Na polovicu mája avizujú v poľskej metropole otvorenie Warsaw Spire, momentálne tretej najvyššej realizovanej čisto administratívnej budovy v Európe.
Vyššie ako tento 220-metrový mrakodrap budú len Lakhta Center, sídlo spoločnosti Gazprom (462 m, 2018) v Petrohrade a súčasť trojičky Skyland (284 m, 2017) v Istanbule. Je druhou najvyššou budovou Poľska, jednotkou je varšavský Palác kultúry a vedy (231 m, 1955).
Na vrcholku fasády zo skla a šesťsto ton ocele s plochou štyroch futbalových ihrísk sa vypína asymetrický „golier“. Prevyšuje o dvadsať metrov strop najvyššej z kancelárií.
Majú eliptický pôdorys s navzájom odlišnou plochou poschodí. Veža je najužšia v strede s plochou vyše 1 300 štvorcových metrov, kým v dolnej časti má okolo 1 500 a najširšia je na 44. poschodí, kde dosahuje takmer 1 800 štvorcových metrov.
Na výstavbu 49 nadzemných podlaží použili nosníkový šplhavý a samošplhavý systém (RCS a ACS). Práca nonstop umožnila stavať jedno poschodie za týždeň.
Tento rok v januári dopravili na strechu vrtuľníkom Mi-8 dvanásť dielcov dvoch 25-tonových ihlíc (pozrite si video). Ihlice s leteckými pozičnými návestidlami natreté na sivo opticky zvyšujú vežu o štyridsať metrov.
Náročné zemné práce trvali viac ako dva roky. Úroveň stropu nepriepustnej ílovej vrstvy si vyžiadala vybudovať najhlbšiu tesniacu stenu v Poľsku – až do 56 metrov.
Veža, Budova A tvorí komplex spolu s 55-metrovými, 15-poschodovými dvojičkami. Ako prvú z nich dokončili pred dvoma rokmi Budovu B, sídlo Frontexu (Európskej agentúry pre riadenie operačnej spolupráce na vonkajších hraniciach členských štátov EÚ).
V komplexe bude premávať 41 výťahov, sčasti rýchlostných (7 m/s). Bude medzi nimi 14 double deckerov s dvomi spojenými kabínami, ktoré sú v Európe zriedkavé, 27 bude vybavených ekologickou technológiou regeneratívneho pohybu a s osvetlením LED, úspornou prevádzkou sa vyznačujú aj štyri eskalátory.
Kancelárie A triedy, aké sú v komplexe, si vyžadujú vysoký ekologický štandard. Warsaw Spire, ktorému udelili certifikát BREEAM Excellent, garantuje úsporu energie 27,9 percenta, o. i. vďaka vetracím zariadeniam s rotačnými výmenníkmi tepla a klimatizačnému systému s vysoko výkonným chladením so systémom inverter, ktorý umožňuje meniť výkon podľa potreby.
Na jeseň dokončia medzi Budovami A – C na ploche štyritisíc štvorcových metrov Európske námestie. Nádrž s fontánou s nočným podsvietením, ktorej hlavný prúd znázorňuje vežu, je už hotová (pozrite si video).
Vteká do nej 120-metrový potok. Okolo vodnej plochy porastie 140 stromov, niektoré exotické ako metasekvoje, tisovce a gledíčie.
Komplex, investícia za vyše 230 miliónov eur, má vyše stotisíc štvorcových metrov prenajímateľných priestorov, sama veža 66-tisíc štvorcov. Belgický developer Ghelamco Group zveril projekt štúdiu Jaspers-Eyers Architects, poprednej firme zo svojej krajiny.
Skupina pôsobí v Poľsku od roku 1991. Odvtedy tu postavila devätnásť veľkých administratívnych celkov, len vo Varšave vytvorila 400-tisíc štvorcových metrov kancelárskej plochy. V nasledujúcich štyroch rokoch ich zdvojnásobí.
Warsaw Spire stojí na ulici Towarowa zatiaľ v blízkosti jedinej výškovej budovy Warsaw Trade Tower (208 m, 1999), sídla Daewoo, umiestenej severnejšie. Na konci minulého roku začal Ghelamco stavať komplex Sienna Tower (85 m, 130 m, 130 m) na opačnej strane, kde Towarowa prechádza do Ronde Daszyńkého s novou stanicu metra linky M2.
Do bývalého brownfieldu vo štvrti Wola v západnej časti mesta expanduje obchodné centrum. Denník Wall Street Journal napísal, že do dvoch rokov vo Varšave dokončia objekty s tromi miliónmi štvorcových metrov administratívnych priestorov, čím sa plocha zväčší na viac ako dvojnásobok.
V súčasnosti je vo Varšave 16 výškových budov, z ktorých dvanásť je čisto administratívnych. Podľa americkej konzultačnej spoločnosti Jones Lang LaSalle podiel neobsadených priestorov, a to len v centre, pravdepodobne narastie z takmer troch percent v roku 2008 už na tohtoročných dvadsať percent.