WTorre Morumbi, ktorú obdivujú ako „novú ikonu São Paula“, sa vypína pri riečke Pinheiros v južnej časti mesta. Nazvali ju podľa lukratívnej štvrte Morumbi, jednej z najväčších urbanizovaných oblastí sveta.
Administratívnu 141-metrovú vežu možno vnímať ako dva totožné celky obrátené proti sebe, čo oficiálny názov reflektuje ako dve „krídla“ (portug: ala) A a B. Majú samostatné mohutné železobetónové jadrá (fck 80 MPa: hodnota charakteristickej pevnosti v tlaku).
Do krídel sa vstupuje halami v dvojitej výške, s efektným podsvieteným obložením stien z pásov kamenných dosák, ktoré sa striedajú s pásom medených platní. Z každej haly premáva pätnásť výťahov s kapacitou dvadsaťpäť osôb.
Krídla vzdialené tridsaťpäť metrov spája päť oceľových mostov. Ich dizajn a technické riešenie vzbudzujú veľký záujem.
Dvojpodlažné mosty vysoké osem a pol metra upevnili na treťom a štvrtom, desiatom a jedenástom, štrnástom a pätnástom, dvadsiatomtreťom a dvadsiatomštvrtom poschodí. Na tridsiatom poschodí je jednopodlažný most, posilnený na mimoriadnu záťaž vetrom – vonkajšie steny mostu presahujúce strechu o deväť metrov sú najvyšším bodom budovy.
Konštrukcie vážiace 60 až 150 ton umiestnili na širšie strany veže, iba jeden most prechádza diagonálne medzi krídlami. Neslúžia na prechod z jednej časti do druhej, dopĺňajú prenajímateľné plochy o výnimočné priestory.
Mosty montovali in situ pred dvíhaním, realizovaným štyrmi hydraulickými zdvíhadlami synchronizovanými počítačom, ukotvenými na 31. poschodí. Za hodinu uskutočnili zdvih o šesť metrov.
Mierne konvexná severná a južná fasáda s dokonale integrovanými mostmi, najmä vrcholový most, podporujú nejednoznačné vnímanie budovy ako dvoch objektov, a zároveň jedného telesa s dutinou.
Krídla stavali tempom štyroch podlaží za týždeň. Použili v brazílskych výškových budovách ojedinelé materiály a technológie, ocenené certifikáciou LEED CS (Core and Shell) Gold.
Pôvodne plánovali betónovú budovu. Staviteľ presadil rozhodujúci podiel kompozitov. Použili ich na stropné dosky, nosníky a oceľobetónové stĺpy po obvode, ktorých je sedemnásť v každom krídle. Spotrebovali sedemtisíc ton ocele, zväčša valcované nosníky, v extrémne namáhaných častiach zvárané profily.
Fasádový plášť tvorí okolo 4 500 reflexných sivých alebo strieborných panelov z laminovaného, nízkoolovnatého skla. Farebná diferenciácia zdôrazňuje objem, podobne ako balkónová vertikála na východnej a západnej fasáde, zúženej a s ohybom, aby sa čo najviac minimalizovalo prehrievanie budovy v tomto „tropickom New Yorku“, ako nazval mesto britský The Telegraph.
Budova stojí v Chucri Zaidan pozdĺž rovnomennej Avenidy, vo finančnom srdci Brazílie.
Kancelárie najvyššej kategórie AAA na 28 typických podlažiach nie sú tu zriedkavosťou, vynikajú však priemerom 34 štvorcových metrov pripadajúcich na jedného pracovníka. Tento komfort napríklad prilákal do Krídla B zastúpenie Audi do Brasil.
O projektantovi Aflalo/Gasperini Arquitetos sa mienkotvorný server Delas vyjadril, že „mení tvár São Paula“. Ateliér s okolo sto zamestnancami, ktorý vedie už druhá generácia zakladateľov, má vyše tisíctristo realizácií.
Patrí k nim nielen WTorre Morumbi, ale aj skupina susedných výškových budov. Tvoria ju Morumbi Corporate (95 a 126 m, 2008; pozrite si foto), dve veže spojené pódiom, kde napríklad celé poschodie obsadila spoločnosť Deloitte Brasil, a štyri veže Rochaverá Corporate (Tower A – Ivory Tower a Tower B - Marble Tower: 80 m; Tower C - Cristal Tower: 134 m, 2012; Tower D - Diamond Tower: 40 m, 2010; pozrite si foto a video).