Jedným z desiatich štadiónov futbalového Eura 2016 je ekologický Allianz Riviera v Nice s unikátnymi technickými riešeniami.
Postavili ho v okrajovej štvrti Saint-Isidore v novom komplexe Éco-Vallée, štvrť hodinku jazdy od tretieho najväčšieho francúzskeho letiska Nice Côte d’Azur. Hlavný projektant Jean-Michel Wilmotte prirovnal jeho vlnitý tvar k letiacemu vtákovi (pozrite si video).
Ateliér Wilmotte & Associés, známy adaptáciami významných svetových múzeí ako Rijksmuseum v Amsterdame (2013), sa predovšetkým vyrovnával s miestom v seizmickej zóne štvrtého stupňa rizika. V budove má svetovú premiéru ľahká konštrukcia z kovových a glulamových trámov s takzvanými „motýľovými“ viacsmerovými spojmi, ktorá absorbuje pohyby počas zemetrasenia.
Zadnú časť hľadiska prikrýva predpätá membrána ETFE (etylén tetrafluóretylén). Plášť s až deväťdesiatpercentnou priepustnosťou svetla a s hrúbkou len dvadsaťpäť stotín milimetra ruší hranicu medzi vonkajším a vnútorným, v noci umožňuje svetelné efekty.
Budovu označujú za priekopníka ekologických štadiónov. Potrebu klimatizácie radikálne znížil špeciálne vyvinutý systém, ktorý využíva charakteristické miestne vetry v údolí rieky Var, pričom na chladenie a ohrev navyše využívajú riečnu vodu. Prúd vzduchu preniká zvýšenou časťou plášťa k betónovej konštrukcii, kde sa „ukladá“ a „distribuuje“ takzvanými prieduchovými tyčami (poteaux soufflants).
Podľa vzoru londýnskeho Olympijského štadióna (2011, Populous) a Národného štadióna vo Varšave (2012, JSK) použili na strechu ľahkú kompozitnú dvojitú membránu s vysokou koncentráciou PVDF (polyvinylidenfluorid) domácej výroby. Obdĺžnikové a lichobežníkové panely ukotvené v oceľových rúrach vsadených do strešnej konštrukcie tvoria podstatnú časť strechy.
Membrána strechy s presahom 46 metrov predovšetkým dokonale chráni hľadisko pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Výhodou je extrémna odolnosť voči UV žiareniu aj voči znečisteniu a stopercentná recyklovateľnosť.
Z vodotesného materiálu stekajú zrážky odkvapmi pripevnenými horúcovzdušným zvarom do štyroch podzemných nádrží. Využívajú sa v toaletách a na zalievanie trávnatých plôch.
Ďalším systémom, ktorý sústredil akustické vlny v priestore štadiónu, dosiahli efekt známy ako kotliskový (cauldron effect) s dokonalým zvukom bez ozveny. Zároveň absorbuje vysokofrekvenčné vlny a pomocou acousti-capu, materiálu používaného v letectve, zamedzuje hlukové znečistenie okolia.
Fotovoltické panely na streche štadiónu, podzemnej garáže a po okrajoch prístupovej Solárnej cesty vyrobia tri razy viac energie, ako spotrebuje budova. Zodpovedá to priemernej spotrebe vyše šesťsto domácností.
Multifunkčný Allianz Riviera má kapacitu vyše 35-tisíc divákov futbalových stretnutí a takmer 45-tisíc divákov koncertov. Je stánkom OGC Nice, ktorého fanklub spísal petíciu proti vizualizácii, kde figurovali žlto-sivé sedadlá (pozrite si video).
Nezodpovedali klubovej čiernej a červenej farbe, navyše pripomínali konkurenčný FC Nantes a dlhoročného súpera FC Sochaux-Montbéliard. Argumentáciu podložili koloritom Old Trafford, slávneho štadióna Manchestru United a dosiahli zmenu na červenú farbu sklopenej časti neobsadeného sedadla.
Spoločnosť Vinci SA, hlavný realizátor budovy (pozrite si video), staval aj prestížnu Nadáciu Louisa Vuittona v Paríži.
Inovatívna budova je zároveň jedným z najmenej nákladných dejísk Eura 2016, do ktorých podľa odborného portálu Batiactu, investovali 1,7 miliardy eur.
Budovu v Nice dokončili na jeseň 2013 ako druhý z nových štadiónov pre majstrovstvá. O rok skôr odovzdali Stade Pierre-Mauroy v Lille od Valode & Pistre, ktorý vyniká výsuvnou strechou (hral sa tu zápas Slovensko – Rusko).
Minulý rok na jar nasledoval Grand Stade de Bordeaux od Herzoga & de Meurona, ocenený ako najlepší štadión na svete (slovenskí futbalisti tu hrali svoj prvý zápas majstrovstiev proti Walesu), na začiatku tohto roku Parc Olympique Lyonnais od ateliéru Populous.