Mladí slovenskí architekti zaznamenali úspech v medzinárodnej architektonickej súťaži na stavbu novej základnej školy v Chýni - satelitnej obci pri Prahe.
Spomedzi piatich ocenených návrhov, ktoré vybrala renomovaná medzinárodná porota zo 64 doručených projektov z celého sveta, obsadili Slováci dve popredné priečky.
Druhé miesto udelila porota bratislavskému ateliéru Architekti Mikulaj & Mikulajová. Piate miesto (druhú odmenu) získal ateliér SLLA z Bratislavy. Víťazný návrh pochádza z francúzskeho ateliéru CMJN z Paríža.
„Je pre nás veľmi potešujúce získať takéto prestížne ocenenie. Úspech pripisujeme predovšetkým dôkladnej príprave a odvahe priniesť inovatívne architektonické riešenia pre taký dôležitý objekt, akým je nová škola Chýně,“ hovorí architektka Andrea Ambrovičová Mikulajová.
Porota ocenila na návrhu prehľadnú urbanistickú koncepciu ako aj špecifický návrh foyer ako spoločenského srdca školy a súčasne centra obce.
„Návrh s prehľadnou urbanistickou koncepciou nadväzujúci na park Višňovka dobre využíva terénne rozdiely pre vnútornú prevádzku. Foyer ako spoločenské srdce školy je výraznou kvalitou návrhu a má predpoklady pre úspešný komunitný život. Jednotlivé pavilóny definujú poloverejné vonkajšie priestory, ktoré majú potenciál dobre prepojiť školu s exteriérom pre najrôznejšie vonkajšie aktivity. Najlepšie vyriešený je spoločenský amfiteáter nadväzujúci na jedáleň a aulu,“ skonštatovali porotcovia, ktorí zároveň architektom navrhli viaceré úpravy súťažného návrhu.
Obec Chýně sa rozhodla vypísať v spolupráci so Centre for Central European Architecture súťaž, aby získala čo najkvalitnejšie návrhy pre realizáciu novej školy, budovy, ktorá sa stavia približne raz za 300 rokov.
Súťaž vyhlásila obec vo februári tohto roku. Požiadavkou bola kapacita 10 tried s maximálnym počtom 330 žiakov pre I. stupeň a 8 tried pre najviac 240 žiakov pre II. stupeň. Súčasťou je aj návrh bazénu a doplnkových služieb, ktoré sa majú realizovať v druhej fáze.
Škola má byť zároveň novým vzdelávacím, kultúrnym, spoločenským a športovým centrom obce. Výzvou bolo zosúladiť minimálnu plochu na žiaka požadovanú normou, kvalitu prostredia a investičné a prevádzkové náklady. Obec počíta s investíciou vo výške 140 miliónov českých korún bez DPH (približne 5 mil. eur). V Chýni by radi začali v novej budove školský rok 2017/18.
Na medzinárodnej súťaži sa zúčastnili architekti z Veľkej Británie, Írska, Holandska, Talianska, Portugalska, Francúzska, Kanady, Japonska, Ukrajiny, Rakúska, Česka a Slovenska.