneného zvyšku fasády.
Sedem oceľových kolies s priemerom 240 centimetrov dvíha a spúšťa panely podľa počítačového programu. Ich pohyb mení vzhľad fasády.
Zároveň zvyšujú tepelný komfort a upravujú osvetlenie interiéru. Aj vďaka nim budova spĺňa juhokórejské kritéria energeticky úspornej budovy KEMCO (Korea Energy Management Corporation), ktoré sú prísnejšie ako podmienky na udelenie certifikátu LEED.
Olson Kundig sa svojimi prakticko-zábavno-estetickými pohyblivými mechanizmami, ktoré nazýva gizmo (výmyselnosť), stal pojmom. Uplatnil ich v pavilóne zbierky rodiny Haubovcov v múzeu v meste Tacoma, v americkom štáte Washington (2014, pozrite si foto).
Už dávnejšie ich však používa na odklápanie stien a stropov v úspešných rodinných domoch, ocenených šiestimi národnými cenami Amerického inštitútu architektov a dvoma cenami múzea architektúry a dizajnu Chicago Atheneum (pozrite si video). Podľa nemeckého časopisu BauNetz ateliér poverili projektom sídla kórejskej spoločnosti, ktorá bola ich prvou veľkou zákazkou, po realizovaní vily pre jej majiteľky.
Z krytého verejného priestoru, ktorý je rozsiahlym výrezom (22 x 12 m) v hmote prízemia a prvého poschodia, sa vchádza do haly a showroomu. Dominantný drevený obklad týchto priestorov kontrastuje s tmavou industriálnou fasádou, alebo, ako sa vyjadril vedúci architekt Tom Kundig, „mäkké kontrastuje s tvrdým“.
Úzka budova znemožnila stavať centrálne jadro. Posunuli ho k severozápadnému nárožiu do susedstva dvoch autovýťahov do suterénu.
Z miestností teda nevidieť pravý breh rieky Hangang s niektorými z dvadsiatich siedmich mostov, ale opačnú stranu, kde dominuje sedem rezidenčných mrakodrapov Samsung Tower Palace (Skidmore, Owings & Merrill, Samoo Architects & Engineers, 264 m – 153 m, 2002 - 2004) a administratívne Samsung Seocho Town (Kohn Pedersen Fox Associates; Samoo Architects & Engineers, 203 m, 2008) a Gangnam Finance Center Star Tower (Kevin Roche John Dinkeloo & Associates, 204 m, 2001).
Pod strechou na 13. a 14. poschodí zriadili spoločenské a prezentačné priestory s dvoma konferenčnými sieňami a Schodiskovou dvoranou cez obe poschodia, s Amfiteátrom, čo sú takmer osem metrov široké schody upravené na sedenie. V pavilóne strešnej záhrady s parkom plastík je VIP zóna na prijímanie zahraničných obchodných partnerov. V záhrade opäť dominuje drevo, ktoré použili na pergolu, lavice a chodníky.